Blog

Türk Dili ve Edebiyatı Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Türk Dili ve Edebiyatı Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Türk dili ve edebiyatı, geniş bir tarihe sahiptir. Kuşaktan kuşağa geçişler, içinde barındırdığı akımlar ve bu akımların zaman içerisinde yaşadıkları evrimler, eserler , yazarlar derken oldukça derindir. Mefailün, failün diye girersek konudan çıkamayız ama bu bölüm ülkemiz edebiyatının nesilden nesile aktarımı ve diri tutulması adına oldukça önemlidir.
mefailü mefailün
(Hababam Sınıfı Edebiyat dersi sahnesi unutulmazlar arasındadır)

Türk Dili ve Edebiyatı bölümünün temel amacı; eski ve çağdaş Türk Edebiyatını benimsemiş, Türk Dilinin tarihine ve yapısına sonuna kadar hakim, doğu ve batı edebiyatları ile Türk Edebiyatını karşılaştırmalı olarak değerlendirebilen Türk filologları yetiştirmektir. Bir cümlede anlatmamız gerekirse tanımı kesinlikle böyle olur.

Türk Dili ve Edebiyatı Nedir? Mezunları Ne İş Yapar? 12

Türk Dili ve Edebiyatı mezunu olursanız, size verilecek unvan ise Türk Filologuolacaktır.

Türk Dili ve Edebiyatı bölümü oldukça yoğun bir bölüm olduğu için, bu bölümü okumak gibi bir niyetiniz var ise kesinlikle günlük hayatınızın da bir kısmında edebiyata yer vermeniz gerekir. Yani kitaplarla aranızın çok iyi olması gerekir. Okumak, yazarların düşüncelerine ortak olmak , onların tarzlarını benimsemek ve jenerasyonlar arası farklılıkları doğru benimsemeniz gerekir.

Türk Dili ve Edebiyatı Nedir? Mezunları Ne İş Yapar? 123

Programın öğretim süresi dört yıldır. Öğretim boyunca; Türkiye Türkçesi, Türkçe Kompozisyon, Eski Türk Edebiyatı, Osmanlıca, Türk Halk Edebiyatı, Yeni Türk Edebiyatı, Türk Dil Tarihi, Karşılaştırmalı Edebiyat, Eleştiri Kuramları gibi derslerden oluşan bir program uygulanır.

Eğer bu bölümün hangi üniversitelerde var olduğunu merak ediyorsanız tıklayınız!

 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..