Blog

programalama  dil üniversite web

Türk Üniversitelerinde Öğrenebileceğin 5 Programlama Dili

Türk Üniversiteleri'nde bilgisayar veya yazılım mühendisliği okumayı seçersen öğrenebileceğin programlama dilleri aşağıda seni bekliyor. 1. Java

 Java Ogrenmek

  “Programming Language of 2015” ödülünü kazanan bu programlama dili milyonlarca kullanıcısıyla bir hayli popüler. Tercih edilmesinin sebebi çoğu platforma ve işletim sistemine uygun olması. Java, nesne-yönelimli bir programlama dili ve mobil/masaüstü uygulamalar ve oyun geliştirme alanlarında kullanılıyor.

Bu dilin gösterildiği bazı üniversiteler: ODTÜ, Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi.


 2.C#

 

 

     C# Ogrenmek

C# geçtiğimiz her sene daha çok insan tarafından tercih ediliyor. C#, Microsoft ürünleri için genel amaçlı ve nesne-yönelimli bir dil olarak tasarlanmıştır. Microsoft tarafından desteklenen ürünler üstünde ve .NET framework ile çalışmak istiyorsan bu dil çok ideal.

Bu dilin gösterildiği bazı üniversiteler: Marmara Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi.


 3. JAVASCRIPT

 

     Javascript Ogrenmek

Java ve Javascript isimleri dışında çok benzerlik taşımayan iki farklı dil. Javascript tüm modern web tarayıcıları tarafından desteklenen ve kullanılan yüksek seviye ve dinamik bir dil. “İnternetin Dili” de diyebileceğimiz Javascript, web sitesi veya web uygulaması yapımıyla ilgileniyorsan kesinlikle karşına çıkacak.

Bu dilin gösterildiği bazı üniversiteler: ODTÜ, Kocaeli Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi


 4. C++

 

 C++ Ogrenmek

C ++, sistem yazılımı, oyun motorları ve masaüstü ve web uygulamaları gibi üst düzey uygulamalar oluşturmak için kullanılan güçlü ve yüksek performanslı bir dildir. Windows büyük oranda C ++ ile yazılmıştır. C++ geliştirme işlerinin başında oyun geliştiriciliği ve animasyon programcılığı var.

Bu dilin gösterildiği bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniversitesi, Ege Üniversitesi, ODTÜ, İstanbul Teknik Üniversitesi


 5. Phyton

 

Phyton Ogrenmek

Python yaygın olarak kullanılan ve genel amaçlı bir programlama dilidir. Basit sözdizimi nedeniyle ilk programlama dili olarak da önerilir. Basit bir dil diye söz edilmesi seni şaşırtmasın. YouTube, Instagram ve Reddit, büyüyüp başka teknolojiler eklenmeden önce Python ile neler yapabileceğine dair örneklerdir.

Bu dilin gösterildiği bazı üniversiteler: MEF Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi.

 

 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Deniz Erişen

Deniz Erişen

[email protected]

Student at Yaşar Uni

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..