Blog

internetin tarihi

Türkiye için internetin tarihçesi

İnternet, günümüzde hayatın ta kendisi haline gelmiş olsa da bu döneme gelene kadar aslında nelerin yaşandığından bahsetsek belki de birçoğunuz hadi canım dersiniz.

Evet arkadaşlar 12 Nisan 1993 yılında sadece 64 Kbps hacmine sahip kiralık bir hat ile ODTÜ Bilgi işlem Daire başkanlığının sistem salonundaki yönlendiricileri kullanılarak, ABD’de NSFNet (National Science Foundation Network)’e TCP/IP protokolu üzerinden Türkiye’nin ilk internet bağlantısı gerçekleştirilmiştir. Yani 12 Nisan ülkemiz adına internetin doğum günü olarak kabul edilir.

Türkiye’de internet 2018 yılında 25 yaşında olsa da gerçek anlamda internetin günümüzde bulunduğu konuma gelmesi oldukça uzun sürdü. 1986 yılında Türkiye’deki bazı üniversiteler ve akademik kuruluşlar arasında tesis edilen EARN (European Academic and Research Network)/BITNET (Because It’s Time Network) bağlantılı TÜVEKA (Türkiye Üniversiteler ve Araştırma Kurumları Ağı) olduğunu görüyoruz. İlerleyen yıllarda bu ağın hat kapasitesinin yetersiz kalması ve teknolojik açıdan ihtiyaçlara cevap verememeye başlaması üzerine, 1991 yılı sonlarına doğru ODTÜ ve TÜBİTAK, internet teknolojilerini kullanan yeni bir ağın tesis edilmesi yönünde bir proje başlatmışlardır. Yani o dönemin en yeterli hali şuan bir mp3 indirmeye eşdeğer falan da denilebilir arkadaşlar öyle hayal edin.

İnternet geçmiş dönemlerde , ODTÜ, Boğaziçi, Ege ve Bilkent gibi üniversitelerimizde belirli aralıklarla yerini almış ve üzerine birçok çalışma gerçekleştirilmiştir arkadaşlar.
İnternet’in Türkiye’de ticari kuruluşlar ve hane halkları gibi geniş kitlelere ulaşması ise 1996 yılında mümkün olmuştur. Türk Telekom’un internetten ticari kuruluşların ve internet servis sağlayıcılarının (ISP) yararlanmasını sağlayacak TURNET projesi 1996 Ağustos ayında hayata geçmiştir.

TURNET’in, ikisi Istanbul’dan (2MBit/san ve 512 kbit/san hızlarında); diğeri Ankara’dan 2Mbit/san hızında 3 tane hattından ticari olarak yararlanan İnternet Servis Sağlayıcı Şirketlerin sayısı Ekim 1997 ayına gelindiğinde 80’e ulaşmış ve bu yıllarda ortaya çıkan Superonline gibi şirketler internet hizmetini üçüncü kişilere (ticari kuruluş bağlantıları ve kişisel bağlantılar olarak) belirledikleri fiyatlardan satmaya başlamışlardır.

1997 ortalarından itibaren dünyadaki kullanıma paralel olarak, internet ve ticaret olgusu ülkemizde de popüler olmaya başlamış ve birçok banka, müşterilerine internet üzerinden kişisel bankacılık servisi vermeye başlamıştır. Öte yandan, 1996 sonlarından itibaren birçok günlük gazete ve dergi (aynı baskısı olmasa bile) internet üzerinden yayımlanmaya ve 1997 sonlarına doğru, deneme amaçlı da olsa, bazı popüler alışveriş merkezleri internet üzerinden alışveriş imkanlarını yavaş yavaş müşterilerine açmaya başlamıştır. Yine aynı yıllarda internet bağlantı hızının düşük olmasına rağmen internet üzerinden radyo ve TV yayımcılığı popüler olmaya başlamıştır. Popüler olmaya başlayan internet milenyum adı verilen çağa giriş ile birlikte artık ülkemizde evlere de girmeye başlamıştır ki o döneme çevirmeli hatta bağlanılan internet için bilgisayarlarımızdan çıkan sesleri bir duysanız muhtemelen korku temalı bir filmin ortasında olduğunuzu zannederdiniz ama realitenin tam da kendisiydi. Daha sonralarda o sese alıştık ve bir kesimimiz müptelası dahi oldu ve hemen ardından gelen modemleri bir dönem yadırgamışlığımız da oldu. Modemler hayatımıza girdiğinde de şuanki akıllı telefon modelleri gibi modem modellerimize göre havalı olduğumuz dönemler oldu ki en sonunda günümüze kadar geldik ve hatlarımızda bile internet var oldu. Şimdi yeni teknolojide hatların dahi internet üzerinden taşınması tarzı konular söz konusu oldu ki bir firma bu konuda tamamen internet üzerinden çalışan bir kampanya bile başlattı.Başlatılan kampanyalar bi yana, artık medya bile sanal hale dönüştü ve bu sanal medya yazılı basının bir anda ilkel olarak adlandırılmasına sebep olup yeni medya diye bir kavramın ortaya çıkmasına sebep oldu. İnternet 25 yaşında olduğunda herkesin hayatını ele geçirdi ve bakalım önümüzdeki süreçte nelerle karşılaşacağız.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..