Blog

Türkiye'de En Fazla Tercih Edilen Mühendislik Dalları!

Türkiye'de En Fazla Tercih Edilen Mühendislik Dalları!

Mühendislik, bir alanda üretim söz konusu ise onu ihtiyaçlara göre şekillendirip tüm aşamalarında işlemin başında duran en yetkin kişilerdir. Bu yüzden son yıllarda birçok sektörde mühendislik dallarının ortaya çıktığını görüyoruz. Sadece yeni dalların çıkması da değil, var olan sektörlerin kendi içlerinde kırılarak yeni alanlar çıkmasına da tanık olduğumuz oluyor.

UniverList ekibi olarak sizlere ülkemizin en popüler mühendislik dallarını sıraladık.

İnşaat Mühendisliği

inşaat mühendisliğiÜlkemizde en çok tercih edilen mühendislik dallarından bir tanesi olan inşaat mühendisliğidir. Son yıllarda oldukça fazla mezun veren inşaat mühendisliği iş konusunda ciddi rekabete gebe hale gelmiştir.

Makine Mühendisliği
en popüler mühenislik dalları

Teknolojik devrimlerin yaşandığı günümüzde yazılım ve makine mühendisliği her zaman tazeliğini koruyacak gibi. Makine mühendisliği , kendi bünyesinde evrim geçirdiği takdirde ciddi başarılara imza atabilecek isimler çıkartabilir. Ülkemizde en fazla tercih edilen mühendislik bölümleri arasında olması şaşırtmadı diyebiliriz.
 

Elektrik Elektronik Mühendisliği

En popüler mühendislik dalları

Elektrik enerjisi üretme, iletme, dağıtma sistemleri ile her türlü elektronik alet ve iletişim sistemlerinin projelerinin yapılması, geliştirilmesi, kullanılması konularında çalışan kişi elektrik mühendisi olarak tanımlanır.
Son yıllardaki bölüme olan talebe baktığımızda ciddi bir artış olduğunu görmekteyiz.

 

Bilgisayar Mühendisliği

en popüler mühendislik dalları
Teknoloji çağına girdiğimiz andan itibaren Yazılım mühendisliği ile ciddi bir rekabet içine giren ve bilgisayar sistemlerinin yapısı, tasarımı, geliştirilmesi ve sistemlerin kullanılması, ihtiyaç halinde gerekli yazılımların geliştirilmesi, donanım ve yazılım problemlerinin çözülmesini sağlayan kişiler Bilgisayar Mühendisi olarak adlandırılır.
Bilişim sektöründe yaşanan gelişmeler, Bilgisayar Mühendislerine duyulan ihtiyacı arttırması bölüm mezunu öğrencilere iş imkanları konusunda önemli bir avantaj sağlamaktadır.

 

Gıda Mühendisliği

En popüler mühendislik dalları

Gıda hammaddelerinin besin değerini kaybetmeden standartlara uygun olarak verimli bir şekilde işlenmesini, korunmasını ve depolanmasını planlayan, uygulamasını yürüten ve yeni sistemleri geliştiren kişi Gıda Mühendisi olarak adlandırılır.
Gıda sektörü hiçbir zaman önemini kaybetmeyeceğinden dolayı bölüm mezunları için iş imkanları her zaman yüksek olacaktır.

 

Endüstri Mühendisliği

En popüler mühendislik dalları

Ürün veya hizmet üreten kuruluşların verimliliğini yükseltmek maksadıyla insan, makine ve malzemenin etkili bir şekilde kullanılması için yöntem ve tekniklerin geliştirilmesi ve uygulanması ile ilgili konularda eğitim ve araştırma yapan kişi Endüstri Mühendisi olarak adlandırılır.
Endüstri mühendisliği gittikçe önemi artan bir mühendislik dalıdır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..