Blog

Türkiye'nin En Zengin İnsanı Değişti! Erman Ilıcak Kimdir?

Türkiye'nin En Zengin İnsanı Değişti! Erman Ilıcak Kimdir?

Son 14 yıldır gerçekleştirdikleri araştırmalar sonucu yayınladıkları listelerle Türkiye ekonomisinde pay sahibi olan kişileri listeleyen ekonomi dergisi Forbes, 2019 yılında Türkiye'nin en zengin 100 ismini listeledi. Bakın Türkiye'nin en zengin ismi kim oldu?

Geçtiğimiz 5 yıl içerisinde , bu listenin başında sürekli olarak aynı ismi görüyorduk ve o da Yıldız Holding'in yönetim kurulu başkanı olan Murat Ülker idi fakat bu yıl bu isim değişti. Ülker'in yerine gelen isim ise İnşaat , GYO ve enerji üretim alanlarında faaliyet göstermekte olan Rönesans Holding'in yönetim kurulu başkanı olan Erman Ilıcak geçmiş oldu. Ilıcak'ın kişisel servesi 3,8 milyar dolar olarak belirtilmiş.

 


 

Zenginler Azalıyor!
Forbes Türkiye, bu yıl 14’üncü kez hazırladığı “En Zengin 100 Türk” listesini açıkladı. 119 kişiden oluşan Forbes 100’ün toplam serveti 99,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Geçen yıl 40’a ulaşan milyarder sayısı ise 11 kişi azalarak 29 olarak kayda geçti. Toplamda geçen yıla göre 21,5 milyar dolar servet düşüşü gerçekleşirken, 119 kişiden 101’nin serveti azaldı.

Listenin ilk sırasında 3,8 milyar dolarlık servetiyle Erman Ilıcak yer alıyor. Son beş yılın “en zengini” Murat Ülker ise 3,7 milyar dolarlık servetiyle ikinci sıraya geriledi. Üçüncülüğü 2,1 milyar dolarlık servetleriyle Hüsnü Özyeğin ve Osman Kibar paylaştı.

Bu yıl 11 isim Forbes 100’de ilk kez yer aldı. Daha önceki yıllarda listeden düşen üç isimse bu yıl geri döndü. 
 4. Nesil Koç'lar da Listeye Girdi!
Toplam servetten 6,1 milyar dolar pay alan bu isimler arasında geçen yıl hayatını kaybeden Şarık Tara ve Erdoğan Demirören’in varisleri ile 2016’da hayatını kaybeden Mustafa Koç’un iki kızı da yer alıyor. Mustafa Koç’un kızları Esra Koç (22) ve Aylin Koç (18) Koç Grubu şirketlerinde hissedar olan dördüncü kuşaktan ilk üyeler oldu. Koç kardeşler aynı zaman Forbes 100 tarihinin en genç isimleri.

29 dolar milyarderinin altısı (Osman Kibar, Melih Abdulhayoğlu, Suat Günsel, Hamdi Ulukaya, Eren-Fatih Özmen) servetini tamamen Türkiye dışında kurup büyüttükleri şirketlerden edinen isimler. Listenin ilk 10’unda yer alan isimlerin ortak noktalarından biri de Türkiye dışında şirketleri bulunması ve döviz gelirleri bulunması.

Listede 28 kadın yer alırken. Kadınların toplam servet içindeki payı yüzde 19,7 olarak gerçekleşti. En zengin kadın ise 2 milyar dolarlık servetiyle Semahat Arsel oldu.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..