Blog

Eskişehir

Türkiye'nin öğrenci cenneti "Eskişehir"

"İç Anadolu Bölgesi'nde bir Avrupa şehri Eskişehir" şeklinde bir başlıkla bu yazıya girmiş olsak eminiz ki kimse yadırgamazdı. İstatistiklere göre Türkiye'nin en Dünya'nın ise en kalabalık 5. üniversitesi olarak bilinen Eskişehir Anadolu Üniversitesi hakkında ve aynı zamanda bu popüler şehir hakkında bir şeyler aktarmak adına hazırlandık, umarız faydalı olur.

Eskişehir, bir Avrupa şehri etiketine sadece güzel sokakları, eğlence ve sanat dolu caddeleri ile değil yaşayan insanların kafa yapısı ile de gerçekten batıyı oldukça benimsemiş bir şehir. Her türlü akımda kendinden ödün vermeden kayıtsız kalmayışı, bütünüyle değerlere saygılı bir yapıya sahip olması ve 7'den 70'e herkese kucak açması ile oldukça fazla sevilen bir şehirdir. Yaklaşık olarak 850 bin kişiye kucak açmış olan bu şehir gerçekten bir başka.

Eskişehir, genç nüfusu bir yana eğlenceli, modern ve sanat dolu bir şehir olmasından ötürü gidenin aşık olduğu, henüz gitmeyenlerin ise gidilecek yerler listesinde olan bir kent. Üniversite tercihlerinde ilk sıralara oynayan, öğrenci dostu olarak nam salmış şehirlerimizin en başında geliyor.

Eskişehir adına yörünge kesinlikle öğrencidir. Yani öğrencileri memnun etmek ve hayatlarını daha da kolaylaştırabilmek adına (bir tek koştuğunuzda sırtına havlu koymaya kalkışmadıkları kaldı) her şeyi yapıyorlar. Çünkü bu şehrin sadece halkı değil, belediyesi de misafir ettikleri öğrencilere güzel bir üniversite hayatı tecrübesi yaşatmak, aynı zamanda ülkenin hatta dünyanın geleceğine katkı sağlayan nesillerin yetişmesine önem veriyor.

Koca bir şehir kampüs gibidir sokakta göreceğiniz her üç kişiden ikisi genç desek abartmış olmayız. Bundan dolayı tüm şehir çok renklidir. Yastık savaşlarından, sokak festivallerine kadar eğlence şehrin her yerindedir

Eskişehir‘de yılın her ayı, her haftası, hatta her günü farklı bir sanat etkinliğiyle karşılaşabilirsiniz. Müzeleriyle festivalleriyle kültürel açıdan çok canlı olan Eskişehir’de sanat ile iç içe yaşarsınız.


Eskişehir in soğuğundan bahsetmezsek olmazdı Hayli soğuk geçen bir kış ayının olduğu söylenebilir. Fakat dondurucu soğukların alışınca bu bünyelerde yaratıcılığı artırdığını söylemeliyiz. Kışın kampüslerde ve sokaklarda yapılan kardan sanat çalışmalarını gördüğünüzde şaşırmayın. Bu şehirde yaşadıkça soğuğun tadını da çıkarmayı öğrenirsiniz. Eğlence şehirde asla bitmez, soğuk dinlemez!
Bot kapışması: Kaybeden buz gibi suyu boylar

Eskişehir’de bulunan iki üniversite ülkenin birçok yerinden gelen öğrencilere kucak açmakta. Buraya yeni gelen öğrencilerin zamanla alışacağı birçok şey var. Bunlardan ilki uçak seslerine alışmak (Belki de şehirle ilgili tek kötü şey bu). Eskişehir’de bulunan jet üssünden her gün onlarca uçak kalkış yapmakta. Uçakların geçişinde oluşan yoğun sesten dolayı konuşmak zorlaşabiliyor. Bu durum şehirde kimin yeni olduğunu anlamayı oldukça kolaylaştırıyor. Uçak geçerken konuşmaya devam eden veya havaya bakan birilerini görürseniz Eskişehirli olmadığını rahatlıkla anlayabilirsiniz. Sokaklarda sürekli duyacağınız bir başka sese daha önceleri anlam veremeyebilirsiniz. Bu Eskişehir’de su dağıtımı yapan araçların sesidir. Bu sese zamanla alışacak, bir süre sonra ise bu sesi duyduğunuzda damacanadaki su durumunuzu kontrol ettiğiniz fark edeceksiniz.


Eskişehir’de ihtiyacınız olan her şey size yürüme mesafesindedir. Şehir oldukça küçüktür, yürüyerek veya bisikletle ulaşım kolaydır. Yanlış anlaşılmasın şehir küçük fakat bir çok aktivite mevcut, asla sıkılmazsınız. Konumu itibarıyla Ankara’ya ve İstanbul’a hızlı trenle gitmek mümkün, kısacası bu şehir adeta öğrenciler için bir cennet.

Son olarak bu şehirde yanınıza bir arkadaş aldığınız takdirde bekar evine çıkmanız da sizin için makul olabilir, onun dışında yurtlar konusunda da başka şehirlerde karşılaşabileceğiniz durumlar söz konusu değildir (inanç ve görüşe göre yurt sorgusu).

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..