Blog

Uçak Mühendisliği Nedir? Uçak Mühendisleri Ne İş Yapar?

Uçak Mühendisliği Nedir? Uçak Mühendisleri Ne İş Yapar?

İstikbal göklerde diyenlerden misiniz? Eğer öyle diyorsanız , uçaklara da özel bir ilginiz söz konusu ise , matematik ve fizik lise sıralarında korkulu rüyanız olmamışsa sizlere önerimiz uçak mühendisliği bölümünü de listenize eklemenizdir. Havacılık ve Uzay Fakültesi'nde yer alan bu bölüm hakkında sizlere detaylı bilgi vermek adına küçük bir yazı hazırladık.
 

Uçak Mühendisi Nedir ?

uçak mühendisliği nedir?

Uçak mühendisliği, havada bulunan her türlü hareketli hareketsiz taşıttan nesneye hatta cihaza kadar her şeyin tasarımında , geliştirilmesinde ve üretilip test edilmesinde , ihtiyaç halinde onarımında ve sonrasında bakımlarında yer alacak ve bu süreçleri yönetecek olan mühendislik dalına verilen addır.

 


Uçak Mühendisleri Ne İş Yapar ?

uçak mühendisleri ne iş yapar?

Söz konusu gökyüzünde yer alacak olan bir obje ise ilk olarak her mühendisin yaptığı gibi hipotez oluşturup ön proje taslakları hazırlamakla başlarlar. Sonrasında ise, yapım sürecine etki edecek araç ve gereçlerin belirlenmesinde görev alıp modellerin seri ve belirli bir standartta üretilmesinin süreçlerinde yer alır. Tabi bu projeler diğerlerine nazaran biraz daha fazla maliyete sahiptir ki uçak mühendislerinin görevlerinden en kritik olanlarından biri ise ekonomik açıdan uygun bir proje hazırlanmasına olanak sağlamaktır. İlk aşamaları geride bıraktıktan sonra üretimin planlanmasını, ürünün istenen kalite ve nitelikte üretimini sağlamak yine uçak mühendislerinin sorumluluk alanındadır. Bu süreçlerin kusursuz ilerlemesi ve olası bir acil durumda ani müdahale edilebilmesi için de uçak mühendisleri tüm üretim süreçlerinde görev alan tekniker ve teknisyenleri de denetlemekle yükümlüdürler.

Her şey tamamlandıktan sonra ortaya çıkan uçağın test edilmesi gerekecektir ve yine bu periyotların planlanması ve gözlemlenmesi de uçak mühendislerinin görevleri arasındadır.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..