Blog

Uçak Mühendisliği Nedir?

Uçak Mühendisliği Nedir?

Son dönemlerin en trend üniversite bölümler arasında yer alan uçak mühendisliği programı, pek çok üniversite öğrenci adayının hayallerini süslemeye devam ediyor. Uçaklara merakı olan ve fizik, matematik gibi derslerde başarı oranı bir hayli yüksek olan birçok gencin okuyabileceği bir bölüm olan uçak mühendisliği programı son dönemlerin oldukça revaçta bir bölümü olarak dikkatleri üzerinde topluyor.

Peki, Uçak Mühendisliği Nedir?

Uçak mühendisliği; uçak projelerinin hazırlanması, uçakların modellenmesi, tasarlanması, üretiminin gerçekleştirilmesi, bakım ve onarımı, geliştirilmesi ve işletilmesi gibi pek çok eylemi içine alan bir bölümdür.

Uçak Mühendisliği Ne İş Yapar?

Üniversite giriş sınavlarından oldukça yüksek puan elde eden üniversite adaylarının tercih edebileceği bu programdan mezun olan öğrenciler oldukça farklı alanlarda iş yapma becerisi kazanabilirler. Uçak Mühendisliğinden mezun olmuş birey;

 • Yapılması planlanan uçak modelinin proje çizimini tamamlar.

 • Uçak yapımında kullanılması planlanan malzemelerin ve hangi üretim metotlarının tercih edilmesinin daha az maliyetli olacağı konusunda karar verir.

 • Üretim gerçekleşmeden önce gerekli kalite ve nitelik araştırması yapar.

 • Uçak fabrikalarında görev alan personeli denetler ve kontrol eder.

 • Uçak yapımı gerçekleştikten sonra bizzat kendisi deneme uçuşlarını katılarak, uçak işleyişini gözlemler.

Tüm bunları gerçekleştirebilecek düzeye erişmek ve Uçak mühendisi olabilmek için söz konusu üniversitelerin Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümünü tercih etmeniz gerekiyor.

Uçak Mühendisliği Maaşları Nelerdir?

İş olanakları açısından oldukça zengin olan program, mezunlarına oldukça dolgun bir maaş ile işe başlama fırsatı tanıyabilir. Uçak mühendisliği bölümünden mezun olan kişilerin başlangıç maaşları firmadan firmaya değişkenlik gösterebildiği gibi, mezun bireyin sahip olduğu nitelik ve iş becerisine göre de değişebiliyor. Bu programdan mezun olan birey ortalama 4500 ile 7500 Türk lirası arasında bir maaş ile işe başlayabilir. Bu rakamlar mezun bireyin sahip olduğu program bilgisi, yabancı dil bilgisi gibi niteliklere göre daha üst düzeylere de çıkabilmektedir.

Uçak Mühendisliği İş İmkanları

Uçak Mühendisliğinden mezun olmuş bir yetişkin kamuya bağlı pek çok kurumda iş olanağı bulabileceği gibi özel havayolu şirketlerinde ve özel şirketlere ait uçak üretim tesislerinde da iş olanağı rahatlıkla bulabilir. Bu programdan mezun olan uçak mühendisleri;

 • Türk Havayolları'nda,

 • Türk Silahlı Kuvvetleri'nde,

 • Özel havayolu şirketlerine bağlı uçak bakım ve onarım departmanlarında,

 • Vakıf ve devlet üniversitelerinde,

 • Türk Havacılık ve Uzay Sanayisi'nde (TUSAŞ),

 • Türk Hava Kuvvetleri'nde,

 • Makine kimya endüstri kurumlarında iş olanağına sahiptirler.

Uçak mühendisliği Hangi Üniversitelerde Var?

Uçak mühendisliği hangi üniversitelerde olduğunu görmek ve o üniversitelerin tüm detaylarını BURADAN inceleyebilirsiniz.

Uçak mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Uçak mühendisliği taban puanları 2018 güncel başarı sıralamalarını detaylı ve ayrıntılı bir biçimde filtreleyeceğiniz  Univerlist Tercih Robotu ile öğrenebilirsiniz.

UÇAK MÜHENDİSLİĞİ OLAN ÜNİVERSİTELERİ ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA !
Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Özalp TORLAK

Özalp TORLAK

[email protected]

Yaşar Üniverstesi / Yazılım Mühendisliği

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

  Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..