Blog

Contact Film Festivali

Uluslararası Contact Film Festivali

Sanatın bir duruşu vardır insan hayatında, sanatın olduğu yerler aydınlıktır. Festivaller ise kuyruklu yıldız kadar güzeldir. Birçok duyguyu, çok fazla hayali içinde barındıran, heyecanlandıran, aynı filme onlarca gözle baktığınız bir platform. Contact Film Festivali ise güzel İzmir’in içinde Yaşar Üniversitesi tarafından düzenlenen uluslararası bir film festivali. Hamburgerinize eklettiğiniz ekstra çedar peyniri, en sevdiğiniz mağazanın %70 indirimi gibi.Festival Direktörü Nazlı Hanımın yoğunluğunun arasında bize zaman ayırdığı bu güzel maceraya, gelin birlikte göz atalım, keyifli okumalar!

Uluslararası Contact Film Festivali Nedir? Neyi Amaçlıyor?

Deneyimli hocaların, profesörlerin temel görevlerinden birisi de bulundukları kuruma yakışır, o kurumu ileriye doğru taşıyabilecek, o kurumun saygınlığına katkısı olabilecek birtakım organizasyonlar yaratmaktır. Zannediyorum ki biz bunu başardık, şimdi bizden genç akademisyenlerin eline bir tırtıl bırakıyoruz. Daha doğrusu hepsinin eline tırtıllar bırakıyoruz. O tırtıllar her yıl festival şeklinde kelebeğe dönüşecekler. İsterim ki bu festival yıllar sonra bile var olsun ve işlevini aynı şekilde sürdürsün. Festivalin temel amacına gelecek olursak eğer, dünyanın farklı yerlerinde sinema eğitimi veren okullar var bu okullar değişik şekillerde yapılanmış olabiliyor, bu okullar değişik eğitimler verebiliyorlar. Bizim bunları öğrenmemiz, onların bizim nasıl eğitim verdiğimizi öğrenmesi için bağlantıya ihtiyacımız oluyor. Türkiye’de sinema eğitimi alan öğrencilerin daha evrensel düşünmesini esas alıyoruz. Dünyanın farklı yerlerinde sinema eğitimi alan öğrencilerin yaptıklarından haberdar olmak, hangi konuları ele alıyorlar, dünyaya nasıl bakıyorlar bilmek bizim için çok önemli. Anlattığı şey aşk hikayesi bile olsa, aşka nasıl bakıyor? Bu öğrenci, teknik olarak ne kadar ileride, veyahut geride? Aşkı nasıl anlatmayı tercih etmiş?

Bütün bunları görmenin tek bir yolu var oda festivaller. Çünkü iyi filmlere internetten ulaşmak mümkün değil, o yüzden bizim temel amacımız ise bu organizasyonla dünyanın farklı yerlerinden gelen ve sinema eğitimi alan insanları buluşturmak. 

Festivale Kaç Ülke katılıyor? Belli bir sayı var mı? 

Sınırlı ülkeler katılıyor. Öncelikle festivalimizde üç ana bölüm var. Bir tanesi konuk okul. Dünyanın en iyi sinema okulları denilen on, on iki sayılık bir liste var. Oradan bir okul seçiyoruz ve her sene davet ediyoruz. İlk davet ettiğimiz okul 2015 yılında HFF Munich oldu. Hocaları ve öğrencileriyle birlikte geldiler. Almanya’da bulunan sinema adına prestij sahibi bir okuldu. Daha sonra ki yıl Polonya’dan Lodz Film okulu geldi oda sinema sektöründe çok saygın bir okuldu. Bu seneki okulumuz ise Fransa’dan La Femis Film School. Ne güzeldir ki bu yılda alanında, başarılı prestij sahibi bir okul ağırlıyoruz.

Okulların katıldığı bu kısma konuk okul kısmı diyoruz. Bu bölümde, gelen hoca öğrencilere kendi sınıfında işlediği konularla ilgili bir ders veriyor. Okullarla gelen konuk öğrencilerde, yaptıkları filmleri gösteriyorlar ve bizim öğrencilerimizin filmlerle ilgili sorduğu sorulara cevap veriyorlar.

Bir diğeri ise, yurt içinden ve yurt dışından başka okullarla yazışıp onların seçkilerini gösterdiğimiz kısım. Yani diyelim ki on yıllık, on beş yıllık zamanda en beğendikleri filmleri seçip gönderiyorlar. Bizde o okulların seçkisi olarak gönderilen kısa filmlerin, gösterimini yapıyoruz. Bunların içinde her sene Yaşar Üniversitesi’nin de seçkileri oluyor. Üçüncü kısım ise yarışma, yarışmaya çok sayıda öğrenci başvuruyor. Örneğin bu yıl 1780 kişi başvurdu. Bunları bir ön elemeden geçiriyoruz ve ön elemenin jürisi, sonunda 12 film belirliyor. Seçilen 12 film finalist oluyor. Finalist olarak seçilen filmlerin yönetmenlerini davet ediyoruz. Bu yıl, finale kalan filmlerden üçü Türkiye’den dokuzu ise yurt dışından. Şuan da Lübnan’dan Belçika’dan Almanya’dan ve Polonya’dan yarışmacılarımız geldi. Arjantin ve Avustralya’dan da finale kalan yarışmacılarımız vardı. Fakat bahsettiğimiz ülkeler çok uzak ve bizimde sınırlı bir bütçemiz var. Gelecek yıl yeni bir sponsor daha katabilirsek, tam olarak devam edebileceğiz. Üçüncü bölüm ise yarışma. Yarışma yapıyoruz yarışmada bu yıl beş ödülümüz var. 

Ödüllerimiz

İlk ödülümüzYaşar Üniversitesi tarafından verilen, En İyi Kısa Film Ödülü, biz bunu Best Short Film şeklinde ilan ediyoruz. Ödülümüz ise 2000 Euro.

Diğer ödülümüz Sony firması tarafından veriliyor. Sony çok güzel kameralar üreten bir firma, ödülü ise bir adet Sony kamera.

Üçüncü ödülümüz ise SenEDIT firmasından geliyor. SenEDIT ise ilk defa senaryo yazılımı gerçekleştiren bir firma. Bu ödülümüz ise 500 Euro değerinde. Ödülü Best Story olarak adlandırdık.

Bir diğer ödül ise bu yıl sponsor olan Böcek Yapım tarafından verilecek.

Hemen hemen 3000, 4000 Euro değerinde Post Production desteği. İstanbul’da Post Production yapan kaliteli firmalar var. O firmalardan birinde bütün Post Production kısmını üstelenecek. Yani kazananın bundan sonraki filmine sponsor olacak. 

Son ödülümüz ise öğrenci jürisinden, bu ödülün maddi bir karşılığı yok. Ama biz bunu prestij ödülü olarak değerlendiriyoruz. Çünkü yaşıtları tarafından seçilen film olarak adlandırılmak bence çok önemli bir şey. Bu ödülümüzü ise Student Jury Award olarak adlandırdık.

Festival Kaç Gün Sürüyor?

Contact Film Festivali beş gün sürüyor, buda çok önemli bir şey aslında. Çünkü Türkiye’de beş gün süren festival bulmak hayli zor.

Bu Senenin Afişinden Bahsedersek 

Bu senenin görsel kimliğinde, konseptimiz gözler oldu. Asıl anlatmak istediğimiz şey ise bakmak. Bakmak bizim mesleğimiz için çok önemli. Film yapmak için bakmak gerekiyor, filmleri görebilmek, iyi filmleri ayırt edebilmek ise için bakmasını bilmek gerekiyor. Burada sadece organ olarak gözü değil bakışı da konseptin içinde ele aldık. Umarım herkes beğenmiştir. 

Son olarak…

Bunu biz, yani hocalar kendimiz için yapmıyoruz. Çünkü bizim meslektaşlarımızla uluslararası ilişkiler kurmamız çok zor değil. Bu nedenle biz bunu öğrenciler için yapıyoruz. Aslında festivallimiz epeyce tanınıyor ve gösterimlerimiz dolu. Ama biz daha çok ilgilensinler, daha çok sahiplensinler bizde festivali büyük salona taşıyalım istiyoruz. Daha çok insan izlesin, daha çok insan yararlansın. Şunu söyleyebilirim ki bu festivalin hazırlığı, geçen sene ki festival başlamadan başladı. Ortada ciddi bir emek var ve biz bu emeği öğrencilerimiz için veriyoruz. Beklentimiz sadece sinema öğrencilerinden değil. Üniversite okuyan bireylerin entelektüel olması gerekiyor, belli bir bilgi birikime sahip olması, sanata ilgi duyması. Özellikle sanatın her insanın içinde barındırması gereken bir şey olduğuna inanıyorum.

 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Bensu Tekin

Bensu Tekin

[email protected]

Yaşar Üniversitesi - Halkla İlişkiler ve Tanıtım

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..