Blog

estiem

Uluslararası Estiem 55. Genel Kurulu Bu Yıl İzmir Ekonomi Üniversitesinde Yapılıyor

Üniversiteye hazırlanırken bölümler hakkında, o bölümlerde okuyan öğrencilerin düşünlerini almak isteriz. Eksilerini, artılarını sizin geçeceğiniz yoldan geçmiş olan insanlardan duymak, her zaman daha güven verir bize. Bu bağlamda endüstri mühendisliğinin incelikleri, iş imkanları, çalışma alanları. Endüstri mühendisliğine bağlı uluslararası bir öğrenci kulübü olan Estiem nedir, ne iş yapar, yapısı, etkinleri nasıldır? Uluslararası 55. Genel Kurulun nasıl işlediği, neleri kapsadığı, öğrenci kulüpleri, yüzde yüz İngilizce bölüm okumak ve daha fazlası için İzmir Ekonomi Üniversitesinde Endüstri Mühendisliği okuyan aynı zamanda Estiem’de Proje Liderliği yapan Yücel Önal ile yaptığımız röportajı okumanızı tavsiye ederiz. Keyifli okumalar!

Estiem Nedir?

İsim olarak açıklayacak olursam Estiem Avrupalı endüstri mühendisleri ve işletme öğrencilerinin bir araya getiren bir öğrenci platformu. En büyük avantajı ve en büyük farkı Avrupa tabanlı bir öğrenci kulübü olması. Yaklaşık 31 ülkede 81 ayrı üniversitede barınan Estiem için Avrupa’da ki en büyük öğrenci topluluğu ve öğrenci network ağı da diyebiliriz.

İşleyişi Nasıl Oldu?

Bu bizim için zorlu bir süreçti, benim kulüp başkanlığını yaptığım dönemde projesine başladığımız bir, bir buçuk yıllık bir projeydi. Şu an projesini yaptığımız etkinlik yaklaşık 150 Bin Liralık bütçeye sahip. İşleyişi şu şekilde, Avrupa’dan 300 tane öğrenci 7 gün boyunca İzmir’de kalıyor. Okulumuzda genel kurulu yapılıyor. Bu genel kurul Estiem’in işleyişi hakkında konuşulan, başkan seçimlerinin, yeni üyelerin alınmasının üzerine oylamaların yapıldığı bir etkinlik oluyor. Yılda iki kere düzenleniyor. Bundan önceki etkinlik Polonya’nın Poznan şehrindeydi. Bir önceki ise Sırbistan Novi Sad ondan önce ki Portekiz Porto’da düzenlendi. Biz ilk başvurumuzu Porto’da yaptık.  Başvuruyla yapıyorsun ve oy sonucu seçiliyorsun. İşleyişini Expoya benzetebiliriz. Belirli üniversiteler başvuruyor hangi üniversite seçilirse etkinliği o düzenliyor.

Üniversiteleri Neye Göre Seçiyorlar?

Avrupa’nın her yerinden 300 tane insan gelecek, doğal olarak 300 insan önce şuna bakıyor.

 Hangi şartlarda 7 günü geçireceğim?

 Etkinliğin fiyatı ne olacak?

Bu ülke güvenli mi?

Bu ülkeye ulaşım kolay mı?

Sonuçta gelen insanların hepsi öğrenci, bu soruların hepsini baz alarak bir seçim yapıyorlar. Aynı zamanda kulübün bu zamana kadar yaptığın etkinliklerin başarısı ve sunumunun güzelliği öne çıkıyor. Ben ilk iş seyahatime aslında Estiem sayesinde çıktım, benim için çok güzel bir deneyimdi. Porto’ya gidip sunumu 300 kişinin önünde yaptık, bu üniversite hayatında edinebileceğin bir yaşam tecrübesi değil aslında. Sunumu İngilizce yapıyorsun ve insanları İzmir’e gelmelerine dair ikna etmeye çalışıyorsun. Sunumu portoda yaptığımızda rakibimiz Polonya’nın Poznan şehriydi. Doğal olarak onların desteklediği şeyler daha cazipti. Avrupa’ya daha yakın bir nokta. Belli başlı şeyler daha ucuz ve o dönem açısında da daha güvenli. Bu sebeplerden ötürü oylama sonucunda Poznan seçildi. Sunumumuz ve sunduğumuz imkanların daha iyi olmasına rağmen elimizde olmayan belli başlı sebeplerden ötürü kaybetmek motivasyon kaybına sebep oldu. Ama hızla toparlanıp bir sonra ki genel kurula hazırlanmaya başladık ve Novi Sad için tekrar başvuru yaptık ve biz seçildik. Orada da sevinçle karşılanan bir seçim oldu, bizde çok sevindik. Bir yıldır da bunun üzerine çalışıyoruz. Yaklaşık 300 ayrı şirketle görüştüğümüz bir sürü sponsorluk anlaşmasının yapıldığı bir etkinlik olacak. Konaklama Balçova Ramada Otel’de gerçekleşiyor. Her ne kadar proje lideri ben olsam da bu tek başıma yapabileceğim bir şey değildi. Tamamen ekip çalışmasıyla, ekiple yürüyen bir iş. Yaklaşık 50 kişilik bir ekibin emekleri var bu projenin üzerinde. Bir öğrenci kulübü olarak İzmir’de International bir etkinliğe ev sahipliği yapıyoruz.

Yapısal olarak nasıl işliyor?

Endüstri mühendisliğine ait öğrenci kulübünün Estiem’e gidip başvuru yapması gerekiyor. Sonra Estiem’in Central dediğimiz Avrupa’daki merkezinde; okul ve öğrenci kulübü, kulübün yıllık çalışmaları, nasıl bir yapısı var, içinde kaç tane endüstri mühendisi barındırıyor yıllık etkinlik genişliği ne, nasıl bir güce sahip, öğrenci kitlesi nasıl gibi kriterler baz alınarak inceleniyor. Ve belli bir süre boyunca genel kurullara katılman isteniyor. Genel kurullara katıldıktan sonra Estiem Genel Kurulunda okulun,  delegeler tarafından oylanıyor, oyların sonucunda üyeliğin aktif ediliyor yada üyeliğe seçilemiyorsun. Türkiye’de 7 üniversite de Estiem mevcut. Türkiye Estiem’de kırmızı bölge olarak gözüküyor. Bu demek oluyor ki Türkiye’den başka bir üniversite artık Estiem’e giremiyor. Çünkü Estiem’in en önem verdiği konulardan bir diğeri ise çeşitlilik. Tek bir bölgeye tek bir millete yoğunlaşıp Estiem’in ana kitlesini o bölgeden ya da milletten oluşturmak istemiyorlar.

Türkiye’de Estiem Bulunan Üniversiteler

İzmir’de Ekonomi Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi

Ankara’da Bilkent Üniversitesi ve ODTÜ 

İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve İTÜ

Estiem İçerik Olarak Neler Yapıyor?

https://www.estiem.org/

Estiem’e üye olan 81 üniversite yıl içinde etkinlikler düzenliyorlar. İnternet sitelerinde portal dediğimiz yerde etkinliği açıyorlar. Katılımcılar açısından.

Etkinlikler çeşitlilik gösteriyor.

Tamamen akademik olabiliyorlar, kültür içerikli, tamamen eğlence, bölümden bağımsız olarak kişisel gelişim üzerine olabiliyor. Etkinlik konseptini açıklarsak; Akademik Etkinliklerde altı günlük etkinlik süreci boyunca etkinliğe ev sahipliği yapan üniversitedeki profesörler, akademisyenler belli bir konu üzerine size tez yazdırıyorlar. Sizinle birlikte çalışıyorlar etkinliğin sonunda, beraber bir tez yazıyor ve akademisyenler tarafından onay alıyorsunuz. Bu etkinlik çeşitleri kendinizi akademik olarak geliştirdiğiniz etkinlikler oluyor.

Sadece kültür üzerine yoğunlaştığımız etkinlikler europe3D olarak geçiyor aynı zamanda Estiem’in ana etkinliklerinden bir tanesi. Euro3D etkinliğin düzenlendiği ülkeyi üç ana başlıkla ele alıyor bunlar; Politika, kültür ve Ekonomi. Etkinliğe katıldığınızda yedi gün boyunca o ülkenin politikasını, kültürünü ve ekonomisini tamamen inceleyebiliyorsun, yedi günün sonunda donanımlı bir şekilde geri dönüyorsun. Bu başlıklar için seçilen konuşmacılar, öğrenciler olmuyor. Politika için millet vekilleriyle, belediye başkanlarıyla, ekonomi için bankalarla anlaşma yapılıyor. Kültür açısından şehirleri gezdiğin bir etkinlik oluyor.

Tamamen eğlence üzerine olan etkinliklerde var, bunlar festivaller, Activity Week, Sports Week gibi başlıklar altında toplanıyor. Örneğin Christmas Activity Week adı altında o etkinlik özelleştiriliyor. Bu etkinliklerin içine akademik program eklenmiyor. Gidip yeni insanlarla tanıştığın ve eğlendiğin etkinlikler oluyor.

Bu Etkinliklerin Avrupa’da Olması Size Neler Katıyor? Ulaşım Kolay Oluyor Mu?

Türk öğrenciler için mükemmel bir araç oluyor. Çünkü Estiem’deki etkinlikler ‘’for student /by student’’ şeklinde hazırlanıyor. Yani öğrenciler için ve öğrenciler tarafından yapılan etkinlikler. Bu kâr amacı gütmeyen bir topluluk. Oraya gittiğinizde üzerinizden herhangi bir şekilde para kazanılmıyor, doğal olarak yedi günlük bir etkinlik ücreti etkinliğin içeriğine göre 50 ile 80 Euro arasında değişiyor. 80 Euro dediğimiz ücretin içinde yedi günlük konaklaman, şehir içi ulaşımın aynı zamanda yedi gün içindeki tüm öğünlerin karşılanıyor. Bu sebepten ötürü Türk öğrenciler, Avrupa’ya seyahat etmek isteyen öğrenciler için ucuz ve güzel bir platform oluyor.

Bize Okumak İstediğin Bölüme Nasıl Karar Verdiğini ve Tercih Döneminde Yaşadığın Macerayı Anlatır Mısın?

Bu süreçte ne yapmak istediğine dair bir şeyler biliyor olmak ve kendini tanımak çok önemli. Aslında bu birkaç aşamalı bir soru çünkü tercih dönemi, hayatımızı bundan sonra nasıl devam ettireceğimiz sonun, bir başlangıcı aslında. İlk olarak hangi şehirde okuma istediğime karar verdim. 

Bölümümün sayısal olmasından kaynaklı, mühendisliğe yöneldim ama somut bir mühendislikle uğraşmak istemedim. Kendimi daha iyi ifade edeceğimi düşündüğüm için, daha soyut bir mühendisliğe yönelme kararı aldım. Bu noktada endüstri mühendisliği önümdeki en mantıklı seçeneklerden bir tanesiydi. Çünkü endüstri mühendisliği hem çok yönlü hem de çalışma alanı çok geniş olan bir meslek. Çalışma alanına bakacak olursak verimliliği arttırabileceğin herhangi bir noktada çalışabiliyorsun, bu içinde insanın olduğu, içinde robotun olduğu, içinde üretimin yapıldığı, insana hizmet veren herhangi bir alan olabilir.

İstiyorsan otomotiv sektöründe istiyorsan danışmanlık. Hatta hayat danışmanı olan endüstri mühendisi bile var. Benim bu bölümü seçmemdeki en önemli sebep ise ucu açık bir meslek olması. Endüstri mühendisliği, kendinizi keşfettiğiniz ve keşfettiğiniz alanda sizi özgür bırakabilen bir meslek. Toplarsam kendimi bir fabrikaya ya da herhangi somut bir alana sıkışmak zorunda olmadığım için endüstri mühendisliğini tercih ettim.

Bu Yarışın Kazananı Neden İzmir Ekonomi Üniversitesi Oldu?

Endüstri mühendisliği o dönemde insan tabanlı bir mühendislik alanıydı ve ihtiyacın olan en temel şey networkt’ü bu bağlamda yetkili insanlardan ‘’Özel bir üniversitenin devlet üniversitesinden nasıl bir avantajı olur ya da devlet üniversitesinin getirileri, özel üniversiteden farklı olur mu?’’ fikrini aldıktan sonra özel üniversitenin kontak, network ve sağladığı imkanlar açısından daha avantajlı olabileceğine karar verdim. Üniversiteyi seçerken ise üniversitenin öğretim kadrosuna, ders içeriğine baktım. Bornova da oturmama rağmen Ekonomi Üniversitesi’nin artılarını gördüm. Bunlardan bir tanesi endüstri mühendisliğine ait öğrenci kulübü Estiem’di. Vakıf üniversitesi olmasının benim için bir handikabı vardı. İnsan profili açısından endişeliydim. Sonuç olarak hazırlık dahilinde okuyacağınız 5 yıl kendinizi insanlardan soyutlayarak geçmez. Bu noktada ise öğrenci kulüpleri okula alışmanızı sağlamak için güzel bir platform oluyor.

Bir Öğrenci Kulübü İnsana Ne Sağlar?

İyi öğrenci kulüplerinin temeli, grup çalışmasına dayanıyor. Bunu özellikle endüstri mühendisliğinin öğrenci kulüplerinde rahatlıkla gözlemleyebiliyorsunuz. Endüstri mühendisliği çalışma hayatında da takım çalışması, proje yönetimi, analiz, kriz yönetimi, kriz analizi, neyi nasıl yaparsak daha iyi sonuç alırız’ı planlıyor. İş hayatında da bunu yapacağı için öğrenci kulüpleri de bu yapıyla ilerliyor. Senin için iş hayatının çok güzel bir alt yapısını oluşturuyor. İş hayatında yaşayacağın birçok şeyi öğrenci kulübünde öncede deneyimleyebiliyorsun. Bu yaşadığın bir krizi çözmen olabilir ya da yaptığın bir hatanın, sonucunu keskin olmadan görebiliyor, hatayı nasıl yaptığını ve sonuçlarını gözlemleyebiliyorsun. Bunlarla birlikte öğrenci kulüpleri kendini geliştirebildiğin, organizasyon alanında geliştirdiğin aynı zamanda yaşadığın krizleri enine boyuna düşünerek çözüm üretebildiğin bir platform.

Öğrenci Kulüplerinin İş Hayatına Etkisi Olabilir mi?

Tabii ki, artık şirketlerde iş başvurularında belli bir not ortalaması aramaktansa belli bir tecrübeyi arıyorlar. İlk önemli nokta stajlar oluyor ikinci önemli nokta üniversite hayatında ki çalışma tecrübelerin, daha popüler olarak ise öğrenci kulüplerinde ki çalışmalarını baz alıyorlar. Çünkü artık şirketler kendini soyutlayarak, tüm dört yılını ders çalışarak geçirmiş, 3.90 not ortalaması yapmış kâğıt üzerinde başarılı gözüken bir öğrencidense, iletişim olarak belli bir doygunluğa gelmiş insanları, tercih ediyorlar. Günümüzün şartları da bunu gerektiriyor. İletişim kurmak üzerine. Sana verilen görevi yapmakla sana verilen görev üzerine fikir yürütüp bunu daha iyi bir noktaya getirebileceğine karar vermek arasında büyük fark var. Bu noktada öğrenci kulübü, bu tecrübeleri bu özgüveni kendine kazandırmandaki en büyük avantajı sağlıyor.

Üniversitelerin Yüzde Yüz İngilizce Eğitim Vermesi Avantaj mı Dezavantaj mı?

Yüzde Yüz İngilizce eğitim veren üniversitelerin hepsi hazırlığında kur kur ilerlediği için, en düşük kurdan başlayarak İngilizceyi kolaylıkla öğretebiliyorlar. Yani siz yüzde yüz İngilizce bir bölüme girdiğiniz zaman hazırlıkta size en başından başlatarak öğretiyorlar. İngilizcenin nasıl aktarıldığı ve dersinize giren hocalar bu noktada çok önemli. İzmir Ekonomi Üniversitesinde hazırlık derslerinize giren hocaların çoğu yabancı oluyor. Doğal olarak sen ana dili İngilizce olan bir insanla istesen bile Türkçe konuşamıyorsun. Öğrenirken de güzel bir şekilde öğreniyorsun. Doğal olarak, keyifli bir süreç oluyor. Üniversite hayatının bitirmek üzerine değil de kişisel olarak geliştiğin, kendine bir şeyler kattığın bir platform olması lazım. Aynı zamanda artık işe girerken İngilizceye bir dil olarak bakmıyorlar, İngilizceyi de Türkçe kadar biliyor olman gerekiyor ‘’yanında ne biliyorsun’’a bakıyorlar. Olay bu noktaya gelmişken üniversitelerde Türkçe eğitim verilmeli mi sorusu artık abesle iştigal.

Estiem’in Ortak Dili İngilizce Demiştik, Bu Noktada Öğrencilere Neler Katıyor?

Tüm bu çalışmaları International olarak yapmanı sağlıyor. Yaptığın skypechat’ler ve görüşmelerin hepsi yabancı öğrencilerle İngilizce olarak gerçekleşiyor, bu dil ve konuşma açısında bir avantaj oluşturuyor. Avrupa’nın 81 Ülkesinde katılım sağlanıyor demiştik. Öğrencilerin için yıllardır eğitim alıyorum, İngilizce öğreniyorum ama konuşamıyorum dediği noktada ki sorunu çözüyor aslında. Çünkü öğrendiğiniz dili pratik yapabileceğiniz bir platform bulamıyorsunuz. Bölümünüz yüzde yüz İngilizce bile olsa, aklınıza takılan soruyu Türkçe sormak istiyorsunuz. Ya da yapacağınız bir gramer hatası sonucunda küçük düşmekten korkarak derse katılımınızı azaltıyorsunuz. Estiem ile yaptığınız toplantılarda İngilizceniz ne kadar kötü olursa olsun insanlar sizi anlaşamaya çalışıyorlar.  Aynı zamanda kurduğun kontaklar, şirketler uluslararası oluyor.

ALUMNI Nedir?

Estiem’in içinde diğer öğrenci kulüplerinden bağımsız olarak ALUMNI dediğimiz bir mezun seçeneği var. Okulundan mezun olduktan sonra Estiem’den kopmuyorsun. Mezun olan öğrenciler ALUMNI adı verilen platformda buluşup oradan ilerliyorlar. Herkes çalışıyor, herkesin işi ve parası var artık öğrenci değiller. Doğal olarak etkinliklerin de ‘’Alplerde kayak yapma’’, ‘’Maldivler’e gidiyoruz bu hafta sonu’’ şeklinde bütçesi genişliyor. Etkinlikler akademikten çıkıp öğrenci hayatında beraber olduğun insanlarla keyifli vakit geçirmeye dönüyor. Yılda iki kere yapılan genel kurullarda toplanıp öğrencilerle deneyim aktarmayı sağlıyor sana mentörlük yapabiliyorlar. O yüzden bu sonu olmayan bir şey Estiem’in ALUMNI kısmında altmış yaşında insanlar bile var.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Bensu Tekin

Bensu Tekin

[email protected]

Yaşar Üniversitesi - Halkla İlişkiler ve Tanıtım

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..