Blog

Uluslararası İlişkiler

Uluslararası İlişkiler Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Uluslararası ilişkiler son yıllarda üniversitelerde en fazla okumak için tercih edilen bölümler arasına girdi. Tabi öyle bir şey ki bir süre sonra öğrenciler acaba hangisi daha iyi ya da farkları neler deyip diğer uluslararası konular ile ilgili merak duymaya başladılar ki bu konuda da oldukça haklılar. Çünkü Uluslararası ilişkiler dendiğinde akla diplomasi gelse de her yöne yoğrulabilecek bir iş alanı olduğunu söylememiz oldukça mümkün. Ama temelinde baktığımızda uluslararası ilişkiler bölümü siyaset biliminin bir dalıdır ve bu yüzden birçok üniversitede Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler şeklinde de yer alır. 

Uluslararası İlişkiler uluslararası sistemin bileşeni olan aktörlerin, özellikle de uluslararası ilişkilerin temel aktörü olarak kabul edilen devletlerin, diğer devletlerle, uluslararası-bölgesel-hükümetlerarası örgütler, çok uluslu şirketler, uluslararası normlar ve uluslararası toplumla olan ilişkilerini inceleyen disiplinlerarası bir programdır.


Disiplinlerarası bir program olması sebebiyle siyaset bilimi, iktisat(uluslararası iktisat, uluslararası politik ekonomi), tarih (siyasi tarih), hukuk (anayasa hukuku, yönetim hukuku ve özellikle uluslararası hukuk), felsefe (siyaset felsefesi ve etik), sosyoloji, psikoloji, coğrafya, antropoloji gibi pek çok farklı disiplinden faydalanır.

Bölüm yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazı üniversitelerde Siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler olarak da geçmekle birlikte, ders programını ;

Uluslararası ilişkiler teorileri,
Uluslararası Örgütler,
Türk dış politikası,
Siyasi Tarih,
Uluslararası sistem ve bu sistemde Türkiye’nin yeri,
Uluslararası Hukuk gibi temel alanlarla birlikte,
İktisadi ve idari bilimler fakültesine bağlı bölümlerde iktisat ağırlıklı,
siyasal bilgiler fakültelerinde de daha kamu yönetimi ve hukuk ağırlıklı bir ders programına sahiptir.

 Uluslararası ilişkiler bölümü belki de en fazla iş imkanına sahip bölümlerden bir tanesi ama birçok bölüm gibi bu bölümün de sıkıntısı meslek tanımınınn tam yapılamamış olması sebebiyle bu bölümden mezun olan arkadaşlarımız iş olanaklarını değerlendiremiyor da diyebiliriz fakat bu konuda bilinçli olan ve kendini daha kalifiye hale getirmiş olan arkadaşlarımız bu konuda ciddi kazançlar sağlıyorlar.
 Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Taban Puanları

Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Taban Puanları: Univerlist'in öğrencilere sunduğu ayrıntılı tercih Robotundan (BURADAN) ulaşabilirsiniz.

Uluslararası İlişkiler taban puanlarına göre girebileceğiniz üniversitelere ise BURADAN ulaşabilirsiniz.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..