Blog

Uluslararası ilişkiler

Uluslararası İlişkiler Mezunları Ne iş Yapar ?

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde yer alan en havalı meslek olarak çoğu kişi tarafından lanse edilen uluslararası ilişkiler bölümü kapsamı baz alındığında çok fazla "bu bölümün görev kapsamı nedir?" sorusu ile karşılaşmamıza sebep oluyor ki bunu aydınlatmak da bizlerin görevidir.


Uluslararası İlişkiler bölümü temelinde siyaset biliminin bir dalı olmakla birlikte, global sistem içinde yer alan aktörlerin, özellikle de uluslararası ilişkilerin temel aktörü olarak kabul edilen devletlerin, diğer devletlerle, uluslararası - bölgesel - hükümetlerarası örgütler, çok uluslu şirketler, uluslararası normlar ve uluslararası toplumla olan ilişkilerini inceleyen disiplinlerarası bir disiplindir.

Tüm dünya ülkelerinin disiplinlerinin arasında durmayı ve süreçleri başarı ile atlatmayı amaçlayan bir disiplin olması sebebiyle siyaset bilimi, iktisat(uluslararası iktisat, uluslararası politik ekonomi), tarih (siyasi tarih), hukuk (anayasa hukuku, yönetim hukuku ve özellikle uluslararası hukuk), felsefe (siyaset felsefesi ve etik), sosyoloji, psikoloji, coğrafya, antropoloji gibi pek çok farklı disiplinden faydalanır.
 


Uluslararası İlişkilerin çalışma alanı oldukça geniştir. Küreselleşme ve bu olgunun uluslararası topluma ve devlet egemenliğine etkisi, sürdürülebilir kalkınma, nükleer yayılma, terörizm, organize suç, milliyetçilik, insan hakları, çevre sorunları, güvenlik ve insan kaçakçılığına kadar pek çok konuyu uluslararası düzeyde inceler.

Bölüm bazı üniversitelerde Siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler olarak da geçmekle birlikte, ders programını Uluslararası ilişkiler teorileri, Uluslararası Örgütler, Türk dış politikası, Siyasi Tarih, Uluslararası sistem ve bu sistemde Türkiye’nin yeri, Uluslararası Hukuk gibi temel alanlarla birlikte, İktisadi ve idari bilimler fakültesine bağlı bölümlerde iktisat ağırlıklı, siyasal bilgiler fakültelerinde de daha kamu yönetimi ve hukuk ağırlıklı bir ders programına sahiptir.

Bölümün iş imkânları oldukça geniştir. Fakat en büyük dezavantajı, mezun olduğunuzda meslek tanımının tam olarak yapılamamasıdır. İktisat, İşletme veya Uluslararası ilişkiler gibi bölümleri, üniversite hayatınızdan sonra yapmak istediğiniz meslek; çalışmak istediğiniz alana yönelik olarak bir geçiş kapısı olarak düşünebilirsiniz.

Bu bölümden mezun olduğunuzda iş sahibi olmak istiyorsanız yapmanız gereken en önemli şey kalifiye bir insan haline gelmektir. Dünya gündemini kendi dilindetakip eden yorumlayabilen, çözüm üretmeyi amaçlayan bir mezun olursanız kesinlikle çok şanslısınız diyebiliriz. Altını çizdiğimiz kendi dilinde kelime öbeği ile birden fazla dil bilmenin faydalı olacağına değinmek istedik. 

İş imkanları söz konusu olduğunda, haliyle devlet bazlı iş olanakları oldukça fazla fakat öte yandan global örgüt ve kuruluşlarda da iş bulma imkanınız fazla.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..