Blog

Uluslararası İlişkiler Nedir?

Uluslararası İlişkiler Nedir?

Siyaset ve siyaset tarihi, devlet ilişkileri, devletin alt birimleri olarak sivil toplum örgütleri, ulusal ve bölgesel örgütlerin hukuksal boyutları üzerine çalışmalar ve incelemeler yapan bir bölümdür. Doğru dış politika ve stratejiler oluşturmak, dış siyaset analizi yapmak, tarih ışığında diplomatik kararlardan ders çıkararak çalışmalar yapmak bu bölümün amaçlarıdır.

Bu bölümü okumak isteyen öğrenciler için, bahsedilen amaçlar içerisinde eğitim veren bir üniversiteden bahsetmek istiyoruz. Arel Üniversitesi!

Arel Üniversitesi ve Uluslararası İlişkiler

Sektör ile iç içe eğitim anlayışını benimseyen ve üstün eğitim vermeyi kendine misyon edinen Arel Üniversitesi, bu bölümden mezun olacak öğrencilerinin disiplinlerarası eğitim anlayışı ile yetiştirilmiş nitelikli ve uzman kişiler olarak mezun olmasını hedeflemektedir.

Disiplinlerarası bir anlayışa önem veren Arel Üniversitesi, bölümün ders programını bu anlayış doğrultusunda düzenlemiştir.

Öğrencilerin kendilerini her alanda geliştirebilmeleri için bölüm dışında olan ama ilgisi bulunan sosyoloji, siyaset bilimi, tarih gibi dallarda da eğitimler vererek öğrencilerin bakış açılarını genişletme hedefindedir ve aynı zamanda zengin seçmeli ders kaynağına sahiptir.

Bu seçmeli derslerde bölüm dersleri dışında çevre, enerji, güvenlik gibi uluslararası sorunlar analiz edilmekte ve çözümlenmesi yapılmaktadır.

Arel Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler bölümünün eğitim dili İngilizce’dir. Ancak tek yabancı dili yeterli görülmediğinden dolayı Rusça, Almanca, Çince, İspanyolca, Yunanca, İtalyanca, Fransızca gibi diller arasından ikinci yabancı dersleri zorunlu kılınmıştır.

Arel Üniversitesi Yurt Dışı İmkanları

Arel Üniversitesi özellikle bu bölümde ve diğer bölümler de olmak üzere, öğrencilerin dil yeterliliklerini geliştirmeleri açısından ve farklı kültürleri – işleyişleri görmeleri açısından yurt dışı eğitimini desteklemekte.

Uluslararası İlişkiler bölümü öğrencileri Erasmus programlarından yaralanabilmektelerdir. Aynı zamanda öğrenciler Arel Üniversitesi, yurtiçi veya yurt dışı staj imkanı sunmaktadır.

Öğrenciler, GençArel Gençlik Çalışmaları merkezi ile birlikte gönüllü olarak yurt dışına çıkma fırsatı yakalamakta ya da başka ülkelerden gelen öğrenciler ile kaynaşma fırsatı yakalamaktadır.

Arel Üniversitesi – Uluslarası İlişkiler Taban Puanları İçin BURAYA tıklayabilirsiniz. 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Özalp TORLAK

Özalp TORLAK

[email protected]

Yaşar Üniverstesi / Yazılım Mühendisliği

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..