Blog

Uluslararası Ticaret Bölümü Hakkında Bilinmesi Gereken Can Alıcı Noktalar

Uluslararası Ticaret Bölümü Hakkında Bilinmesi Gereken Can Alıcı Noktalar

Uluslararası ticaret bölümü ülkemizde yaygın ve genel olarak özel üniversitelerde vardır. Son senelerde popülaritesinin yükselmesi sebebiyle devlet üniversitelerinde de oldukça yaygınlaşmıştır. Uluslararası ticaret bölümü, uluslararası ilişkiler bölümü ile karıştırılmaması gereken bir bölümdür ve uluslararası finans ve ticaret, uluslararası ticaret ve lojistik gibi isimler ile çeşitli şekilde geçmektedir. İşte şimdi ayrıntı kısmı. 

1. Uluslararası Ticaret Bölümünün Uluslararası İlişkiler Bölümünden Farkı

uluslararası ticaret ve lojistik

Uluslararası ticaret ve ilişkiler fazlasıyla birbirine karıştırılan iki bölümdür. Bu iki bölümü de tercih edecekler için şunu söylemeliyim ki ikisi de birbiriden tamamen farklıdır. Uluslararası ilişkiler bölümü siyaset ve tarih ile ilgiliyken uluslararası ticaret bölümü işletme ile alakalıdır. Yani arkadaşlar uluslararası ilişkilerokuyanlar KPSS'ye girip diplomatlık kasarken, uluslararası ticaret okuyanlar gümrük ve ticaret bakanlığında çeşitli görevlerde yerini alır. Ancak söz konusu özel sektör olduğunda uluslararası firmalarda tercih edilen kişiler finans ve işletme dersleri almış olan uluslararası ticaret mezunları olacaktır. 

2. Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü ile Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Bölümü Aynı Bölümler midir?

uluslararası ticaret

Uluslararası ticaret bölümünü tercih ederken herkesin kafasına takılan yaygın bir soru ve cevabı çok basit. Uluslararası ticaretin yanına ve finans, ve işletmecilik, ve lojistik gibi kelimeler eklendiğinde sadece uluslararası ticaret değil ek olarak lojistik ise lojistik dersleri göreceksiniz demektir. Ve birbirinden çok da farkı yoktur. Sizin için önemli olan iyi bir üniversite mümkünse bölümünüzü %100 ingilizce okumanızdır.

3. Uluslararası Ticaret Bölümü İçin Hangi Üniversiteler Tercih Edilmelidir?

Her bölümde önemli olduğu gibi isim yapmış bir üniversitenin uluslararası ticaret bölümünde de ayrı bir prestiji olacaktır. Size tavsiyem bölümünüz ne olursa olsun tercihinize başarı sıralaması yüksek olandan başlamanızdır. Uluslararası ticaret bölümünde en yüksek başarı sıralaması normal olarak Boğaziçi Üniversitesinindir. Tabi herkes orada olamaz, bu yüzden size önerim bu bölümü bir devlet üniversitesinde %100 ingilizce olarak bitirmenizdir. Fakat her şeyden önce son noktada üniversite isimlerinin bir öneminin kalmadığını anlayabilirsiniz çünkü atlamamak gereken ikinci durum bu bölümde kendinizi geliştirmenizdir. 

4. Uluslararası Ticaret Mezunları Ne İş Yapar? 

uluslararasi ticaret mezunları

Uluslararası ticaret mezunlarının dış ticaret, gümrükleme, lojistik ve taşımacılık, havayolları ve sigorta şirketlerinde görev alabilir. Ulusal ve uluslararası işletmelerde, finans kurumlarında pazarlama, finans, muhasebe ve insan kaynakları yönetimi dallarında çalışabilirler. Gerekli sınavları vermek suretiyle mali ve gümrük müşavirliği, kamu sektöründe müfettişlik yapabilmekte ve kendi dış ticaret şirketlerini kurabilmektedirler. Anlayacağınız şu ki uluslararası ticaretin geniş bir yelpazesi vardır.

5. Uluslararası Ticaret Bölümü Ölü Bir Bölüm müdür?

Toplumumuzun beğenmediği her bölüme attığı klişe laf:  '' O meslek ölü , o bölüm ölü '' . Duyarsanız kulağınızı tıkayın ya da altını çizelim ki ticaret ülkeler arasında orta çağdan günümüze çeşitli ticaret yolları ile gelişerek şuanki halini almıştır. Bu sebeple bizim elimizde olan bir mal ve karşıda bunu isteyen bir alıcı olduğu sürece ticaret bitmeyecektir. Bu durumda genel bir atasözü kullanmak durumu niteleyebilir; '' Komşu komşunun külüne muhtaçtır. '' Bu durumda kül ülkemizde üretilen mal ise daima karşıdan talep alıp, ticareti sağlayacaktır.

6. Uluslararası Ticaret Taban Puanları

Uluslararası ticaret taban puanları her sene ösym tarafından yenileniyor. Güncel olarak sizin için Univerlist tercih robotunu güncelliyor ve doğru bilgi almanızı sağlıyoruz. 

Uluslararası ticaret taban puanlarına, Univerlist Tercih Robotundan puan tablosuna ve başarı sıralamasına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Uluslararası ticaret taban puanlarına göre girebileceğiniz üniversitelere ise BURADAN ulaşabilirsiniz.

Uluslararası Ticaret ve Finans Bölümü Mezunları Ne iş Yapar ? HEMEN TIKLA

Sevgiler.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..