Blog

Uluslararasi Ticaret ve Finans

Uluslararası Ticaret ve Finans Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Uluslararası Ticaret ve Finans bölümü, aslına bakarsanız adından da belli olduğu gibi ticaretin ve finansın global çapta ele alınmasını sağlayan bir bölümdür. Bu bölümü okuyan öğrenciler diğerlerinin aksine tüm dünya tarafından ortak kabul edilmiş ticaret ve finans protokollerini edinir ve ona göre iş hayatında uygulamaya koyarlar.


Uluslararsı Ticaret ve Finans bölümünü bitiren öğrenciler iki farklı unvana sahip olabilirler. Yapmış oldukları tercihe göre; dış ticaret uzmanı diğeri ise Uluslararası finans uzmanı olabilirler. Bu iki unvanı farklı şekillerde bulabileceğiniz gibi , yeni pozisyonlar da üretilebilir.


UTF bölümü mezunlarının belki de en temel tercihi multi-country (çok uluslu) şirketlerdir. Şirketlerin sınırlı kaynakları verimli kullanmaları ve değerlendirmeleri konusunda bulunan açığı küresel ekonomiye hakim olan Uluslararası Ticaret ve Finans bölümü mezunları dolduracaktır. Şirketlerin Dış Ticaret, Finans, Kaynak Değerlendirme ve ilgili başka birçok bölümünde görev alabilecekleri gibi öz gelişmişliklerine göre yönetici konumunda olmaları da söz konusudur. 

Girişimcilik Uluslararası Ticaret ve Finans bölümü mezunları için bir seçenektir. Bir şirketin kuruluş aşamalarını, girişim için gerekli olan birimleri, giderleri ve ortamı bilen aynı zamanda yönetim ve insan psikolojisi üzerinde eğitim almış Uluslararsı Ticaret ve Finans mezunları gerekli tecrübeyi edindikten sonra kendilerine ait çokuluslu ya da yabancı ülkelerle alışveriş halinde olan şirketlerini kurabilirler. Bunu riske girip mezun olduktan hemen sonra yapabilecek yeterliliğe sahip olabilecekleri gibi bir süre çalışıp tecrübe edinerek daha ayakları yere basan projeler üzerinden ilerleyebilirler.

Uluslararası Ticaret ve Finans mezunları alanlarında ihityaç duydukları donanıma sahip oldukları için danışmanlık hizmetleri de verebilirler. Tek bir şirkete sürekli olarak danışmanlık hizmeti verebilecekleri gibi bir danışmanlık şirketinin çatısı altında çalışmayı seçerek kendi alanlarında birçok şirketle çalışma imkanı da yakalayabilirler. Buradan edinecekleri tecrübeyle farklı alanlara yönelmeleri çok daha kolay olacağı gibi geniş bir çalışma geçmişine ve tanınmışlığa da ulaşmalarının yolu da açılmış olacaktır. Kendi özel danışmanlık şirketlerini kurmaları da yine seçenekler arasındadır. Ancak bunun için sektörde güven ve tanınmışlık kazanmaları ya da iyi şekilde reklam ve pazarlama stratejileri geliştirmeleri başarılı olma yolunda adaylara fayda sağlayacaktır.

Uluslararsı Ticaret ve Finans mezunları her bölüm mezunlarının yapabileceği gibi, kendi bölümleri üzerinde akademik bir kariyer hedefleyip orada yoluna devam etmeyi ve uzmanlaşmayı da amaçlayabilir hatta bunu gerçekleştirebilir de.

Uluslarası Ticaret ve Finans mezunları kaynakların kısıtlı olduğu ve değerlendirmesi gereken küreselleşen hayat şartlarında ihtiyaç duyulan bir çalışandır ve iş bulması kendi gelişmişliğine de bağlı olarak bir hayli hızlı ve kolay olacaktır. Ancak bir kaç konuda özellikle kendini yetiştirmesi son derece elzemdir: bunlardan en önemlisi yabancı dil konusudur. Günümüzde birçok bölümde olduğu gibi hizmet alanı küresel bazda olan bir bölümden mezun olurken mutlaka ingilizce başta olmak üzere birden fazla dil bilmeniz sizlerin yararına olacaktır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..