Blog

ULY - UTF

Uluslararası Ticaret ve Finansman ile Uluslararası Lojistik Yönetimi Bölümleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Üniversite tercih dönemi geldi çattı. Kimileri puanına göre, kimileri idealine göre tercihlerde bulunacak. Bu tercihler arasında bazen arada kalmalar olacak. Yaşar Üniversitesi tamda bu ikilemleri ortadan kaldırmayı amaçlayan ve her iki bölüm hakkında sizlere eğitim vaadiyle kapılarını açıyor. Bu bölümler mi ? Tabiki de Uluslararası Ticaret ve Finansman bölümü ile Uluslararası Lojistik Yönetimi.

 

Neden Yaşar Üniversitesi'nde Okumalıyım?

ULY ve UTF olarak kısaltmalara sahip olan bu bölümleri neden Yaşar Üniversitesi'nde okumalısınız konusunda birkaç madde vermemiz gerekirse, özellikle uluslararası ticaret ve lojistik konusunda çok büyük işlerin gerçekleştirildiği en büyük ihracat Limanı'nın İzmir'de yer aldığını söylemekte fayda var. Deniz yolu haricinde kara taşımacılığı konusunda da oldukça köklü şirketlerin yer aldığı bir il olması da İzmir’i cazibe merkezi haline getiriyor.

Eğitim dilinin İngilizce olması, eğitmen ekibinin donanımlı olması da bu bölümlerin Yaşar Üniversitesi'nde tercih edilebilmesi açısından oldukça önemlidir.

Bu iki bölüm de Eşit Ağırlık yani Türkçe-Matematik'ten tercih ediliyor ve üniversitelerde İşletme Fakültesinde yer alıyorlar. Peki bu iki bölüm neden bu kadar fazla karıştırılıyor?

 

Uluslararası Lojistik Yönetimi Nedir?

Uluslararası Lojistik Yönetimi ; müşterilerin ihtiyaçlarının karşılanması üzerine ürünlerin A noktasından B noktasına yani üretim noktasından son kullanım noktasına kadar aktarılması konusunda görev üstlenmekle kalmayıp , taşınan ürünlerin veya hizmetlerin, finans ve bilgi akışı açısından verimli bir hareketin tasarlanması, taşıma işleminin gerçekleştirilmesi ve tüm kontrollerin yapılması konusunda görevli olacak elemanların yetiştirileceği bir üniversite bölümüdür.

Teknolojinin hızla ilerlediği günümüzde rekabet koşullarının daha da ağırlaştığını ele alarak, firmaların hayatta kalabilmeleri ve rakiplerini ekarte edebilmeleri adına hızlı düşünüp, alternatif çözümler üretip problemleri ortadan kaldırma gibi yükümlülükler bu mesleği edinmek isteyen kişilerin misyonudur.


 

Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü

Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü; Global çalışmalar gerçekleştiren firmalar, finansal kurum ve kuruluşlara üst düzey yönetici kazandırmak amacı ile tasarlanmış bir bölümdür.

Programın temelinde çok disiplinli bir yapının söz konusu olması, küresel pazarda dinamik ve hızlı değişime ayak uydurabilecek nitelikteki yöneticilere duyulan ihtiyaç bu bölümün önemini oldukça arttırmaktadır. Bu bölümden mezun olacak olan arkadaşlarımız küresel bir ticaret ve finans bilgisine sahip olmuş olacak ve teorik olarak edinmiş olduğu her bilgiyi uygulamaya dökme konusunda çalışmalara başlayacaktır. Böylelikle uluslararası ticaret ve finansman konusunda uzman kişiler ortaya çıkacaktır.


 

ULY ve UTF Arasındaki Fark Nedir?


ULY ve UTF hakkında temel bilgileri verdikten sonra aralarında ne gibi farklar söz konusu bunlara kısaca değinmek gerekirse;

Her iki bölüm de uluslararası firmalar arasındaki bağlantıyı konu alıyor. Her ikisinde de küresel disiplinler baz alınıyor. Her iki bölümde de hızlı , analitik ve çağdaş çözümler üretmek söz konusu.

İki bölümün ayrıldığı nokta ise, bir tanesi firmalar arası hizmet alışverişini baz alırken (UTF) , bir diğeri firmalar arasında gerçekleştirilen anlaşma sonucu tedarik edilen ürün ve hizmetlerin aktarımını konu alır (ULY).
Gelecek hakkında önem arz eden bu iki bölümden bir tanesini , dilerseniz çift anadal yaparak okumanız mümkündür.

Yaşar Üniversitesi’nde eğitim hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız!


 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..