Blog

Uluslararası Ticarette İşinize En Çok Yarayacak 5 Dil

Uluslararası Ticarette İşinize En Çok Yarayacak 5 Dil

Uluslararası Ticarette İşinize En Çok Yarayacak 5 DilDil öğrenmek bir insanın kendisine yapacağı en değerli yatırımdır. Özellikle de dil öğrenen kişi uluslararası ticaret veya turizm öğrencisiyse. Bu yatırımı yerinde yapabilmeli yani öğrendiğimiz dili iyi bir şekilde kullanabilmeli, onu işletebilmeli ve nihayetinde ondan bir kar sağlamalıyız. Peki akıllıca bir yatırım için hangi dilleri öğrenmeliyiz?

1. Dünyada Geçerli Olan İngilizce Anadilimiz Gibi Olmalı !

Dünya pazarında ithalat ve ihracat yaptığımız ülkelerde sadece ticaret değil sosyal kültürel bağlamda yapacağımız paylaşımlar ve turizm için de akla gelen ilk dil ingilizcedir. İletişimde olduğumuz ülkeler tarafından iyi bir şekilde anlaşılamadıktan sonra sizce ne kadar turizm ve ticarette tercih edilen bir ülke oluruz? İşte bu yüzden önceliğimiz İngilizce olmalıdır.

2. İngilizceyi Kenara Bırakan Rusça Gibi Bir Dil Bilsek de Bize Muhakkak Bir Prestiji Olur !

İkinci dil kararını neye göre verirsiniz. İngilizceyi anadili gibi konuşan bir ülkenin anadilini öğrenme gereği duyar mısınız? Öğrenseniz bile sizi ne kadar kar ettirir? İşte bu yüzden İngilizcenin daha az konuşulduğu ülkelere odaklanmalısınız. Bu sebeple ticarette işinize yarayabilecek ekimini kısa sürede yapıp buğdayını hızla alabileceğiniz ikinci dil Rusçadır. Birleşmiş Milletler' deki altı dilden biri olan Rusça, sadece ana vatan Rusya da değil , aynı zamanda Belarus, Kazakistan ve Kırgızistan' da resmi dil olmak üzere, diğer Orta Asya ülkelerinde de konuşulmakta.

3. Günümüzde Ticaret Dili Diyince İlk Akla Gelen Çince' dir . Öğrenmesi Zor Olan Bir Dil Öğrenmek Sizin Büyük Yatırımınız Olabilir !

Çin büyük bir pazar. Çok az olan işçi ücretleri maliyetleri büyük oranda azaltıyor. Ancak İngilizcenin az konuşulduğu ülkelerden biri ve bildiğiniz gibi birçok firma Çin' e kaçıyor olayını da unutmamak lazım. Altını çizmek gerekirse Çince öğrenmek ne kadar büyük bir yatırım olsa da o kadar da büyük emekler istiyor. Çince öğrenemem diyen arkadaşlara diyeceğim şu ki '' Çin büyük pazar ve diğer pazarlardan da vazgeçmemek lazım.''

4. Ülkemizin En Çok İhracat ve İthalat Yaptığı Almanya Gibi Bir Ülkenin Dilini Öğrenmek Çalıştığımız Kurumda Ön Safhaya Oturmanıza Yardımcı Olabilir !

2015 yılı en çok ithalat ve ihracat yaptığımız 20 ülke listesinde Almanya' nın ilk üçte olduğunu daha önce duymuş muydunuz? Duymadıysanız şu andan itibaren Almanca öğrenmeyi düşünebilirsiniz. Ne kadar İngilizce anlaşılabilecek bir dil deseniz de bu söylemi bir kenara bırakın. Çünkü bir ürünü Almanya' ya pazarlarken sizden istenilen Almanca konuşabilmeniz olacaktır. 

5. İlişkilerimizin İyi Olduğu Bir Ülke Her Zaman Ticaret Kaynağımızdır. İşte Bu Yüzden Arapça !

Son zamanlarda modamız Birleşik Arap ülkeleri olmuştur. Turistik yerlerin yanı sıra uluslararası ticarette de bir o kadar önemlidir. Her ne kadar çoğu Arap ülkesinde İngilizce iyi bir şekilde bilinse de istihdam sağlandığı yerin anadilini bilmek de size fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda Birleşmiş Milletler'deki 6 dilden birinin Arapça olduğunu ve dış ekonomimizde büyük rol oynadığını unutmamak lazım.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..