Blog

Üniversite giriş sınavı yine değişti.

Üniversite Giriş Sınavı Yine Değişti

Geçtiğimiz günlerde YÖK'ün yayınladığı TYT hakkında bilgileri derleyip sizlere sunmuştuk. YÖK dün gece 22:00 itibari ile TYT'nin içeriğini ve gününü değiştirdi. Bildiğiniz üzere Temel Yeterlilik Sınavı sadece Matematikve Türkçesorularından oluşacakken, dün gece gelen açıklamaya göre Fen Bilimleri, Felsefe ve Din Kültürü testleri de yeniden sınavın içine alındı. TYT' de neler değişti gelin hep beraber inceleyelim.


DİN, FELSEFE VE FEN TESTLERİ GELDİ

YÖK tarafından yapılan ilk açıklamaya göre TYT de Türkçeve Matematik olmak üzere iki alan olup toplam da 80 soru olacağı duyurulmuştu. 80 soru için verilen süre 90 dakika olarak belirlenmişti. Dün geceki açıklama ile ;

Türkçe : 40 soru
Matematik : 40 soru
Coğrafya, Din Kültürü, Felsefe ve Tarih : 20 soru
Fen Bilimleri (Fizik,Kimya,Biyoloji) : 20 soru

Soru sayısı 120 ' ye çıktı ve 120 soru için adaylara 135 dakikalık bir sınav süresi verildi.


ALAN SINAVI CUMARTESİ GÜNÜNE ALINDI


YÖK ilk açıklamalarında, sınavın iki oturumu da tek bir günde yapılacağını söylemişti. Dün gece yapılan açıklama ile beraber ilk oturumunun Cumartesi sabahı, ikinci oturumunun ise Pazar sabahı yapılması kararı alındı. Birinci Oturum olan Temel Yeterlilik Sınavı(TYT) 23 Haziran 2018 Cumartesigünü sabah,ikinci oturumun ise  24 Haziran 2018 Pazargünü sabah yapılacağı belirtildi. Dil sınavının ise24 Haziran 2018 Pazar günü öğleden sonra yapılacağına karar verildi.


PUAN TÜRLERİNDE HERHANGİ BİR DEĞİŞİKLİK YOK

Lisans programlarına yerleştirmeye için puan türleri, daha önce açıklandığı gibi Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puanı şeklinde olacak.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Özalp TORLAK

Özalp TORLAK

[email protected]

Yaşar Üniverstesi / Yazılım Mühendisliği

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..