Blog

hoca

Üniversite Hayatınızda Karşılaşabileceğiniz 8 Hoca Tiplemesi

Üniversite hayatınızda karşılaştığınız ve belirli bir özelliklerini unutamayacağınız hocalarınız vardır,bunları 8 maddede aşağıda okuyabilirsiniz.
 

1. Nefes almanıza izin vermeden ders anlatan hoca 
 

 
 

Bu hocalar genellikle ders saatinden önce gelir ve ders saati başlamasından itibaren sana nefes aldırmamaya yemin etmiş bir halleri vardır.Genellikle tahtada boş bir alan kalmayıncaya kadar yazarlar ve sen onun yazdıklarına yetişmek için felç geçirebilirsin. 
 

2. Sürekli ödev veren hoca 
 

 
 

Ödevini teslim ettikten sonra gelen o rahatlama hissine kendini hemen kaptırma çünkü; hemen yeni   ödevi vermek için sabırsızlanan hocan seni bekliyor olacak.Bu hocaların vicdanları öğrencilerinin ödevsiz kalmasına asla izin vermez! 
 

3. Çok bilgili olup,öğrencilerine aktaramayan hoca
 

  
 

Bu hocalar genellikle okudukları okulları birinciliklerle bitirmiş,kendilerini bölümlerine adamış hocalardır fakat;çok iyi oldukları alanları öğrencilerine aktarma konusunda bir o kadar başarısızlardır.Genel olarak anlattıkları şeylerden kimse bir şey anlamaz,tabi onlar gibi olanlar dışında.
 

4. Hakkında okulda şehir efsaneleri dolaşan hoca
 

 
 

Üniversiteye ilk geldiğinde adını sizden üst sınıflarda olanlardan duyduğun,yüzünü daha görmediğin ve dersini ilk aldığında neymiş bu be! Diye merakla beklediğin hocalardır.Genellikle tek takılıp,sanki kulaktan dolma bilgileri onaylar gibi hareketleri vardır. 

5. Yabancı dil aksanı kötü olan hoca.
 

 
 

Eğer eğitimi yabancı dil olan bir üniversitede okuyorsan bazen dersleri dinlemek senin için büyük sıkıntı olabilir çünkü hocanın aksanına tahammül edemiyor olabilirsin.İçinden onun yanlış söylediği cümleleri,kelimeleri düzeltip,ehh be hoca! Diye geçirirken kendini bulma ihtimalin yüksek. 
 

6. Öğrencileri tarafından hayran olunan hoca.
 


 

Giyim tarzıyla,konuşmasıyla,kişiliğiyle neredeyse bütün öğrencilerin kalbine bir ok saplamış hoca gibi hocadır kendileri. Dersinden hiçbir şey anlamasan bile kaçırmak istemezsin o hocanın dersini,ödevlerine,sınavlarına bile daha az söylenirsin o derece.  
 

7. Herkesin dersini almaktan çekindiği hoca
 

 
 

Dersi anlatma tarzından,sınavlarından verdiği ödevlerden dolayı dersini zor geçileceğinin duyumuna vardığın hocadır.Dersini almaktan sürekli kaçınsanda o istemediğin durum başına geldiğinde,o kadar da korkutucu olmadığını anlarsın.
 

8. Kendini yenileyemeyen hoca
 

  
 

Ne kadar yıl geçerse geçsin,hocalığa başladığı zamanda kalan hocalardır. Yeni teknolojiyi,olanakları görmezden gelirler yada işlerine öyle gelir bu bir tartışma konusudur.Dersini genellikle geçmek için alırısın ve dersi geçtikten sonra öğrendiklerini unutmaya çalışırsın.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Özge Aybars

Özge Aybars

[email protected]

Yaşar Üniversitesi-Yazılım Mühendisliği

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..