Blog

universite-ile-ilgili-10-film-univerlist

Üniversite Hayatıyla İlgili 10 Film

Konusu üniversite olan gençlik filmleri her zaman büyük ilgi görmüştür. Peki, konusu üniversite olan gençlik filmleri hangileridir? İşte bu sorunun cevabı:

1. 3 Idiots3 Idiots, 2009 yapımı bir Bollywood filmidir. Film Hindistan’ın en iyi mühendislik okulundaki üç arkadaşın dostluklarını ve hayatını anlatırken eğitim sistemini eleştirmektedir. Filmde eğitim sisteminin sürekli bir yarıştan farksız olduğu ve herkesin en iyi olmaya çabaladığı bir okulda geçiyor.  Bu okulda 1 öğrenci ve en yakın 2 arkadaşının bu yarış sistemine karşı duruşlarına değiniliyor.

3 Idiots filmi aynı zamanda Hindistan’da tüm zamanların en yüksek gişe yapan filmidir. Ayrıca yine bir Aamir Khan filmi olan Ghaijini tarafından elde edilen en yüksek gişe rekoru bu film ile geçilmiştir. 3 Idiots yurt dışı pazarında da en yüksek hasılat yapan Bollywood filmidir. İzlemesi her öğrenci için zevkli bir filmdir.

2. The Social NetworkThe Social Network, yani Türkçesi Sosyal Ağ olan bu filmde aslında Facebook'un sahibi Mark Zuckerberg'in 2003 yılından Harvard Üniversitesi'nde okuduğu sıralarda Facebook'u kurmasına sebep olan başlıca etmenlerden bahsediliyor.  Filmdeki başlıca oyuncular Justin Timberlake, Andrew Garfield, Jesse Eisenberg, Malase Jow ve Brenda Song.

Genel olarak film bilişim, bilgisayar, sosyal medya alanına ilgisi olanların beğeneceği türden bir film. Film daha çok belgesel türünde çekilmiştir. Üniversite’de okumakta olan öğrencilere vizyon ve üretkenlik katan bir film olmakla birlikte yaratıcılığın sizi nerelere getireceğini de gösteriyor.


3. SınavSenaryosunu Yiğit Güralp'in yazdığı, yönetmenliğini Vizontele ve G.O.R.A. gibi gişe filmlerirekortmeni Ömer Faruk Sorak'ın gerçekleştirdiği SINAV; aile baskısı, gelecek kaygısı, sınavdepresyonu ve bir yandan süregelen yoğun okul temposuyla birlikte öncelikle okuldaki yazılı sorularını ele geçirmekle başlayıp, sonrasında işi ÖSS Soru Bankası Soygununa kadar götüren Mert (İsmail Hacıoğlu), Sinan (Yağmur Atacan), Gamze (Rüya Önal), Kaan (Caner Özyurtlu) ve Uluç (VolkanDemirok) 'un heyecan dolu hikayelerini anlatıyor... Film 2006 yılında gösterime girmiştir. Üniversite sınavına girmeden önce kesinlikle izlenmesi gereken bir film.

4. Ölü Ozanlar DerneğiÖlü Ozanlar Derneği, N.H. Kleinbaum'un roman olarak yazdığı ve Tom Schulman'ın senaryosuyla 1989 yılı En İyi Senaryo Akademi Ödülü'nü kazandığı klasik eserdir. Film 1990 yılında gösterime girmiştir. Eserde ergenlik çağındaki 7 gencin aşırı disiplinli bir yatılı okulda geçen hikayelerinde, okul ve aileler tarafından üstlerine yüklenen başarılı olma sorumluluğu ve ailelerinin seçtikleri geleceği yaşamakla kendi istediklerini yapabilmenin önündeki engeller ve bunlarla başa çıkma yöntemleri anlatılıyor.

Şiir dünyasına adım atmak için güzel bir film olan Ölü Ozanlar Derneği, ağır sorumluluk altında yaşayan gençlerin kendi yollarını bulmaları sırasında önce yaşadıkları sıkıntıyı, sonra değişmeye başlamalarını, özgürleşmelerini ve en son da bunun için ödedikleri bedelleri anlatır.  

5. AnatomiPaula tıp fakültesinde okuyan ve büyük babası gibi başarılı bir doktor olmak isteyen bir öğrencidir. Efsaneleşmiş bir profesör tarafından verilen prestijli bir anatomi kursundan teklif aldığında şansına kendi bile inanamaz. Paula birkaç gün önce tanıştığı genç David’in önündeki kadavra masasında yatmakta olduğunu görünce, mutlu günleri dehşete dönüşür. Gerilim ve korku ögelerini de içeren bu filmde gerçekten soluğunuzu kesecek sahneler bulacaksınız.

6. Hayali ÜniversiteBartleby hayatını bir lise öğrencisi olarak sürdürmüştür ancak artık okulun son dönemleri yaklaşmıştır ve kendisine yüksek öğrenim görebileceği bir okul bulması gerekmektedir. Büyük umutlarla başvurduğu tüm okullar ilginç bir şekilde kendisini geri çevirmektedir. Bartleby tüm bunların sonucunda ne yapacağını şaşırmıştır. Sonra ise aklına oldukça tuhaf bir fikir gelir. Kendi okulunu kuracak ve kendi eğitimini kendisi tamamlayacaktır. Bartleby Gaines’in hikayesinin anlatıldığı bu film oldukça komik.

7. Kampüste Çıplak AyaklarTürkiye'deki gençlerin hayatına odaklanan bir film olan "Kampüste Çıplak Ayaklar"ın hikâyesi İstanbul'daki bir üniversitede geçmektedir. Farklı sorunları olan gençlerin bulunduğu sınıfın kapısı bir gün açılır ve içeri adı Şiva olan Hintli bir kız girer. Ancak hiç kimsenin bilmediği, bu Hintli kızın bir sırrı olduğudur. Film günümüzün gençlerinin yüzeysel yaşantılarına, birey olmalarına izin vermeyen toplumsal baskılara ve gençlerin duygusal yönlerinin çöküşüne eleştirel bir bakış getirmesi ile öne çıkmaktadır.

8.Biz Size Döneriz   Film üniversiteden yeni mezun olmuş altı gencin iş ararken hayata tutunma ve kendilerini bulma çabasını ele alıyor. ”Biz Size Döneriz” filmi,  Akın, Lale, Defne, Yusuf, Nur ve Cahit adında üniversiteden yeni mezun olmuş altı yakın arkadaşın İstanbul’da iş bulma ve hayatlarındaki en ciddi başlangıçlar için ilk adımlarını atma hikayesini anlatıyor. Mart 2017 yılında gösterime giren bu film gerçekten çok eğlenceli.

9. İmparatorlar KulübüWilliam Hundert, mesleğine aşık olan son derece idealist ve tutkulu bir profesördür. St. Benedict's Akademi'de eğitmenlik yapan Hundert'ın sınıfına yeni okul döneminin açılmasıyla birlikte yeni öğrenciler gelmiştir. 'The Emperor's Club' isimli geleneksel sınıf yarışması için öğrencilerin son derece sıkı çalışması ve seçilen üç öğrenciden biri olması gerekmektedir. Ancak öğretmenin hayatı sınıfa ünlü bir politikacının oğlu olan Sedgewick Bell isimli öğrencinin gelmesiyle değişecektir 

10. Nadide HayatEşi vefat ettikten sonra, yarım bıraktığı üniversiteye geri dönme kararı alan Nadide’nin, başına gelen ilginç olayları konu alan Nadide Hayat, bir yandan bu orta yaşlı kadının ortama ayak uyduramama problemini ele alırken, bir yandan da üniversite gençliğinin kendi içerisindeki sorunlara ışık tutuyor. Çağan Irmak imzalı film, Demet Akbağ’ın alıştığımız üst düzey performansıyla evlerimize konuk olurken, genç oyuncuların en az onu aratmayacak güçlü duruşlarıyla anlatısını yukarılara çekmeyi başarıyor.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..