Blog

Kayseri

Üniversite için Kayseri'yi tercih edeceklere tüyolar.

Üniversite tercih dönemlerinin sonrasında yolu Kayseri'ye düşecek olanlara ya da tercih öncesi "acaba Kayseri'yi yazsam mı?" diye düşünenlere birkaç küçük bilgi vererek hayatı kolaylaştırmayı amaçlıyoruz. 

İlk olarak Kayseri şehrinin nüfusundan bahsetmek gerekir ki o da tahmini 1 milyonun üzerindedir arkadaşlar. Mevsimsel geçişler net bir şekilde hissediliyor ve neredeyse her mevsim yaşanıyor. Kış aylarında ciddi bir soğuk ve yükseltilerden dolayı yoğun kar yağışı söz konusudur ve buna karşılık olarak yaz aylarında sıcaklık ortalama 35-40 derece arasında değişmekte.


Kayseri'de 3 tane üniversite vardır ve bu üniversiteler arasında adını en fazla duyurmuş olanı Kayseri Erciyes Üniversitesi'dir. Tabi bu üniversitenin verdiği eğitim vasatın üzerinde sayılır fakat yörenin en iyisidir. Onun dışında Abdullah Gül Üniversitesi ve Nuh Naci Yazgan Üniversitesi de yer almaktadır ve bu yeni kurulmuş üniversiteler eğitim konusunda ne yazık ki pek de iyi sayılmazlar.Ek olarak Nuh Naci Yazgan Üniversitesi şehir merkezine oldukça uzaktadır.

Ulaşım konusunda kalabalık nüfusa dahil olan öğrencilerin de araç kullanması trafiğin katline sebep olsa da günün genelinde ulaşım aracı bulmak oldukça kolay. Seçenekler arasında tramvayın dahi olduğunu söylemek mümkündür.

Bir başka unsur ise yaşam konusunda ev kiralarının yurtlara nazaran daha makul olduğu konusundadır. Büyükşehir ortalamalarının da altındadır.


Mutfağı söz konusu olduğunda mantı, bazlama, pastırma ve sucuğu gerçekten oldukça ünlüdür denemenizi tavsiye ederiz. Onun dışında kültürel bazda iç Anadolu'nun hakim olduğu kültürü yansıtmaktadır.

Halk olarak oldukça muhafazakar bir yapıya sahip olduklarından daha farklı illerden gelen öğrencilerin adaptasyon problemi yaşaması oldukça doğal ve kaçınılmazdır. 


Birkaç AVM'nin bulunduğu Kayseri'de öğrencilerin zaman geçirdiği alanlar özellikle Erciyes Üniversitesi yakınlarında bulunan özellikle Talas İlçesinde gençlere hitap eden oldukça fazla kafe söz konusu ve tüm bunların haricinde kış turizmini ayakta tutan Erciyes kayak merkezinin de bulunması yine başka bir ayrıcalık.

Kayseri şehrinde bulundan üniversiteler hakkında detaylı bilgi edinmek için tıklayınız.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 1

  • gulsaheker
    22 Şubat 2020 23:58

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..