Blog

Bilecik

Üniversite için tercih edilebilecek en küçük şehir "Bilecik"

Türkiye'nin en küçük illerinden biri olup bir ucundan bir ucuna yürüyerek oldukça kısa sürede gidilebilecek toprak şehri Bilecik ve üniversite yaşamı hakkında bir araştırma gerçekleştirdik ve seramikçilerin diyarından öğrencilere aktarmaya geldik.

Bilecik yüzyıllardır bulunduğu konum neticesi ile her zaman bir yerleşim yeri olarak var olmuş, yüzölçümü olarak çok küçük olan bir şehirdir. Hatta orayı gezip görenler her zaman şunu söyler: "Bir bayır inip çıktığınızda Bilecik'in bittiğine tanık olabilirsiniz" 

Neredeyse 220 bin sınırında olan nüfusu kesinlikle Bilecik şehir merkezinden değil, Bozüyük ilçesinden kaynaklanmaktadır. Belki de şehir merkezinden daha kalabalık olan ilçelerden biri olarak da tarihte yerini almış dahi olabilir. 

Bilecik şehri, Marmara Bölgesi sınırları içinde bulunuyor olsa da yeşilliklerin pek fazla olmaması nedeni ile erozyon ve toprak kayması gibi durumların çok fazla yaşandığı bir yerdir. Öte yandan toprak fazlalığı kil oluşumunu ve bu da insanların seramikçilik konusunda uğraşmalarına önayak olmuştur. Seramikçiliğin yanısıra hayvancılık da fazladır. 

Bilecik tarihte birçok uygarlıkta var olduğundan çok fazla tarihi esere ve güzel yapıya ev sahipliği yapar. Geziliğ görülmesi pek mümkündür.

Ulaşım konusu ise kesinlikle çok kolaydır. Hiçbir araç kullanmasanız dahi gideceğiniz yere maksimum 45 dakika içerisinde yürüyerek ulaşmanız dahi mümkün.


Birçok konuda kısıtlı olan şehir olmasına rağmen insanların oldukça huzurlu ve mutlu olduğunu söylemek mümkün. Sosyallikten uzak bir üniversite hayatı okumak isteyenler burada yerini alabilir. 

Diğer yandan üniversite olarak bu konuda çok fazla veriye rastlamak mümkün değil çünkü üniversite tam anlamıyla oturmuş denilemez. Fakat yakın şehirlerde oturan insanlar için iyi bir alternatif olabilir. 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..