Blog

ada ülkesi Kıbrıs ve eğitim

Üniversite konusunda yükselen değer "Kıbrıs"

Kıbrıs, çoğu öğrenci ve ebeveynlerin aklında doğrudan yurtdışı algısı gibi oluşur ve bu yüzden oldukça fazla merak uyandırır.

Kıbrıs’ta öğrenci olmak, hayal ile gerçeklik arasında ne tür bir farklılık söz konusu bu konuya değinmek gerekir. Oldukça fazla ilgi çekici olan Kıbrıs’ta öğrenci olmak konusu düşünüldüğü kadar ilgi çekici olsa da sanıldığı kadar kolay değildir diyebilirim.

İlk etapta Kıbrıs’ı tanımamız gerekirse, adını aldığı Türkiye Cumhuriyeti’nin bir vilayetiymiş gibi bir düşünceye kesinlikle kapılmamanızı öneririm çünkü burada gerçekten çok farklı bir kültür sentezi ve yapısı mevcut. Bu bahsettiğim konuyu adaya ilk adım attığınız anda anlayacaksınız merak etmeyin.

En basitinden trafiğin soldan akması konusu bile bu kara parçasının farklı olduğunu gösterir. Yine trafikten konu açılmışken, toplu taşıma araçlarının oldukça az olduğuna ve ticari taksilerin de aşırı lüks araçlardan oluştuğuna değinmek de gerekir. Toplu taşıma konusu muhtemelen nüfus azlığı söz konusu olduğundan olabilir. Zira turistik amaçlı gerçekleştirilen Casino ve Hotel ziyaretlerinde firmaların kendi servislerinin bulunması yine bu tezi destekliyor. Diğer yandan da her hanede en az iki araç bulunması da lükse yatkın bir alışkanlığa sahip halk olarak da adlandırılabilir ya da bu tarz araçlar ülkemize nazaran daha ucuz olabilir. Ek olarak bu konu sizlerin gözünü korkutmasın çünkü her üniversite öğrencilerinin ulaşımını sağlamak adına çeşitli bölgelere hareket eden servislere sahip. Bu servislerin her saat başı duraklardan öğrencilerini topladığını da belirtmekte fayda var.

 Öğrenci için temel bir diğer bir zorluk olan ulaşıma dönelim burada toplu taşıma yok denecek kadar azdır demiştim ve ulaşımın kalbi olarak okul servislerini söyledik bu servislerde hafta içi gece 00.00 hafta sonu da gece 22.30 – 23.00e kadar hizmet vermektedir. Diğer türlü ulaşım tek seçeneğiniz taksi oluyor. Öğrenciler genelde Ulaşım problemini çözmek için genelde Türkiye’den araç getirme veya Kıbrıs’tan araç satın alıyor. (Kıbrıs araç fiyatlara göre çok daha ucuzdur.) Adaya ulaşım genel olarak iki şekilde yapılıyor. (Uçak veya gemi ile)

 

Kıbrıs adası ilk gelindiğinde deyim yerindeyse “lanet okunan” lakin bir süre sonra vazgeçilmez olan şirin, küçük bir ada ülkesidir. Burada öğrencilerin yaşayacağı en büyük zorlukların başında barınma geliyor. Enflasyonun yüksekliğinden ve adadaki öğrenci yoğunluğundan dolayı ev ve yurtlar Türkiye şartlarına göre biraz daha pahalı ve yurt kavramı biraz daha farklı. Burada yurt adında kiraladığınız yerler daha çok apart konseptinde yani “elektrik, su, internet” gibi  hizmetlerin parasını yurt ücretinden ayrı ayriyeten ödüyorsunuz. Bu yüzden eve çıkmak daha mantıklı gibi.

Yemek konusuna değinmek gerekirse biraz daha pahalı olduğunu söyleyebilirim. Örneğin; Bir dürümü Türkiye’de 6 TL gibi miktarda yiyebilecekken Kıbrıs’ta 10 TL ‘ye yiyebilirisiniz. Sebze ve meyve konusunda mevsimler değişiklikler yaşanırken çok da bir fiyat farkı yoktur. Ve herkesin dediği gibi su sıkıntısı var ya da domates çok pahalı geyiğine değinmeye gerek yok. Neticede bir ada ülkesi ve suyunu ya da yetiştiremediği sebzeleri bir yerden edinmek durumunda.

   Kitap ve kırtasiye alışverişleri de biraz maliyetli olabiliyor. Kitaplarınızı Türkiye’den getirmenizi tavsiye ederim.

Telefon hattı konusunda KKTCELL ada genelinde kullanılan genç kafası isimli gnctrkcll adlı oluşum vardır kendi aranızda bedavaya konuşabiliyorsunuz Türkiye’ye dakika gibi özellikler vardır.

Eğlence konusunda Kıbrıs’ın namı zaten bilinmekte. Eğlenen insanların majoritesini öğrenciler oluşturmakta. Club ve bar ortamı Türkiye’yi aratmayacak hatta bir tık fazlasını yaşayabileceğiniz bir eğlence anlayışına sahip. Zaten söz konusu Kıbrıs olduğunda herkesin aklına ilk olarak eğlence anlayışı ve gece hayatı gelmez mi?

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..