Blog

Futbolun dahi çocukları

Üniversite mezunu futbolcular ve futbol adamları!

Futbol, neredeyse Dünya'nın tamamını etkisi altına almış bir takım sporu olmaktan öteye geçmiş bir tutkudur. Ve bu yüzden futbol oyuncuları çok fazla derecede göz önündedirler ve çok fazla rol model olarak belirlenirler. 2002 yılında Ümit Davala'nın saçları nasıl ülkemizin yarısını Mohawk haline getirdiyse eminim ki diplomalı futbolcular da öğrencilere güzel bir örnek olacaktır.

Giorgio Chiellini 

Juventus’un başarılı savunmacısı olan İtalyan oyuncu, üniversitenin de ötesine geçmiş isimlerden bir tanesi olup işletme yüksek lisansını da tamamlamış olan bir futbolcudur. Savunmacılığı konusunda başarılı olduğu kadar öğrencilik hayatında da başarılı olan Giorgio Chiellini sınıfını dereceyle de bitirmiştir.

Andrey Arshavin

Euro 2008 Avrupa Kupası'nda göstermiş olduğu performans ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış ve daha sonra Arsenal'e transfer olarak bu başarıyı taçlandırmış yetenekli futbolcu parladığı yıllarda bir moda tasarımcılığı öğrencisiydi de. Ve şuanda kendi tasarımlarını yapıyor.

 

Vincent Kompany

Manchester City'nin uzun yıllardır defansında güvence olarak yer alan Belçikalı Vincent Kompany aynı zamanda İşletme mezunu 

Juan Mata İspanya Milli Takımı'nın ve şu sıralar Manchester United forması ile izlediğimiz yetenekli orta saha oyuncusu Juan Mata iki üniversite birden okumuş ve bu bölümler ; Spor bilimleri ve ikinci üniversite olarak pazarlama

Socrates

Brezilya milli takımı'nda fenomen hale gelmiş bir isim olan Socrates lakabını da zaten ünlü filozoftan alıyor. Yedek kulübesinde sigara ve alkol içmesi ile de bilinen yetenekli futbolcu aslında hem Tıp ve hem de Felsefe doktorası konusunda diplomaya sahip biridir. 2011'de aramızdan ayrılan Socrates oldukça zeki bir insandı.


Arsene WengerUzun yıllardır (20 yıldır) Arsenal'in teknik menajerliğini yapan Fransız futbol adamı Arsene Wenger profesör lakabını boşuna edinmemiştir. Spor yöneticiliği mezunu olmuş Strasbourg Üniversitesi Ekonomi bölümü yüksek lisansı tamamlamış ve 7 dil konuşabiliyor.

Metin Tekin

15 yıl Beşiktaş'ta profesyonel futbol oynamış olan ve efsaneleşmiş "Metin Ali Feyyaz" üçlemesinin Metin'i İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunudur tıpkı Ali ve Feyyaz gibi.

Ali GültikenSıra Ali'ye geldi, 12 yıl Beşiktaş'ta profesyonel futbol oynadı. Marmara Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu. 

Feyyaz Uçar

Eee Metin ve Ali dediysek Feyyaz'ı da söylememiz gerekir. 12 yıl profesyonel olarak Beşiktaş'ta oynadı. Marmara Üniversitesi Spor Akademisi mezunu.

Servet Çetin

Bir dönem Galatasaray'da yaptığı başarılı savunmalarla milli takıma kadar yükselmiş defans oyuncusu Servet Çetin İstanbul Üniversitesi Besyo bölümü'nde öğrenci olarak yer alıyor. Besyo'ya ek olarak türküseverliğiyle bilinen Servet, bağlama alanında ve Vokal alanında profesyönel eğitim alıyor.

Iain DowieKuzey İrlandalı Iain Dowie, 16 yaşında Southampton tarafından reddedilince okumaya yöneldi ve Hertfordshire Üniversitesi'nde makine mühendisliği okudu ve aynı alanda master yaptı. 

Slaven BilicGeçtiğimiz senelerde Beşiktaş'ı çalıştıran ancak kötü gidişat ile birlikte yolları ayrılan ve son olarak Premier Lig'de görev almış olan Slaven Bilic, Split Üniversitesi'nde hukuk okudu.Bilic ayrıca iyi derecede Almanca, İtalyanca ve İngilizce konuşabiliyor.

Dennis BergkampHollanda ve Arsenal'in unutulmaz futbolcularından olan Dennis Bergkamp, Amsterdam Üniversitesi Medikal Mühendisliği'nden mezun oldu

Steve Palmer


Ipswich Town, Watford, Queens Park Rangers ve Milton Keynes Dons formalarını terleten Steve Palmer, Cambridge Üniversitesi'nde yazılım mühendisliği bölümünde okudu ve buradan da mezun oldu.

Murat ErdoğanBir dönem Galatasaray’da top koşturmuş olan isimlerden bir tanesi olmakla birlikte günümüzde Tuzla Spor’u satın alarak başkanlığına gelmiş olan aynı zamanda spor yorumculuğu yapan Erdoğan Londra’da Elektrik Elektronik Mühendisliğini bitirmiştir.

Didier Drogba 

Bir dönem Galatasaray’da da forma giymiş olan fenomen yıldız Afrikalı çocuklara yardım edebilmek adına kurduğu vakfın kontrollerinde bilgi sahibi olabilmek için daha önceden mezun olduğu muhasebeciliğin üzerine bir de işletme yüksek lisansı yapıyor.

Daniel Amokachi90’lı yıllarda Beşiktaş adına 3 yıl formayı giymiş “Kara tren” lakaplı santraforun futbolculuğunun yanı sıra avukat olduğunu da söyleyebiliriz.

Gerard Pique

Barcelona'nın başarılı stoperi işletme mezuniyetinin üzerine ek olarak Dünya'nın sayılı üniversitelerinden biri olan Harvard'ta executive education programına dahil olarak business entertainment , media and sport (iş Dünyası eğlencesi, medya ve spor) alanında yüksek lisans yapıyor.

Fethi HeperListemizdeki son isim ise Eskişehirspor'un efsane futbolcularından olan Fethi Heper. 2012'den beri Türkiye Futbol Federasyonu'nda görev yapan Fethi Heper, 1965-1972 yılları arasında Eskişehirspor forması giydi ve 3 kere de A Milli Takım'da görev yaptı. 

Fethi Heper, Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ndeki lisans eğitimini 1967'de, doktorasını 1978'de tamamladı. Maliye alanında 1981'de doçent, 1988'de profesör unvanlarını aldı.

Futbolcuların okudukları tüm bölümler hakkında bilgi almak için tıklayınız

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..