Blog

Aydın

Üniversite öğrencisi gözünden "Aydın"

Merhaba arkadaşlar,

Üniversite tercihleri aşamasında belki de aile ve öğrenci için en önemli noktalardan bir tanesi üniversite ile birlikte tercih edilecek olan şehirdir. Bu yüzden aileler genel anlamda o şehir hakkında bilgi sahibi olmak ister ki çocukları adına bir nebze içlerinin rahat olmasını sağlamak adına bugün sizlere Ege'nin gelişmekte olan ili Aydın'ı tanıtacağız.

  Aydın nüfus açısından çok fazla kalabalık olmayan butik olarak adlandırabileceğimiz bir şehirdir. Tabi son yıllarda yaşanan göç dalgasından da etkilenmiştir ve kalabalıklaşması söz konusudur.

İklimi ile ilgili konuşmamız gerekirse, her Ege Bölgesi kıyı ili gibi çok fazla soğuk olmayan bir iklime sahiptir. Takriben yılın sadece 1 ayı soğuk olarak adlandırılabilir fakat yine de adaptasyonun erken gerçekleşmesi bazı aylarda soğuk hissedebileceğiniz anlamına da gelir.Onun dışında mayıs ayı ile birlikte başlayan ve ekim ayı gecelerine kadar devam eden bir yaz mevsiminin olduğunu söylersek kesinlikle abartmış olmayız.


Aydın ili sınırları içerisinde Aydın Adnan Menderes Üniversitesi bulunuyor ve bu üniversitenin bölümleri hakkında kafalarda oluşan genel kanı, Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği konusunda ciddi başarılı bir üniversite olduğu ve geri kalan bölümlerde özellikle İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bazında oldukça vasat bir görüntü çizdiği yönündedir. Tabi bu algı belki de diğer bölümlerin oldukça iyi olduğundan da kaynaklanıyor olabilir yine de değerlendirmekte fayda var.

Aydın şehrinin en güzel yanlarından bir tanesi girişte de bahsettiğimiz gibi butik bir yapıya sahip olan küçük bir şehir olduğu için ulaşımı gerçekten çok kolay ve bir o kadar rahat. 

Tabi öğrencilik söz konusu olduğunda bir süre sonra her öğrenci kendi evine çıkmak ister ve bu diğer illere nazaran Aydın'da ev kiraları oldukça makul seviyede ki bu da yurtlardan ziyade evlerin tercih edilebileceği anlamına gelir. Ayrıca halkının da medeni ve uyumlu bir duruşu söz konusu olduğundan öğrencilerle Aydın halkı arasında herhangi bir çatışma durumu söz konusu olmuyor. Elbette rahatlık bazında büyükşehirlerimizden İzmir gibi düşünülemez ama yine de çok yakın diyebiliriz.

Öte yandan Aydın'ı tanımak adına kültürüne değinebiliriz ve burada da karşımıza efelerin çıktığını söyleyebiliriz. Tabi meşhur lezzetler söz konusu olduğunda pidesini mutlaka deneyin , inciri ve zeytin yağından da mutlaka tadın diyebiliriz.


Sosyal olanaklara gelecek olursak Üniversite içerisinde bir adet AVM'nin bulunduğunu söyleyebiliriz ve öğrencilerin geneli bu civarda bulunan kafelerde vakit geçirmeyi tercih ediyor, tabi belli yerlerde şehre mal olmuş mekanların varlığı da söz konusu ve ayrıca yaz mevsiminin bu denli uzun olduğu bir şehirde Kuşadası gibi bir ilçenin varlığı da büyük bir avantajdır. Ek olarak Fethiye, Marmaris ve Çeşme'ye olan yakınlığı cezbediyor arkadaşlar.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..