Blog

Üniversite Öğrencisinin Parayı Elinde Tutmasının Beş Yolu

Üniversite Öğrencisinin Parayı Elinde Tutmasının Beş Yolu

Barizdir ki üniversite öğrencisinin eline bir ay kullanması için 100TL de verseniz 500TL de verseniz o para bir haftada suyunu çeker fakat “Nereye harcadın?” sorusuna asla cevap alınamaz. Bunun sebeplerini ve engellemenin yollarını sizin için 5’e indirgedik.

1- Evde Kalma

Eğer yurt değil de evde kalıyorsanız her gün yeni bir eksiğinizi keşfedecek, çok gerekli olmasa bile onu temin etmeye çalışacaksınız. Bunu engellemek için yurtta kalmanızı öneremem elbette fakat eksikliğini fark ettiğiniz şeylerin herhangi bir aciliyeti yoksa erteleyebildiğiniz kadar erteleyin.

2- Sürekli Olarak Fastfood Tüketimi

Acıktığınız her vakit dışardan yemek söylemek hem bağışıklık sisteminize hem de cebinize zarar verir. Dışardan 15TL’ye aldığınız aperatif menü sizi birkaç saat oyalar; fakat markete gidip yemek malzemeleri alırsanız daha ucuza gelecektir, üstelik birkaç saat değil tüm gün sizi idare etmeye yeter.

3- Her Gece Dışarı Çıkmak

101 oynamayla başlayan bu yolculuk aylar geçtikçe barlara, clublara kadar ilerliyor. Hiç dışarı çıkmayın, sosyalleşmeyin demiyorum lâkin bunu her gece yapmanın bir mânâsı yok. O gün arkadaşlarınızla dışarda vakit geçirdiyseniz ertesi gün en azından dinlenmeniz için kendinize vakit ayırın. Evde yapılabilecek çok değerli aktiviteler mevcut; kitap okumak, oyun oynamak, film izlemek gibi..

Üstelik tüm bunlar ücretsiz!

4- Gitmeyeceğini Bilse de Tüm Sosyal Kulüplere Üye Olma

Bunu öğrenciler genelde ilk yıl yaparlar. Çünkü ilk yıl üniversiteye atılan ilk adımdır, ilk temeldir. Herkes bu yılı en verimli şekilde geçirmek ister, tüm yıl bunun için çabalar. İlk yıl tek bir kilit nokta vardır: Sosyalleşme.

Üniversiteye gelen öğrencilerin ilk hedefi dersteki başarıdan çok sosyal çevre edinmektir. Bunun için aracı olarak gördükleri platformlardan biri de kulüplerdir. Bunların en revaçta olanı ise spor kulüpleri.

Aslında üye olanların %75’i 2-3 çalışmadan sonra bir daha uğramıyor..

5- Evcil Hayvan

Evde kalıyorsanız ve tam bir hayvanseverseniz ilk yapacağınız şeylerden biri evcil hayvan edinmektir. Fakat üniversite hayatınız boyunca alabileceğiniz en büyük sorumluluklardan biri olduğunu bilmiyor olabilirsiniz.

Eğer hayvan besleyecekseniz mutlaka veteriner hekim kontrolünde olmalı, ev yemekleri değil mama almalısınız ve tüm aşılarını aksatmadan yaptırmalısınız. Bunlar dışında hastalanması veya zarar görmesi durumunda vitamin ve antibiyotik haplar almak durumunda kalacaksınız. Ortalama düzenli bir geliriniz yoksa bu durum bir zaman sonra sizi zorlayacak ve yapmamanız gereken bir şey yapacaksınız: hevesle aldığınız evcil hayvanınızı sokağa bırakacaksınız!

Bu sorumluluğun altından kalkamayacağınızı düşünüyorsanız bence dört yıl beklemeniz her iki taraf için de en iyisi olacaktır.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..