Blog

üniversite temalı filmler

Üniversite Temalı 10 Efsane Film

Üniversite öğrencileri için tatil zili çalacak. Bu yüzden tatil geldiğinde herkesin en fazla seveceği şey yaz tatili haricinde boş zamanlarda sıcakla boğuşmak yerine bir şeyler izlemek olabilir. Tabi bir de sınava hazırlanan ve son düzlüğe girmiş olan arkadaşlarımız var ki onların da dinlenirken eğlenebileceği ya da farklı bakış açıları yakalayabileceği birkaç efsaneleşmiş filmi liste haline getirdik. Tek yapmanız gereken, içeceğinizi ve çerezinizi alıp bu listeye girişmek olacaktır.


Üniversiteyi Konu Alan Kült Filmler

Mükemmel saha "Pitch Perfect" ( 2012)
univerlist pitch perfect
Müzikal komedi, akapella ortamlarında kötü kızlar ve kötü erkeklerin de olduğunu gösteren bir film. 200 milyonu aşan film müziği ile de oldukça fazla dikkat çekmiş ve filmin ikincisi ve üçüncüsü de gelmiştir.


Gerçek Dahi "Real Genius" (1985)
Wall Kilmer univerlist
Wall Kilmer’ın kendini ispat ettiği başarılı bir komedi filmidir. Bir proje etrafında birleşen iki dahinin okudukları üniversitede yer alan öğrencilerin gerçekleştirdiği şakalar ve saçma hareketlerine rağmen projelerini tamamlama isteklerini konu alıyor.


Bu nasıl sarışın ? "Legally Blonde" (2001)
legally blonde univerlist
Reese Witherspoon’un ünlendiği ve akıllarda oluşmuş olan sarışın tabusunu yıkmayı amaçlamış bir filmdir. Güzel, çekici ve bir o kadar zeki olan El Woods’un maceralarını konu alan eğlenceli bir filmdir. Kendisini terk eden erkek arkadaşına haddini bildirmek için Harvard’ta hukuk okumaya karar verir ve herkese haddini bildirir.

 

Eski Dostlar "Old School" (2003)
univerlist old school
Aldatıldığını öğrenen bir adam radikal bir karar alır ve en yakın arkadaşlarıyla üniversite hayatına geri dönmeye karar verirler. Will Farrell’ın harika oyunculuğu herkesin kahkaha seline kapılmasına sebep oluyor.

 

Kaçıklar Üniversitesi "National Lampoon’s: Van Wilder" (2002)
van wilder univerlist
İğrenç espri anlayışından bir türlü vazgeçemeyen Van Wilder’ın hikayesini konu alıyor. Van Wilder karakterine ise son yıllarda özellikle de Deadpool karakteri ile oldukça fazla sevilen aktör Ryan Reynolds hayat veriyor. Öğretimi önemsemese de okul hayatına devam edebilmek adına bağışlar toplar ve bir gün okulun en ciddi kızı ile karşılaşır ve kızın sevgilisiyle başı belaya girer.


İneklerin İntikamı  "Revenge Of The Nerds" (1984)
revenge of the nerds
Müstehcen sinema filmlerinin popüler olduğu dönemde her kesim tarafından oldukça fazla sevilen filmde iki bilgisayar mühendisliği öğrencisinin yaşadıkları konu alınır. Belki de tüm üniversite bu ikiliye karşıdır.Zalim sporcu tayfaya karşı üniversitede hayatta kalabilmek için kendi çetelerini kurarlar ve sonrasında olanlar olur.


Can Dostum "Good Will Hunting" (1997)
good will hunting univerlist
Matt Damon , Ben Affleck, Stellan Skarsgard, Minnie Driver ve efsane aktör Robin Williams’ın oynadığı muazzam bir yapıt. Üniversitenin en zeki insanı aslında bir temizlikçi ve bu cevheri keşfeden eğitmenin duygu yüklü çabalaması. Bir yanda arkadaşlıklar


Harika Çocuklar "Wonder Boys" (2000)
wonder boys univerlist
Yıldızlar karması bir film kadrosu; Michael Douglas, Katie Holmes, Robert Downey Jr. ,Toby Maguire ve Rib Torn. Yazar ve üniversitede profesör olan Grady Tripp, üçüncü karısı tarafından terk edilmiştir. Yayıncısının sürekli olarak kendisine baskı yapması nedeniyle 7 senedir çalıştığı romanını yazamayan Tripp, birlikte olduğu Sara Gaskell’in hamile olduğunu öğrenir.

Sara, üniversitenin rektörüdür, aynı zamanda Tripp’in bölüm başkanlığını yürüten adamla evlidir. İşin içine bir de Tripp’ten hoşlanan öğrencisi Hannah ve sorunlu bir çocuk olan öğrencisi James Leer’ın rektörün köpeğini vurması da eklenince Tripp’in orta yaş bunalımı bambaşka bir hal alacaktır.

L.A. Confidental filminin Oscar ödüllü yönetmeni Curtis Hanson, gene başarılı bir edebiyat uyarlamasına imza atıyor. Wonder Boys, Bob Dylan’a da Things Have Changed isimli orijinal şarkısıyla da Oscar getirmişti.Gençlik Hayalleri "Orange County" (2001)
univerlist orange county
Yine güzel bir kadroya sahip başarılı bir film. Orange County'de yaşayan Shaun Brumder (Colin Hanks) Stanford Üniversitesine gidip iyi bir yazar olmayı ve ailesinden ayrılmayı istemektedir. Shaun belgelerini hazırlar Stanforda başvurur. Bir süre sonra bu üniversiteye kabul edilmediğini öğrenir. Shaun daha sonra okulundaki görevlinin onun adı altında yanlış belgeleri gönderdiğini öğrenir. Shaun, arkadaşı Lance ve kız arkadaşı Ashley'in yardımıyla bu yanlışı düzeltip okula kabul edilmenin bir yolunu bulmak zorundadır. Lance onları dekanla konuşmak ve onu ikna etmek için Stanforda götürür.


Zafer Bizimdir "We Are Marshall" (2006)

Başrolde Matthew McConaughey, Matthew Fox ve David Strathairn’ı izlediğimiz 1970’lerde geçen bir filmdir.1970 Kasımında aslında tüm futbol takımı ve Marshall Üniversitesi koçları bir uçak kazasında ölürler. O bahar, öğrenciler, hasta olduğu için söz konusu uçağı kaçırmış olan Nate Ruffin adındaki oyuncu önderliğinde 1971 sezonunda oynamak için direktörleri ikna etmeye çalışırlar. Üniversite başkanı Don Dedman’ın bir koç bulması gerekmektedir ki o da oyuncu takımını kuracaktır. Bu iş için soyunurlar ve koç Jack Lengyel genç oyuncuları en iyi şekilde motive eder. Marshall 1971’de de en az bir oyun kazanabilecek midir?

İyi seyirler!

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..