Blog

Üniversite Tercih Döneminin Ardından Sonuçlar Açıklanana Kadar Ne Yapmalıyız?

Üniversite Tercih Döneminin Ardından Sonuçlar Açıklanana Kadar Ne Yapmalıyız?

Uzun soluklu bir YKS 2019'un ardından tercih dönemini de geride bırakıyoruz. Herkes aldığı puanlara göre hayallerini yeniden gözden geçirdi, şehir, bölüm, üniversite üçlemesinde tek tek kıyaslayarak bir karara vardı ve beklemeye koyuldu. Belki de en zor kısım belirsiz bekleyiştir diyerek bu aşamayı en verimli nasıl atlatabiliriz bunun için karşınıza gelmiş bulunmaktayız. 
 


Şehir, bölüm ya da üniversite sorgulama
üniversite tercih döneminin ardından ne yapmalıyım? 4
Öncelikle arkadaşlar 24 tercihinizde az çok yerleşebileceğiniz yeri tahmin edebileceğiniz için, ilk olarak en yoğun hangi şehri tercih ettiyseniz, o şehir hakkında araştırmalar yapmaya başlayabilirsiniz. Şehrin ulaşımı, konaklama durumu, kültürel ve sosyal aktiviteleri, halkı nasıl gibi sorulara cevaplar arayarak başlayabilirsiniz.

Sonrasında ise; gerçekleştirdiğiniz mesleki tercihler hakkında o bölümlerde hala okumakta olan ve o bölümden mezun olmuş olan isimleri, forumları ya da çeşitli sayfaları araştırarak bilgi alışverişi yapabilir kendinize küçük çaplı bir yol haritası belirleyebilirsiniz. Aslına bakarsanız aynı işlemler tercih etmiş olduğunuz üniversitelerle de doğru orantılıdır.

 


Tatil yap!
üniversite tercih döneminin ardından ne yapmalıyım? 3
Bütün bir yıl boyunca amansızca kendinizle, arkadaşlarınızla ve hiç tanımadığınız insanlarla yarış içindeydiniz, artık dinlenmek sizlerin de hakkı! Arkanıza yaslanın derin bir nefes alın.


 


Birikim yap!
üniversite tercih döneminin ardından ne yapmalıyım? 2

Bu cümlemiz aslında oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır. Birikim yapın dediğimizde kimileri üniversite hayatı için maddi bir birikim yapmayı tercih edebiliyorken, kimileri de sosyo kültürel açıdan kendine yeni eklentiler edinmeyi tercih edebilir. Evet arkadaşlar, kimileri tatil yaparak kafasını boşaltamaz ve kendine daima oyalanacak yeni şeyler arar, işte bu aşamada çalışmak sizlere iyi gelebilir. Çalışıp kazandığınız her kuruşun sizlere üniversite hayatına geçişte sosyalleşme açısından faydasının olacağını da belirtmekte fayda var.

kültürel açıdan kendinize yapacağınız yatırım ise hiç şüphesiz yeni insanlar tanıdığınızda sizlere farklı avantajlar sağlayacaktır. Arkadaş çevrenizi dizayn ederken bu konu da ciddi anlamda önemlidir. Neticede eğitim ve öğrenim sadece okul sıralarında gerçekleştirilmiyor.

 


Yalnız Yaşamanın Kurallarını Öğren!
üniversite tercih döneminin ardından ne yapmalıyım? 1

Eğer ailenizden uzakta bir üniversite hayatı sizi bekliyorsa, bir anda sudan çıkmış balığa dönmek istemiyorsanız, ebeveynlerinizden öğrenmeniz gereken ne varsa edinmeye bakın, zira ekmek almaktan, çamaşır yıkamaya dek geniş bir görev ağı sizi bekliyor olacak!

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..