Blog

Üniversite Tercihi Yapacak Öğrencilere 9 Tavsiye

Üniversite Tercihi Yapacak Öğrencilere 9 Tavsiye


Üniversite tercihi yapmak üzere olan öğrencilerin tercihlerinde dikkat etmesi ve yanlış tercih yapmamasını sağlayacak 9 adet tavsiyemiz var. Bunları incelemeden tercih yapmayın.

1 – Önce Bölümünüzü Sonra Üniversiteyi Seçin Sırf şehir güzel, öğrenci imkanlar fazla, olanak ve kültürel hayatı yüksek diye bir üniversite tercihi yapmayın. Öncelikle hangi bölümde okuyacağınızı belirleyin. Daha sonra o bölüm için eğitim veren üniversitelerin hangisinin daha kalifiyeli öğrenci yetiştirdiğini araştırın

2 – Hiç Kimsenin Söylemlerini Dikkate Almayın Üniversite tercihi yaparken tercihlerinize karışacak, hiçbir bilgisi olmasa da size fikir verecek kişiler olabilir. Onlara kulaklarınızı tıkayarak, uzman kişilerden alacağınız yardımlarla ya da kendi araştırmalarınızla ilerleyin

3 – Sevgili, Arkadaş Gibi Bağlılıklara Göre Üniversite Tercihi Yapmayın Bu tercih şekli belki de yapacağınız en büyük yanlış olacaktır. Üniversite eğitiminiz sırasında dostluklarınızın ya da ilişkilerinizin biteceğini göz önünde bulundurarak, sizin için eğitim hayatınızın geri kalanını zindana çevirecek yanlış seçimler yapmamanız gerekmektedir. 

4 – Tercih Edeceğiniz Bölüm ve Üniversiteden Mezun Kişilerle İrtibata Geçeye Çalışın Bu kesinlikle eğitim hayatınız için vereceğiniz en doğru karar olacaktır. Tercih edeceğiniz okulun piyasada sağladığı kalifiye seviyesi, iş bulma imkanları, gerekli teknik donanımlar gibi pek çok bilgiye bu kişiler sayesinde ulaşabilirsiniz. 

5 – Tercih Edeceğiniz Okulun Hangi Dilde Eğitim Verdiğini İyi Araştırın Eğer yabancı dil konusunda kendinizi yetersiz hissediyorsanız kesinlikle yabancı dil ile eğitim veren bir okula gitmeyin. Bu hem sizin okulunuzun çok geç bitmesine sebep olacaktır hem de okuldan mezun olduğunuzda size hiçbir katkı sağlamaz ve okuldan hiçbir deneyim elde etmemiş olarak çıkarsınız. 

6 – Şehir Sizi Asla Yanıltmasın Pek çok şehirde, iyi eğitim veren üniversite bulmak çok zor. Sırf kendi yaşadığınız şehir diye o şehre ait olan üniversite ya da tercih edeceğiniz okulun bulunduğu şehir çok güzel diye o okulu tercih etmeyin. Bu size olumsuz yansıyacaktır. 

7 – Sırf Sene Kaybı Yaşamamak İçin İstemediğiniz Bir Tercih Yapmayın   Belki de 1 yıl daha hazırlanıp tekrardan sınava girerek tercih yapıyor olmanız size 1 sene kaybı gibi görünse de, istemeden yerleştiğiniz bir bölümde geçireceğiniz dört yıl sizin için 4 senelik bir zaman kaybı olacaktır. Tekrar hazırlanmaktan korkmayın. 

8 – Havalı Bir Bölüm Diye Yanlış Tercih Yapmayın Okuldaki sosyal ve kültürel imkanlar fazla, öğrenciler havalı gibi saçma durumlar sizi yanıltmasın. Üniversite sizin için ortam değil, meslek hayatı kazandırmak için vardır. Hiçbir şey olmadan çıkmaktansa kalifiyeli bir meslek sahibi olarak çıkmayı tercih edin. 

9 – Muhakkak Hayallerinizin Peşinden Gidin Mezun olduktan sonra mutlu olmak, mutlu bir meslek hayatı sürmek sizin en doğal hakkınızdır. Bunun için hayallerinizin peşinden gitmekten sakın ola korkmayın. Mutlu bir meslek, mutlu bir hayatın kapılarını açacaktır. 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Öykü Örs

Öykü Örs

[email protected]

Yaşar Üniversitesi-Yazılım Mühendisliği

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..