Blog

Üniversite Tiyatrosu Mantığı ve Köklü Üniversite Tiyatro Toplulukları

Üniversite Tiyatrosu Mantığı ve Köklü Üniversite Tiyatro Toplulukları

Üniversite Tiyatrosu Mantığı ve Köklü Üniversite Tiyatro Toplulukları

Söze “Üniversite Tiyatrosu”nun “Amatör Tiyatro” olmadığını belirterek başlamak en doğrusu olacaktır. Elbette çok profesyonel ürünler beklenemez bu topluluklardan lâkin amatör denilecek kadar da bilgisiz değillerdir. Çünkü; üniversite öğrencisi öğrenmeye ve kendini geliştirmeye açtır, tez canlıdır, aktiftir, her şeyden önemlisi karşıt görüşlere açıktır, sabit fikirli değildir. Bundan mütevellit tiyatro bir üniversite öğrencisinin kendini geliştirebileceği en güzel alandır.

Üniversitede tiyatro yapmak bireye sorumluluk almayı öğretir, topluluk bilincini aşılar. Üretilen ve sahnelenen her oyunda kültürel birikimini arttırır. Diksiyonunu düzeltir, etkili konuşmasını dolayısıyla bireyin daha çok dinlenmesini ve saygı duyulmasını sağlar.

Bu saydıklarımın üniversitedeki her kulüpte var olduğu düşünülebilir, haksız sayılmaz fakat tiyatroyu diğer kulüplerden ayıran bir özellik mevcut; SÜREKLİLİK.

Sahnede olmasanız da yaşamınızın geri kalanında tiyatronun size kattıklarıyla yaşayacaksınız ve farkında olmadan bunu hayatınıza giren insanlara da yansıtacaksınız.

Mutant tiyatro peşimi bırak!

Gelin bir de köklü ve aktif oluşlarıyla tiyatro alanında yer edinmiş üniversite topluluklarına bakalım.

1- KOÇ ÜNİVERSİTESİ TİYATRO TOPLULUĞU

Topluluk 2002 yılından beri aktif olarak tiyatro yapıyor. Geçtiğimiz yıl “İnsanlar ve Hayvanlar” oyununu sahneleyen topluluk her yıl “Sevgi Gönül Tiyatro Günleri” adı altında etkinlikler düzenliyor. En son 16.sı düzenlenen organizasyon çok çeşitli isimlere ve oyunlara ev sahipliği yaptı.

2- BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ OYUNCULARI (BÜO)

Topluluk 1971 yılında Robert College’ın Boğaziçi Üniversitesi’ne dönüşmesiyle beraber kurulan toplulukta Türkiye tiyatrosunda önemli yerler edinmiş Engin Cezzar, Beklan Algan, Haldun Dormen, Refik Erduran, Genco Erkal, Can Gürzap, Özdemir Nutku, Çiğdem Selışık, Ülkü Tamer, Meral Taygun, Tunç Yalman, Oya Başak, Sermet Çağan, Cevat Çapan, Göksel Kortay, Nevra Şirvan (Serezli), Ali Taygun gibi isimlerin emeği büyüktür. Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları mezunlarını es geçmemiş, 1995’den beri BGST’nin (Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu) kurulmasıyla büo mezunları  aktif olarak  faaliyetlerine devam etmektedirler. 

3- Galatasaray Üniversitesi Tiyatro Topluluğu (GSÜTT)

Topluluğun temelleri Galatasaray Üniversitesi’nin açılışından bir yıl sonra (1994-1995)atılsa da Eugène Ionesco’nun Kral Ölüyor adlı oyununu sahnelemek için çalışmalara başlamalarına rağmen oyunu sergilemeye fırsat bulamadılar. Sonrasında her yıl kendine farklı değerler katarak büyüyen topluluk hâlâ çeşitli oyunları sahnelemeye devam etmekte. 

4- EGE ÜNİVERSİTESİ TİYATRO TOPLULUĞU (EÜTT)

1965 yılında Ege Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı olarak kurulmuş olan topluluk çalışmalarına Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı desteği ile Kültür Sanat Evi’ nde ve kendi topluluk odalarında devam etmektedir. Her yıl düzenledikleri EÜTT Tiyatro Günleri ile çok farklı oyunlara ev sahipliği yapıyorlar.

“Sorumlulukların paylaşımı” ve “yetkinlik” prensiplerini temel alarak topluluk bünyesinde alt gruplar oluşturulmuştur. Bunlar; “seminer, reji - dramaturgi ,oyunculuk eğitimi ve organizasyon”dur.

5- DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ İKTİSAT OYUNCULARI TİYATRO TOPLULUĞU (İOTT)

İOTT ilk olarak 1981 yılında Ege Üniversitesi’nde kurulsa da 1982 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi’nin açılmasıyla birlikte Deü bünyesine geçti. 36. Yılını geride bırakan topluluğun bu kadar uzun yıllar aktifliğini sürdürmesinin sebebi birimleşme sistemine sahip olmaları ve mezunlarının da aktif şekilde faaliyetlerine devam etmeleridir.

Her yıl yeni kayıt olan üyeler için minimum 2 aylık bir eğitim çalışması programı düzenleniyor. Bu çalışmalarda üyelere genel oyunculuk, sahneyi ve diksiyonu doğru kullanma, vurgu ve tonlamalar, jest ve mimik kullanımı ile teknik bilgiler öğretiliyor. İOTT’yi diğer topluluklardan ayıran en önemli özellik ise sahnelenen oyunlarda yeni üyelere öncelik verilmesi.

İOTT topluluk bilincini ve diğer üniversite topluluklarıyla etkileşimi arttırmak amacıyla “ Üniversiteler Arası Tiyatro Şenlikleri” adı altında çeşitli etkinliklere imza atmaktadır. Bununla da kalmayıp “Kısa Oyun Günleri” ile birlikte sahnelenen oyun sayılarını arttırarak aktifliklerini gösteriyorlar.

İOTT demişken topluluğun bu yılki ilk oyunu olan “Anton Çehov – Dağ Yolunda” oyunundan bahsetmek istiyorum.

Oyun dönemin Rus aydınlarının içsel çatışmalarını ve bireysel bunalımlarını konu ediniyor. Benzer işleyişi “Stefan Zweig – Bir Çöküşün Öyküsü” kitabında da görmek mümkün. Oyun 20 Kasım Pazartesi günü Dokuz Eylül Üniversitesi Dokuzçeşmeler Yerleşkesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Kampüsü Konferans Salonu’nda saat 19:30’da sahnelenecek. Bilet ücreti yalnızca 5TL, bilet almak isteyen arkadaşlar Pazartesi günü 19.00’a kadar İİBF Kampüsündeki Ağaçlı Yol’daki standa uğrayıp biletlerini temin edebilirler. Şimdiden keyifli seyirler!

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..