Blog

üniversiteye yeni başlayanlar için tavsiyeler

Üniversitede İlk Yılı Olanların Mutlaka Yapması Gereken 5 Şey

Üniversite hayatında ilk yılın , etrafında tanımadığın bir sürü insanla aynı kaderi paylaşıyorsun. Ayakların titriyor ama yine de oldukça meraklısın. Sosyalleşmek istiyorsun ve birbiriyle konuşan insanları gördüğünde aklından herkesin birbirini tanıdığını geçiriyorsun. Benim için bu süreç çok zor geçecek diyorsun ve önünde duran kocaman zaman zarfını nasıl atlacağını düşünüyorsun. Sakin ol her şeyin bir çözümü var çaylak !

İlk olarak gülümsemeye başla geri kalanını bize bırak. 5 maddede çaylak yılını eğlenceli hale getirmen için dikkatlice oku ve cesur ol !


Üniversitede çaylak yılında yapman gereken 5 şey!

Üniversiteye başla, şaka değil başla!

üniversiteye başla

Altın kural, eğer bir sürecin iyi ilerlemesini istiyorsan önce başlamalısın. Başlamak bana göre değil diyorsan hemen ekranın sol üst köşesinde yer alan butona basarak anasayfaya dönebilirsin çünkü bundan sonrası seni peki ilgilendirmiyor. 

Hayatımızın en güzel zamanları filmlerde de olduğu gibi anlatırken gözlerimizin daldığı "Okul yılları" dır. Bu süre zarfında elbette mesleğinizi elinize almak için çabalayacak ve çalışacaksınız, ama en önemlisi sosyalleşeceksiniz , gezip tozacaksınız, seveceksiniz, sevileceksiniz. Aman haa sınav haftalarında böyle aksiyonlara kalkışmayın yoksa sene sonunda "Tekrar deneyiniz" ibaresini görebilirsiniz.

En önemlisi okula başlamanız ve buraya gelmenizde asıl sebep nedir onu unutmamanız arkadaşlar.

Kulüpler / Öğrenci Toplulukları 

"Üniversitede kulüplere/topluluklara girdiğinde acayip kız/erkek düşüyormuş" şeklinde cümle kuran birileriyle karşılaşıyorsan koşarak uzaklaş deriz. Çünkü topluluk ve kulüplerin asıl amacı, aynı ilgi alanına sahip olan bir grup insanın ilgi alanları neticesinde bir şeyler yapmayı amaçlamasıdır. Bu amaçla kulüp veya topluluklara dahil olursanız, bölümünüzün dışında birçok arkadaşınızın olmasını sağlayabilir ve bu sayede farklı kültürlere dahil olabilirsiniz.

Bir de şakayla karışık olan kısmı var ki o da aşkımı bulacağım derken kulüpler sayesinde olimpiyatlara katılan arkadaşların sayısının oldukça fazla olduğudur. Hayatının aşkını ararken geçen yılların ardından farkında olmadan kendini profesyonel dansçı, kayakçı, yamaç paraşütçüsü olarak bulan bir kitle de mevcut. Mutlaka kulüplere kaydol ve sadece derslere takılı kalma. Belki okuduğun bölüme ait bir meslek yerine burada öğrendiklerin ile yoluna devam edersin. Ki araştırmalar genel olarak yan dallara daha meyilli olduğumuzu gösteriyor.

Partiler ve Ertesi 
 

Bu birçok hevesli arkadaşımızın başına gelen bir şeydir bu yüzden dikkat etmenizde fayda var. Bilirsin işte bir arkadaşın gelir ve "Kanka (kankilop, pampa, kanki vb. iğrenç kelimeyle) parti varmış kaçırmayalım" sonrasında kendini bir partide bulursun. Sonra iyi geçen partinin ardından bir sonraki partiyi beklersin ve ona da gidersin derken bir anda aklına bu sektörde neden yokum dersin ve organizatör olmayı falan amaçlarsın. Eğer bu konuda yetenekliysen ve risk almayı seviyorsan yolun açık olsun ama sandığın kadar kolay değil bilgin olsun. İpin ucunu yakalayabilirsen neden olmasın ama üniversiteye her gelenin organizatör olmak istediğini düşünürsek, fiyata sucuk ekmek dahil günübirlik turlar ve birkaç mekanda düzenleyeceğin konsept partilerden öteye de geçemeyebilirsin. Bu yüzden önce geniş çaplı bir arkadaş çevresi edinmen şart. 

Ekonomik zekanı sev ve geliştir!


Öğrenciler arasında belirli kurallar vardır. Aileden alınan bir miktar harçlık, devletten alına kredi ya da burs söz konusu olur ve bu parayı oldukça idareli kullanman gerekir. Eğer üç gün kral gibi yaşayıp 27 gün sürüneceğim diyorsan o da senin tercihin ama sana tavsiyem her gece hesabını gözden geçir.  Dememiz o ki üniversitenin imkanlarından sonuna kadar faydalan ve açılan part-time işlere mutlaka başvur. Belki birikim yaparsın. Sosyalleşmen açısından da sana oldukça fayda sağlar.

Sokağa Çık!

Gezebildiğin kadar gez, her yeri gör, tanı. Belki de bu zaman zarfında göreceğin bir şey senin şehre aşık olmana sebep olacaktır. Ve bu aşk senin hayatını değiştirecektir. Çılgınca gelebilir ama otostop çek, kamp yap ve her şeyi gör!

Tavsiyelerimiz senin için devam edecek genç !

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..