Blog

Üniversite Yaz Tatillerini Nasıl Değerlendirebiliriz?

Üniversitede Öğrenciyken Yaz Tatillerini Nasıl Değerlendirebiliriz?

Üniversitede ilk yılların yaz tatilleri biraz gariptir. Tatilde nasıl davranmanız gerektiği konusunda, eğer gelecek konusunda meraklı bir öğrenciyseniz acaba neler yapmalıyım diye kendinize sorabilirsiniz. Çünkü üniversite zamanı gerçekleştirdiğiniz yaz tatillerinin ardından gerçek hayata bir adım daha yaklaştığınızı fark edersiniz ki bu da gelecek adına bir şeyler yapmanız gerektiğini sizlere anımsatır. İşte yazınızı en iyi nasıl geçirebileceğinize dair bazı fikirler…
 


Yaz stajı yapmak

Birçok insan yıl boyunca staj başvurusunda bulunur. Bunlar genel olarak çok rekabetçi ama çok değerli. Genel olarak konuşursak, hedeflerinizi yüksek tutun ve büyük kuruluşlara yaz stajı konusunda başvurularda bulunun. Belki de staj süreniz boyunca iş anlamında bir şey yapmayacaksınız fakat bu stajlar yine de harika deneyimlerdir ve CV'nizde kesinlikle iyi görüneceklerdir. 


Şirketlere iş deneyimi istemek için e-posta gönderin

Kimi zaman fikir hemen akla gelmeyebilir, ancak genellikle yapısal bir stajdan daha kişisel ve özel bir deneyim edinmeniz size daha çok fayda sağlayabilir. Örneğin, "bir derginin yayınlanmasının nasıl çalıştığını görmek için birkaç gün gelip gelemeyeceğimi soran bir felsefe dergisine e-posta gönderdim. Bundan sonra haftada iki gün bir ay boyunca dergiyle çalışmayı başardım ve hatta kapak tasarımımı yayınladım!" gibi örnekleri sizler de yaşayabilirsiniz. Bu çok özel bir durum olsa da, yalnızca e-posta göndermekten ve olanları görmekten oldukça sıkça olan bir şey. E-postada neden bu şirkette özellikle olmak istediğinizi açıklamalı ve kesinlikle bir CV eklemelisiniz! Stajdan farkı ise kendinize güvendiğinizin hissiyatını karşı tarafa geçirebilmenizdir.
 


Bir yaz işi al


Ne yapmak istediğinizden emin değilseniz ve potansiyel olarak ücretsiz iş deneyimi için hazır değilseniz, o zaman yaz işini almak harika bir fikirdir. Bu şekilde özgeçmişinizi koyacak başka bir şey daha var ve bir sonraki öğrenci krediniz ödenene kadar bu boşluğu aşmanız için biraz para kazanabilirsiniz! Eğer bütün yaz boyunca çalışmak istemiyorsanız, yarı zamanlı bir işe girebilir ve yazın tadını çıkarmak için zaman ayırabilirsiniz.


Seyahate gitmek

Mezun olduktan sonra izin almak istemiyorsanız, ikinci yılın yazında size seyahat etmek için mükemmel bir fırsat sunar. Sorumluluk yok ve üç / dört ay boyunca kapalı kalmak yaz aylarını geçirmek için pastoral bir yol gibi görünüyor. Alternatif olarak, bir kısmı için çalışabilir ve gerisi için tatile gidebilirsiniz.
 


Sonunda rahatla!

İkinci yılın yazında çok fazla baskı olduğunu düşünüyorum. Ancak, düşündüğünüz kadar aceleci olmadığını anlamak önemlidir. Elbette, üniversiteden geriye sadece bir yıl kaldığını fark ettikten sonra panik yapmak doğaldır, ancak bir yıl hala uzun bir zamandır. Bu yaz kendinize iyi kazanılmış bir dinlenme verin, böylece son yılınızı yenilenmiş bir enerji ve motivasyon duygusuyla almaya hazırsınız.

Elbette yazı geçirmenin başka yolları da var, ancak bunlar rastladığım en yaygın beş şey. Umarım bu yardımcı olur!

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..