Blog

universitye kapagi at gerisi kolay

Üniversiteye Kapağı Atta Gerisi Kolay Diyenlerin Bilmesi Gereken 10 Acı Gerçek

Büyüklerimizin sürekli olarak bize söylediği "Üniversiteye kapağı at da gerisi kolay" sözünün üniversiteye başladıktan sonra kendini Ayten Alpman'ın Bana Yalan Söylediler şarkısına çevirmesini bu başlık altında inceledik, sizin de böyle anılarınız varsa yorum olarak ekleyebilirsiniz, keyifli okumalar!

Yabancılık ÇekmekLisede oturttuğumuz arkadaşlık ilişkilerimiz, dostluklarımız kısacası kendimizi iyi ve mutlu hissettiğimiz alanlar üniversiteye başladığımızda bir anda yerini, yeni oluşmaktan olan pekte rahat edemediğimiz bir ortama çeviriyor. Aynı şehirde üniversite okuyorsak bu baskıyı şiddetle hissetmiyoruz çünkü okul bitip evimize ve sosyal çevremize dönebiliyoruz fakat okumak için şehir dışını seçenlerde bu işler böyle olmuyor. Ailenden, arkadaşlarından kopmak, okul bitip tekrar yabancılık çektiğin bir ortama (burası bir yurt bir akraba evi ya da yeni tuttuğunuz bir ev de olabilir) döndüğünde sığınacak bir tanıdıklık bulamıyorsunuz. Üniversiteye başlarken bile kolay olmadığını anlıyorsunuz.

Vize

 

Tam yavaş yavaş alışmaya başladım derken vizeler baş gösteriyor ve hiç de lisede girdiğiniz sınavlara benzemiyorlar. Alışana kadar alınan kırklar, elliler işi iyice karıştırıyor.

FinalGenellikle final demek, ‘‘kaybedilen vizenin 90+5’i’’ demek olduğu için bin bir çeşit sabahlama yönteminden, sizin için en uygun olanı seçiyor ve sessizce uzaklaşıyorsunuz.

Bitirme ProjesiBunu açıklamak bile beni geriyor. Şunun meymenetsizliğine bakar mısınız?

SunumX firmasının sunumları, x konusunun sunumları bitmez, bitmiyor, bitmeyecek gibi, dimi?

StajCV'de iyi bir yer yazabilmek için bir sürü şirketle görüşmeler ayarlamak, en iyisi olsun diye uğraşmak bir kere büyük stres. Sonrası şansınıza göre değişiyor kimi patron iyi kimi patron "çay çek" kimi patron "fotokopi çek" çıkıyor ve iş hayatının ne kadar size ait bir yer olmadığını anlıyorsunuz ve içinizi bir mezuniyet korkusu sarıyor.

Dil / SertifikaHer şey bittikten sonra sizi ayırabilecek bir özellik olması adına bir sürü dil kursuyla görüşmeye gidiyorsunuz bir sürü sertifika programlarına katılıyorsunuz bir hayal kırıklığı da burada yaşanıyor. Sertifika programlarının çoğunda bir şey öğrenmiyor bir sürü para döktüğünüz dil okulundan "Are you cola" olan ingilizceniz "Are you disco" olarak mezun oluyor.

MezuniyetBir yanınız mezun olmanın telaşı, mutluluğu, emeklerinizin karşılığını alıyor olmanın heyecanıyla kıpır kıpırken bir yanınız gelecek korkusuyla kaplanıyor ve o kelebekler bir anda çırpınan güvercinlere dönüşü veriyor.

İş Başvurusuİncelikli CV hazırlama, iş başvurusu yapabileceğiniz siteler, şirketler, kurum & kuruluşlar bir anda dünyanızı kaplıyor. Ve her "Biz sizi ararız"lar "Biraz ara verelim mi" kadar kalbinizi kırıyor.

Mutlu Olduğun Alanı KeşfetmekBirçok işe girip çıktıktan, mutsuz olduktan sonra mutlu olduğunuz alanı keşfetmeye başlıyor ve bu alana yönelmek için hamleler yapıyorsunuz. Kimisi cesaret edebiliyor, kimisi mutsuz olsa da idare edebiliyor. Sonuç olarak üniversiteye kapağı atınca hiçbir şey bitmiyor. Tabii bunların yanında biriktirilen bambaşka güzel hatıralar kalıyor insana dostluklar, maceralar. Ayrıca üniversite birilerinin size karşılıksız para vereceği son durak olduğu için keyfi de bir ayrı!  

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Bensu Tekin

Bensu Tekin

[email protected]

Yaşar Üniversitesi - Halkla İlişkiler ve Tanıtım

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..