Blog

13 tip

Üniversiteye Yeni Başlayanlar İçin Kampüste Karşılaşabileceğiniz 13 Öğrenci Tipi

Üniversite kayıt dönemleri başladı! Artık üniversiteye yeni başlayacak olanlar üniversitenin ilk gününü heyecanla beklemeye koyuldu. Ve bu yeni dünyaya giriş yapmadan önce bunlara  bir göz gezdirseniz sizler için mutlaka faydalı olacaktır. 

Evet arkadaşlar, şu andan itibaren tüm rivayetleri bir kenara bırakın ve sizler için listelediğimiz 13 kampüs insanına merhaba deyin!

1- Ön sıraların müdavimleri

Bu arkadaşlar için söylenebilecek pek fazla şey bulamıyoruz. Sınav dönemi geldiğinde çan eğrisi durumunda genel olarak ortalamayı arşa çıkartan arkadaşlar olmaları kuvvetli ihtimaldir. Dersten çok önce okula gelip bulabildiği en ön sıraya kişisel bir eşyasını bırakarak o alanın artık ona ait olduğunu ilan eden öğrenci tipidir. Dersleri pür dikkat dinler, hocanın ağzından çıkan her kelimeyi not alırlar. Rivayete göre hocaların aldığı nefes sayısına dahi hakimler. Genellikle sınıf birinciliğine oynayan ön sıra bekçilerinin akademisyenliği hedeflediği bilinmektedir.

ön sıra müdavimleri

2-Arka Sıra Cumhuriyeti

Genel olarak baktığınızda bu arka sıralarda yer alan arkadaşlarımızın kendilerine özerk bir krallık ilan ettiğini düşünebilirsiniz. Onlar genel anlamda derleyici toplayıcı unsurlardır. Çünkü adları bir kez haylaz olarak konduğundan arka sıraya geçtiklerinde genel olarak derse zamanında gelemeyen herkesi kucaklama misyonu üzerlerine yapışmıştır.Aralarında dersin başlamasından itibaren kulaklığını takıp sıranın üzerine doğru başını koyarak uyuklayan öğrenciler de mevcuttur. Geneli sınav haftası yaklaştığında ön sıra bekçileriyle iletişim kurar ve ders notlarını alırlar. Ya da bölümün gizli dehaları orada yer alır. 

3-Sınava Girip Çıkıcam!

Üniversiteleri en ekonomik kullanan arkadaşlarımızdır. Genel olarak fazla yer işgal etmemeyi amaç bildiklerinden sadece sınav dönemi ortaya çıkan insanlardır ve genel olarak sosyallikten uzaktırlar. Bu grubun bir özelliği varsa o da sınıftan birkaç kişiyle çok samimidirler, çünkü sınav haftası yaklaştığında notları alabilecekleri birilerine mutlaka ihtiyaçları vardır.

Bu kategoriyi ikiye ayırabiliriz. İlki, akşam yatmasını, sabah kalkmasını bilmeyenler. Genellikle aynı tip birkaç ev arkadaşıyla birlikte sabaha kadar sosyal medyada takılır veya oyun oynarlar. Ders notlarını sene başında girdiği ilk ve tek derste tanıştığı kankalarından tamamlar ve genellikle sınava son gece çalışırlar.

İkinci kategoride ise zeki ama çalışmayanlar var. Ara sıra derse gelir, sınavları hiç çalışmadan geçerler. Çalışsalar dersleri AA ile geçebilecek kapasitededirler ama zeki oldukları kadar üşengeçtirler de. Genellikle sosyal aktivitelere ve öğrenci kulüplerine katılım göstererek vakitlerini o yönde harcarlar.

4-Takım Elbisem Olmadan Asla!

Kampüs içinde her an kürsüye çıkıp konuşma yapacakmış gibi dolaşan bu tip öğrenciler genellikle iktisat, işletme gibi kulüplerin başkanı veya fakülte temsilcisi görevindedirler. 3-5 kişilik öğrenci grupları halinde dolaştıkları da gözlemlenmiştir.

 

5-Spor Salonunda Yatıp Kalkanlar

Üçgen vücut yapmayı kendine misyon edinmiş ve bunu sergilemek adına aşırı dar giyinmeyi seven insan tipidir. Yanlarında sürekli spor çantası ile gezen bu tipler, sohbet ortamlarında en az bir defa çalışma programlarıyla övünürler. Yaz-kış vücuda yapışan v yaka kısa kollu tişört giydiklerinden hasta olmaya elverişlidirler.
spor salonunda yatıp kalkanlar

6-Araba Anahtarını Masaya Bırakanlar

Çoğunlukla okul etrafında yer alan popüler mekanları kendine mesken edinmiş, masaya oturur oturmaz cebindeki son model ürünlerin hepsini masanın üzerine üst üste dizerek veya simetrik bir şekilde dağıtarak yerleştiren öğrenci tipidir. Derse girmek için değil de kantinde oturmak için okula geldikleri görülür.

7-Yüksek Ökçeliler
yüksek ökçeliler
Bu arkadaşların günleri herkesin aksine 26 saattir. Sabah 8'de başlayacak olan ders için 6'da kalkıp makyaj yapmaya başlayan öğrenci tipidir. Okula giriş yaptıklarında istemsiz bir şekilde haberdar olursunuz çünkü topuk sesleri her yerdedir. Koridorlarda ayakkabı sesiyle yürüyüşünü tüm fakülteye ilan eden bu tip öğrenciler sosyal medyada fazlasıyla aktif takılırlar. 

8-Pijamayla okula gelenler

Okulu uzamış, üniversiteyi bitirmekten başka beklentisi olmayan öğrenci tipidir. Yataktan kalktıkları gibi okula gelir, okuldan çıktıkları gibi de yatağa girerler. Dönemde 10-15 ders aldıkları tespit edilmiştir.

9-Siyah Giyen insanlar

Rock müzik dinleyen öğrenci tipidir. Genel olarak birbirlerini bulmalarıyla ünlülerdir. Dünya içinde dünya kurabilme yetenekleri olduğundan oldukça fazla merak edilirler. Muhabbetleri iyidir çekinmenize gerek yoktur.

10-Bukalemunlar

Ruh haline göre saçları kırmızıdan maviye, yeşilden pembeye kadar belirli zaman aralıklarıyla renk değiştiren öğrenci tipidir. Renkli görüntülerinin altında melankolik kişilikler barındıran bu öğrenciler genellikle Güzel Sanatlar Fakültesi’nde okumaktadır.

parti insanları

11-Partilerin aranan adamları

Nerede ve ne zaman parti verildiğinden her zaman haberi olan, partilerin aranan öğrenci tipidir. Eğlence onlar için her şeydir. Neredeyse herkesin kankasıdırlar. Bu özellikleri tüm işlerini kolayca halledebilmelerini sağlar. Enerjik yapılarıyla herkesin sevdiği bir tip olmayı başarırlar.

12-Oyun masalarının demirbaşları

Bu kategoriyi de ikiye ayırabiliriz. Okey masalarının dördüncüleri, genellikle erkek erkeğe takılmayı seven öğrenci tipidir. Okey, batak, blöf gibi çok oyunculu oyunlarla gününü geçiren bu tipler “hesabına” kelimesini kendilerine hayat felsefesi edinmiştir.

İnternet kafelerin proları: Gün içinde "yarım saat daha uzatabilir misiniz?" sorusunu defalarca söyleyebilme kapasitesine sahip bu öğrenci tipleri, gün ışıyana kadar oyun oynarlar ve "lol,pubg, cs go, wow wp" gibi terimlerle içli dışlıdırlar. Zaman zaman yemek yemeyi unuttukları bilinmektedir.

13-Adrenaline tapanlar

Genellikle üniversitenin havacılık, dağcılık, kayak, motorsporları gibi kulüplerinin en aktif üyesi olan öğrenci tipidir. Hafta sonu aktivitelerini iple çekerler ve diğer öğrenci tiplerine göre neredeyse korkuları hiç yoktur. Genellikle kampüs içerisinde parlak aynalı gözlüklerle gezerek kendilerini ön plana çıkarırlar.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..