Blog

univerlist blog freshman

Üniversiteye Yeni Başlayanların Yaptığı 9 Hata

Yapmaman gerekenleri nedenleriyle sana listeledik                                                                                                        

9. Fazla özenmekİlk izlenim önemli, okulun ilk günü giyime saça başa özen göstermek yapılası eylemlerden. Ama bu olayı abartıp, fazla dikkat çekici parçaları üstüne geçirip, makyajın dozunu kaçırınca o çektiğiniz dikkat ayağınıza dolanabilir. Yanlış olsa da günümüz insanları “kitabı kapağına göre yargılama” olayının üstesinden gelebilmiş değil. İnsanların ilgisini çekmeyi dış görünüşünle değil de kişiliğin ve hobilerin gibi ortak zevklerini fark edebileceğin şekilde denemelisin. Bu şekilde çok daha kolay çevre ortama uyum sağlayacaksın.

8. Görünmez olmak

 
Abartılı dikkat çekmek kadar dikkat çekmemekte önermediğim bir tutum. Çekingen yapıda olanlarımızın yeni ortamlarda en çok tercih ettiği yöntem, derslere kendini kapatmak. Evet, ders çalışmak yanlış değil tabi ki, bu sana bir diploma getirecek ama öğretmenlerin bile kendini gösteren, sosyal açıdan özgüvenli öğrencileri tercih ettiklerini söyleyebilirim. Sosyalleşmeyi ikinci planda tutup, dikkat çekmeden yaşar giderim kafası seni gerçek bir asosyale dönüştürebilir. Böyle bir hataya düşmemek için ortak ilgi alanlara sahip olduğun insanlarla verimli zaman geçirmeyi aksatmamanı kesinlikle tavsiye ederim.

 

7. Topluluklar

 
Farklı gruplarla düzenli olarak bir etkinlik çevresinde zaman geçirmek arkadaş çevreni genişletmek ve yeteneklerini göstermek için harika bir fırsat. Bu fırsatı hayalinde ki gibi değerlendirebilmek için dikkat etmen gereken nokta gaza gelip birçok topluluğa üye olmak. Her topluluk haftalık buluşma ve düzenli katılım istediğinden, yeterli zaman ayırmazsan edinmek istediğin arkadaş adayların senin sorumsuz bir birey olduğunu düşünüp topluluktan çıkmanı isteyebilir. Bir işi layıkıyla yapmak yerine birden fazla işi eksik eksik yapmayı tercih etmemelisin. 

 

6. Üniversite çok “rahat”

 
“Lise bitsin rahatsın” hepimiz duymuşuzdur. Üzgünüm ama bu genel geçer bir yanlış. Üniversite evet daha özgür bir ortam ama aslında kendi sorumluluklarını takip etmen gereken bir dönem. Lisede alışkanlık haline gelen sınavdan 1 gece önce tüm konuları ezberlemek ve sınavdan sonra unutmak üniversitede işlemiyor ne yazık ki. Burada edinmeniz gereken bilgiler sizin bunu “nerde kullanacağız ya” diyemeyeceğiniz şekilde. Mesleki hayata yönelik olduğu için hepsini sindirmeniz yani düzenli çalışmanız gerek. Gözün korkmasın sadece dersle hayat geçmez ama çokta aksatma derim.

5. Üst sınıflarÜst sınıflardan bir arkadaş her zaman işine yarar. Derslere katılsan bile sınav öncesi hangi hoca ne tarzda soru soruyor, neye özen gösteriyor gibi sorularını cevaplayabilecek bir üst sınıf tanıdığın olması her zaman için iyidir. Altını çizmek istediğim nokta, o üst sınıf arkadaşlarını sadece sınavlar döneminde hatırlamaman. Bir şey istemek dışında onlarla vakit geçirmeyi unutmazsan sıkıntı olmaz. 

4. Hazır yemekÜniversitede eve gelince önünüze yemek koyan olmadığı için ve siz tabi ki her zaman üşendiğiniz için dışardan yemek söylemeye ya da arkadaşlarla sürekli akşam yemeklerine çıkmaya alışıyorsunuz. Bir süre sonra bu tempoya harçlığınızın dayanmayacağı gerçeğini bir yana bıraksak bile vücudunuzun da bu sağlıksız beslenme alışkanlığına cüzdanınız gibi isyan edeceğini haber veriyim. Cüzdanınızı dinlemeseniz bile vücudunuzu dinleyin yoksa siz zararlı çıkarsınız. Ev yemekleri ve meyve tüketimini unutmayın. Sağlıksız vücutla güzel zaman geçiremezsiniz. 

3. Aile evinden kopamamakEvden ayrılmak herkes için zordur. Alışılmış rahat konforlu aile ortamını geride bırakıp bilinmezliğe gitmek. Yapılan en genel hata sık sık aile evine yapılan ziyarettir. Ev özlemini atlatmana asla yardımcı olmadığı gibi daha da arttırır. Sen sen ol aileni 2 haftada 1 ziyaret edip durma. Aile yanına gitmek hem okul devamsızlıklarına hem de yeni arkadaşlarınla kuracağın bağın daha yavaş güçlenmesine sebep olacak. Bunun yanında aileni de endişelendireceksin, mutlu olmadığın için üzülecekler. Yeni hayatında ne kadar kesintisiz zaman geçirirsen alışman o kadar kolay olacak, güven bana denedik test ettik kesin bilgi yayalım. Hem evdekiler seni sık göremeyince, onları ziyarete gittiğinde seni el üstünde tutacaklar. 

2. O benim en yakın arkadaşım

Her şeyden önce bir sakin olalım. Evet yeni insanlarla tanışıyoruz, herkes çok sevecen arkadaş canlısı. Ama daha 1 hafta önce tanıdığın, iyi de anlaştığın biriyle resimler çekilip sosyal medyanda “en yakınım”, “canımın içi” yazıları eşliğinde paylaşımlar yapmak 1., bir de o kişiyle özelimizi paylaşmak 2. büyük hata oluyor. 1 hafta bir bireyi sıfırdan tanımak için yeterli değil. Başta herkes arkadaş bulmak için sivri yönlerini değil tatlı bıdık taraflarını sergiler. Bundan 2 ay sonra olaylar nasıl gelişecek, tanıdıkça karşılıklı hisleriniz ne yönde ilerleyecek bilemezsiniz. Herkese mesafeli olun demek istemiyorum ama aniden kendinizi sonuna kadar açmayın. Kim bilir belki ilk haftada tanıştığın o kişi 4 yıl boyunca en yakın arkadaşın ya da en nefret ettiğin kişi olacak. İlişkiye zaman vermek önemli. 

 

1. Kendi Hayatın, Kendi Kararların

 
Arkadaşların girdi diye o kulübe girmek, arkadaşların seçti diye o dersi seçmek… Arkadaşların iyi gününde kötü gününde yanında olabilir. Ama senin hayatını sonuna kadar sen yaşayacaksın, onlar değil. Kendini dinleyip kendi isteklerin doğrultusunda kararlar vermelisin. Sadece arkadaşların katıldı diye hiç ilgini çekmeyen bir derse katılman hem sana zaman kaybı hem belki ilgilenen başka birinin yerini doldurmuş olabilirsin. Kendi zevklerine göre kendi hayatını inşa etmelisin. 

 

 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..