Blog

eskisehirde üniversite okumak icin sebepler

Üniversiteyi Eskişehir'de Okumak İçin 5 Neden

Türkiye’nin iki önemli üniversitesi olan Anadolu ve Osmangazi Üniversitesi’ne sahip olan Eskişehir yaklaşık 70000 öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Peki biz ‘öğrenci şehri’ unvanını kazanmış şehri neden seçmeliyiz? İşte o 5 neden.

1.Kolay Ulaşım

 

Eskişehir küçük ve tek merkezli bir şehir olduğundan pek çok yere yürüyerek gitmeniz mümkün. “Ben yürümeyi sevmem” derseniz eğer, şehrin dört bir yanına uzanmış tramvay hattı ile ulaşımınızı sağlayabilir, otobüs veya dolmuş kullanabilirsiniz.Bizden size tavsiye Eskişehir’e geldiğinizde ilk işiniz öğrenci Eskart’ı çıkartmak olsun. Bu sayede 1.30 TL ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Yoksa biraz tuzluya patlayacaktır.

2.Yaşayan Şehir

Küçük bir şehirde 70000 öğrenci barındırmak aynı zamanda onların enerjisine ayak uydurmaktır. Merkezi yerlerde,ve kafelerde çoğunlukla gençlerle karşılaşacağınızdan dolayı kolay kolay sıkılmazsınız. Akşam saat 12’yi gösterdiğinde bile o canlılığın bitmediğine şahit olabilirsiniz.

3.Deniz Yoksa Porsuk Çayı Var

Şehrin göbeğinden akan Porsuk Çayı Eskişehir’i adeta küçük bir Venedik yapıyor. Eskişehir’in en önemli manzarasını sağlayan Porsuk Çayında isterseniz tekne veya gondol gezintisi yapabilir, isterseniz de yan taraflarında bulunan çimlerde oturup arkadaşlarınızla harika zamanlar geçirebilirsiniz. 

4.Öğrenciye En Son Ne Kadar Olur?

Esnafı canlı tutan çoğunlukla öğrenci kesimi olduğundan bu soru pek bir işe yaramaz. Çünkü bütün fiyatlar öğrencilere göre zaten düzenlenmiştir. Diğer şehirlere nazaran burada bir öğrenci olarak daha lüks yaşayabilirsiniz. Örneğin diğer büyükşehirlerde yapacağınız 50 TL’lik kahvaltıyı burada çok daha kaliteli bir şekilde kişi başı 15-20 liraya yapabilirsiniz. Ev kiralarına gelecek olursak 500-900 TL arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Evde yapamam diyenlere de Eskişehir’de apart sistemi çok fazla geliştiğinden apartları önerebiliriz.

5.Sosyal Hayat

Sosyal hayatınızı pek çok şekilde zenginleştirebilirsiniz. Okulunuzun kulüplerine katılıp çevre edinebilir, sıkça düzenlenen konserlere gidebilir, tiyatro, opera gibi kültürel faaliyetlere katılabilir, şehrin merkezinde bulundan barlar sokağında eğlenebilir, Odun pazarı, Sazova, Kentpark gibi yerleri ve müzeleri gezebilirsiniz

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..