Blog

Tekirdağ Univerlist

Üniversiteyi Tekirdağ’da okumak!

 Trakya’nın ilk büyükşehiri olmuş liman kenti Tekirdağ, yine Trakya’nın diğer şehirleri gibi oldukça fazla cezbeden özelliğe sahip

İlk olarak nüfusa değinmem gerekecek çünkü Trakya içinde bir tane büyükşehir var dedik ve bu sizi ürkütebilir ama ürkmeyin, semtlere bölünen ilin merkez belediyesi olan Süleymanpaşa’nın toplam nüfusu 180 bin civarındadır. Süleymanpaşa Belediyesi olarak bahsetmiş olduğum belediye sınırları ise neredeyse eski Tekirdağ şehri sınırları kadardır yani oldukça geniş alana bölünmüş bir yaşamın söz konusu olduğunu belirtmek isterim. 

Tekirdağ, dokusu ile Trakya ile İstanbul arasında kalmış bir şehirdir. Yerlileri özellikle Trakyalılıklarından asla ödün vermezler ve gelen herkesi diğer Trakya şehirleri gibi benimser, öğretir, öğrenciye yardımcı olur ve şehrin modern kalmasını sağlar. Evinize girdiğiniz saatle ilgilenmezler, ne giydiğinize karışmazlar eğer eylemleriniz halkın geneline ya da insanların canına kastetmiyorsa ! 

Tekirdağ’ın iklimine geçecek olursak, tipik Trakya iklimi olan karasallığın deniz sayesinde biraz daha yumuşağını burada yaşarsınız ama yine de kış aylarında hava soğuk, yazları da oldukça fazla sıcaktır. 

Kültürel açıdan bakacak olursak az önce de aslında yüzeysel de olsa biraz bahsettim. Üzerine eklemem gerekirse buranın halkı toprağına çok önem verir. Bu yüzden olabildiğince temiz tutmaya çalışın, bir şeyler taşıyan insanlar görürseniz yardım teklifinde bulunun (emin olun fazlası size dönecektir) ve tanıyın ya da tanımayın insanlara kolay gelsin, hayırlı işler, iyi günler gibi cümleler kullanmaktan çekinmeyin çünkü Trakya halkı sevgi doludur ve oraya gelenlerden bunu da bekler. Bu yüzden zaten Trakya’nın her köşesinde meşhur olan şeyler daima yemeye ve içmeye dayalıdır. Tekirdağ’ın rakısı, köftesi , Şarköy ilçesi’nin şarabı oldukça meşhurdur. Tabi bir de satıreti de öyle. 

Öte yandan sosyal imkanları da oldukça fazladır. Gidip görebileceğiniz yerleri çok fazladır. Kafeler ve mekanlar oldukça fazla (Değirmenaltı ve Hürriyet Mahallesi civarı). Onun dışında yaz ayları geldiğinde denize girilebilecek oldukça fazla tatil köyü söz konusu ki bunlardan en popülerleri Kumbağ, Uçmakdere ki yamaç paraşütü söz konusu, Şarköy, Marmara Ereğlisi ve civarında bulunan bir sürü alanda denize girilmesi mümkündür. Bu da sizlere bunaldığınız anda maksimum 15 dakikada kendinizi denizde bulabileceğinizi müjdeler. 

Namık Kemal Üniversitesi’nden bahsetmek gerekirse. Aslında yakın bir geçmişe kadar Trakya Üniversitesi olarak geçen Namık Kemal Üniversitesi son yıllarda oldukça fazla yatırımla genişlemeye başlamış ve kampüs binalarının modernize edilmesi, imkanların arttırılması gibi şeylere odaklanılmıştır. Üniversitenin en büyük kampüsü Değirmenaltı mevkii’nde yer alır. Öğrenciler için konaklama konusunda yurt mu yoksa ev mi ? diye soracak olursanız ev diye sizlere cevap verebiliriz. Çünkü bir ya da iki arkadaşınızla birlikte bulabileceğiniz makul kiralı evler oldukça fazla. Isınma maliyetli olabilir elbette ama yine de yurda nazaran daha ucuza mal olacaktır. 

Evet arkadaşlar tercihlerinizi yaparken umarız bu konuda sizlere faydalı olmuş oluruz, teşekkürler 

Univerlist’te Namık Kemal Üniversitesi hakkında bilgi edinebilirsiniz.
 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..