Blog

Üşengeç Mühendis Programı Solidworks

Üşengeç Mühendis Programı Solidworks

Üşengeç Mühendis Programı Solidworks

Dünya çapında 182.300 kuruluşu temsil eden, 2.170.000'in üzerinde ürün tasarımcısı ve mühendisin en yeni araçlardan daha iyi bir gelecek sunan yenilikçi ürünlere kadar tasarımlarını gerçeğe dönüştürmek için kullandığı bu programı sizde mutlaka duymuşsunuzdur. Peki nedir bu Solidworks? Gelin sorularınızın cevaplarına hep birlikte bakalım. 

1. Solidworks Nedir?

Solidworks veri oluşturmanızı, analiz etmeniz, yayınlamanızı ve yönetmenizi sağlayan eksiksiz 3 boyutlu katı modelleme yazılımıdır. Solidworks ile çalışarak ürünleri daha iyi, daha hızlı ve düşük maliyetle üretmenize yardımcı olur. Program üst yönetim ekibi yenilikçi, kullanımı kolaylaştıran bir politika izlemektedir.

2. Solidworks Kuruluş Tarihi

Solidworks Corporation tarafından 1993 yılında Jon Hirschtick tarafından Waltham, Massachusett'te kuruldu. Şirket dünyanın önde gelen ürün yaşam döngüsü yönetim geliştiricisi olan ve merkezi Velizy, Fransa'da bulunan Dassault Systemes S.A tarafından 1997 yılında satın alındı.

3. Hangi Sektörlerde ve Nerelerde Kullanılır?

Çizim gerektiren her sektörde Solidworks kolayca ve rahatça kullanılabilir. Örneğin; Endüstri, medikal, bilim, tüketim malları, eğitim,teknoloji ve taşımacılık... Kullanım stili ve çalışma mantığının kolaylığı yanı sıra zengin içerikli bir program olduğu için uzun süre kullananlar bile her zaman Solidworks'ten öğrenecek bir şeyler bulabilmektedir.

4. Solidworks ile Neler Yapılabilir?

Solidworks kullanarak ölçülü ve vektör tabanlı üç boyutlu çizimler yapılabilir.

Esnek yapısı sayesinde yaptığımız çalışmaları pek çok program üzerinde kullanabiliriz.

Yaptığımız çizimler üzerinden teknik veriler alabiliriz.

Montaj modülü sayesinde ayrı ayrı yaptığımız çalışmaları bir araya toplayabilir birlikte çalışabiliriz.

Yaptığımız parçalar üzerinde darbe, statik, vb testler yapabilir çok ayrıntılı sonuçlara ulaşabiliriz.

Çalışmalarımızı animasyon eklentisi sayesinde hareketlendirebiliriz.

5. Programın Genel İçeriği 

Sketcher(Taslak Oluşturma): Profil çizimleri ve profile uygulanacak işlemler için kullanılır.

Part Design(Parça Tasarımı): Görüntü ayarlamaları, sketch tabanlı uygulamalar, katı modelleme, Saç metal şekillendirilmesi, yüzey oluşturma işlemleri, yüzey tabanlı katı oluşturma, parçaların imalatı için gerekli olan kalıplamanın uygulanması gibi işlemler bu bölümde yapılmaktadır.

Assembly Design(Montaj Tasarımı): Parçaların montajlanması, kısıtlamaların oluşturulması, mekanizmaların hareketi, mekanizmalarda hareket engelleyiciler, mekanizmalarda bağımlı hareketler, montajlarda Toolbox yardımı ile parça çağrımı, Smart Mate ile hızlı parça ekleme bu aşamada gerçekleşmektedir.

Drafting(Hazırlık): Teknik resimlerin çıkarılması, görüntü oluşturma, ölçümlendirme, montaj numaralarının girilmesi, şekil ve ölçüsel toleranslar bu bölümde hazırlanmaktadır.Analiz: Cosmos Works ile basit bir parçanın lineer gerilme analizi, Cosmos Works ile basit bir parçanın termal analizi, burkulma analizi, optimizasyon testleri, tasarlanan bir parçanın her türlü sınır şartları altında test edilmesi gibi test uygulamaları analizi bu aşamada yapılmaktadır.

 Simülasyon: Cosmos motion yardımı ile basit mekanizmanın bağlantılarının tanımlanması, bağlantılara sürtünme eklenmesi, çarpışma sonucu oluşması gereken itme momentum değerlerinin bulunması, mekanizmanın simülasyonu gibi deneysel uygulamalar programın bu kısmında oluşturulur.

 

6. Solidworks Nasıl Öğrenilir?

Makine mühendisliği, mekatronik mühendisliği gibi birçok mühendislik fakültesi öğrencisine Solidworks ders olarak gösterilerek kullanılabilecek düzeyde eğitim verilmektedir fakat programı kullanmayı öğrenmek için mühendis olmanıza gerek yok. Eğer meraklıysanız Youtube videolarından yararlanarak ya da online eğitimler alarak Solidworks öğrenebilirsiniz ya da birebir eğitim almadan öğrenemem diyorsanız MEB onaylı ücretli ve ücretsiz kurslara katılarak, kurs sonunda sınava girerek öğrendiklerinizi belgeleyen bir kurs katılım belgesi alabilirsiniz. 

7. Solidworks Sertifikalarını Tanıyalım 

Orta düzey bir eğitim size yetmiyor Solidworks konusunda uzmanlaşmak istiyorsanız o zaman Solidworks Sertifika sınavlarına girip, Solidworks yazılımıyla ilgili bilgi ve becerilerinizi ölçmek için bir değerlendirme ölçeği olarak değerlendirebilirsiniz. Tüm sertifika testleri online olarak yapılmaktadır. Testlere girmek için gerekli süreçler;

Adım 1: Online mağazadan sınavınızı satın alınız.

Adım 2: Hazır olduğunda, sınava kendi bilgisayarınızdan girebilirsiniz.

Adım 3: Sınavınız bittiğinde Solidworks Certification Center sayfasında hesabınıza erişin ve sertifikalarınızı bastırın.

CSWA

Certified Solidworks Associate Sertifikası Solidworks uzmanlığınızın iş dünyasının aradığı ve ödüllendirdiği ileri becerilere sahip olduğunuzun kanıtıdır.

CSWP

Certified Solidworks Professional sertifikası, ileri becerileri ölçen sınavı geçen kişiler Solidworks içerisinde bulunan bir dizi karmaşık özelliği kullanarak parametrik parçaların ve hareketli düzeneklerin tasarlanması ve analiz edilmesi bağlamında sahip olduğu becerilerini ispatlamıştır.

CSWE

Certified Solidworks Expert düzeyindeki kullanıcılar Solidworks bünyesindeki karmaşık modelleme sorunlarını çözmek üzere gelişmiş fonksiyon ve özellikleri kullanma becerisine sahiptir. CSWE kullanıcısı neredeyse kendilerine verilen tüm modelleme problemlerini çözebilir ve diğer meslektaşları arasında sürekli başvurulan, üstün bir Solidworks kullanıcısı haline gelir.

CSWP-Sheet Metal

İlgili kişinin Solidworks içerisinde bulunan saç işleme araçlarını kullanma becerisine sahip olduğunu gösterir.

CSWP-Surfacing

Solidworks yazılımı çok sayıda yüzey tekniği aracını içermektedir. İlgili kişi karmaşık yüzeylerin oluşturulmasında bu araçları kullanma becerisine sahip olduğunu gösterir.

CSWP-Kalıp Araçları

Advanced Mold Tools sınavı Solidworks'te bulunan kalıp araçlarını kullanma becerinizi ölçer. Kalıp araçlarının iyice anlaşılması dayanıklı kalıp tasarımı yapmakta olan ilgili kişi için yararlı olacaktır.

CSWP-FEA

Certified Solidworks Simulation Professional sınavı, ilgili kişinin Solidworks bünyesindeki simülasyon araçlarını ve genel simülasyon tekniği hakkındaki bilgilerini test etmek amacıyla tasarlanmıştır.

8. Solidworks Hakkında

Bir şeyler çizmek insanın dilden sonra kendini en iyi anlatabildiği iletişim biçimi. Tabi ki size kendinizi teknik resimler ile ifade edin demiyoruz ama mühendis olmamanız Solidworks öğrenemeyeceğiniz, bu konu ile ilgili yetenekli olmayacağınız anlamına gelmez. Solidworks yanında destekleyici nitelikte birkaç program ile kendinize mesleğinizin yanına yepyeni bir yol çizebilirsiniz. Haydi sizde tasarlayın! 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..