Blog

telefon

Uyku Yerine Telefonu Seçen Gençler Çoğalıyor

Avrupa'da yapılan yeni çalışmaya göre, gençler arasında telefonu uykuya tercih etme durumu giderek artıyor. Rakamlar toplum arasından seçilen binlerce gencin cevapları doğrultusunda ortaya çıktı. Ayrıca rakamlar 2009'dan 2015'e kadar dramatik bir artış gösteriyor.

Bir çok uyku uzmanı, 12 ile 17 yaş arasındaki gençlerin, gece 9 saat uykuya ihtiyaçları olduğu konusunda hem fikir. Yeterli uyku alınamadığında ise, beyin ve vücut kelimenin tam anlamı ile acı çekiyor.
"Uyku yetersizliği, depresyon, anksiyete, kötü okul performansı ve obezite ile ilişkilidir." diyor, takımı ile yeni bir çalışma yürüten San Diego Eyalet Üniversitesi'nden psikolog Jean Twenge. Takımı ve kendisi, çalışmanın bulgularını Sleep Medicine gazetesinin geçtiğimiz kasım sayısında paylaşmışlardı.

Değişen Trend
Araştırmacılar, gençlerin online aktiviteleri ile değişen uyku düzenlerini yakından gözlemlediler. Ayrıca bu gözlemi yaparken, Avrupa datalarından oluşan uzun iki adet ankette kullandılar ve her gence uyku alışkanlıklarını sordular. Anket, yaklaşık 370,000 kişiyi kapsadı.

2015 yılında yapılan ankete göre, her 10 gencin 4 tanesi günde 7 saatten az uyuyor. Bu da uzmanların önerdiğinin zaten iki saat daha azı. Ayrıca bu rakam, günde 7 saat uyuyan gençlerin sayısının 2009'a göre %17 arttığını gösteriyor. 

Twenge ve ekibi, bu sorunun altında akıllı telefonların yattığını düşünüyor.

2009 başlarında, gençlerin telefon kullanma oranı keskin bir şekilde arttı ve çığ gibi büyüdü. Ekip, gençlerin uyumak yerine mesajlaşmayı, sosyal medyayı ve video izlemeyi tercih ettiğini savunuyor. Günde beş saatten fazla telefon kullanan gençlerin, %50'sinin yeterince uyumadığı da kanıtlanmış durumda. Bu karşılaştırma, günde sadece bir saat elektronik aletlerle geçiren gençlere kıyasla ortaya çıkan bir oran.
Twenge ve ekibi ayrıca televizyon izlemeyi, ödev yapmayı ve okul sonrası işleri de uyku bozukluğu ile ilişkilendirmek için araştırmalar yaptı fakat bunların hiç birinin uyku düzenini doğrudan bozduğu hakkında bir bulgu bulamadı.

Led ekranlar, doğal uyku ritmini bozuyorlar. Cep telefonları, tabletler ve bilgisayarlar her türlü renkteki ışığı yayıyorlar. Fakat paletteki mavi ışık, beyni "hala gündüz vakti" olduğuna inandırıyor. Bu yüzden de uykuya dalmak zorlaşıyor.

Bazı telefonların bildiğiniz gibi "gece modu" var. Mavi ışığı azaltıyor. Fakat bilim adamları bunun uykuya dalmak için hala yeterli olmadığını ve telefonların hala tahrik edici olmaya devam ettiklerini söylüyor. 

Gece uyandığınızda, sadece gelen bir mesaja bir saniye bile göz atsanız, tekrar kaliteli bir uykuya dalmak için saatlerinizin geçmesi gerekiyor çünkü çoktan beyninize uyandığınızın mesajı gitmiş durumda!

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..