Blog

Uzay Mühendisliği Nedir? Uzay Mühendisleri Ne İş Yapar?

Uzay Mühendisliği Nedir? Uzay Mühendisleri Ne İş Yapar?

Uzay, eskiden sadece filmlerde izlediğimiz ve hayal ettiğimiz bir sonsuzluktu hayatımızda . Şimdi ise yapılan çalışmalarla uzay madenciliğini hatta turizmini yaşar olduk. Belki de kısa süre sonra başka gezegenlerde yaşamaya dahi başlayan insanlar aramızda olacak. Ve bu da yeni bir mühendislik dalının hayatımıza katılması anlamına geliyor."Uzay mühendisliği"

Uzay Mühendisliği nedir?
space
Uzay mühendisliği , dünya çevresindeki hava-uzaydan ekonomik, bilimsel ve teknolojik amaçlı hizmet ve ürün sağlamayı amaçlayan bir mühendislik dalıdır. Uzay mühendisleri sivil ve askeri kuruluşlarda, dünya çevresinde yörüngeye konacak insanlı ve insansız hava-uzay araçlarını ve bunları yörüngeye koyacak roketleri tasarlayan ve inşa eden, görev ve yol planlarını  hesaplayan, sürekli kontrol ederek, görevlerini yerine getirmelerini sağlayan mühendislerdir. Ayrıca, hava-uzay  araçlarında yapılacak bilimsel ve teknolojik amaçlı deneylerin gerçekleştirilmesinde de görev alırlar.

 uzay mühendisliği
 İyi bir uzay mühendisi olabilmek için, üst düzeyde genel yeteneğe sahip olmak, fizik ve astronomi konularına ve bilimsel araştırmalara ilgi duymak gerekmektedir.
 Uzay Mühendisliği Nedir? Uzay Mühendisleri Ne İş Yapar? 123
Uzay mühendisliği bölümü belki dünyada birçok ülkede oldukça fazla üniversitede eğitim vermekte fakat ülkemizde 2002 yılından günümüze hizmet veren İTÜ'ye eşlik eden yeni üniversite Türk Hava Kurumu Üniversitesi (2018-2019'da bölüm eğitime açıldı)dir.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..