Blog

Van Gölü

Van'da Öğrenci Olmak Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Türkiye’nin doğusunda yer alan ve birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış bir ilimiz olan Van ile ilgili sizlere bilgi aktarmaya geldik.

Van dendiği zaman ilk akla gelen şey ülkenin en büyük gölü olan Van Gölü geliyorken, ikinci sırada ise sevimli dostlarımız Van Kedileri geliyor. Tabi bir zamanlara damga vuran efsanevi Van Gölü Canavarı’nı hatırlatmazsak.

Van, 1 milyonun üzerinde bir nüfusa sahip olan kentimizdir. Her ne kadar nüfusu kalabalık olmuş olsa da ferah bir şehirdir. Kent yapısı, doğal dokusu ve tarihi kalıntıları ile birlikte oldukça güzel bir uyum içindedir.

Van şehri , kış ayları geldiğinde oldukça sert ve soğuk bir iklime sahiptir arkadaşlar bu konuda gerçek anlamda soğuk hava konusunda dirençli olmanız gerekir. Ya da astronot gibi gezmeniz gerekebilir.


Kira ve ulaşım konusuna değinecek olursak, konutlar elbette güzel , tek sıkıntı ara sokaklarda ev bulmanız sizler için daha mantıklı olacaktır zira soğuğu doğrudan alan binalar ısınma problemine sebep olabilir. Ulaşım kolay ve yeterli diyebiliriz. Üniversite civarında da sosyal imkanlar söz konusu fakat diğer şehirlerle kıyaslanmamasını tavsiye ederiz. Rutin sosyal aktiviteleri gerçekleştirebileceğiniz mekanlar söz konusu fakat diğer yandan konser, tiyatro gibi aktiviteler pek fazla değil.


Van şehri ile ilgili belirtmemiz gereken bir başka konu ise yeni yeni toparlanmakta olan bir il olduğu gerçeğidir. Çok modern yapıya sahip olan bu şehrin başından geçen deprem felaketini eminiz ki biliyorsunuzdur. Bu yüzden halk yardımseverdir ve yardımsever insanlara da oldukça fazla kucak açarlar.

100. Yıl Üniversitesi, eğitim kalitesi ve köklü yapısı ile de ülkemizin hatrı sayılır üniversiteleri arasında yer almaktadır. Geniş kampüsü de bu konuda cezbeden yanlarından bir tanesidir.

Van’da üniversite okumak isteyecek olan arkadaşlarımız için şimdiden hayırlı olmasını dileriz.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..