Blog

Spacex Falcon Heavy Mars'a yolculuk

Ve SpaceX Falcon Heavy'yi fırlattı!

Elon Musk, geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiği Anıtkabir ziyareti ve verdiği mesajlarla bir anda bütün ülke tarafından tanınmış hale gelen gerçek dünyanın Tony Stark'ı (Demir Adam) bilinen genç ve cesur milyarder. Elon Musk her ne kadar Paypal ve Tesla gibi girişimleri ile göz önüne çıkmayı başarmış olsa da geçmişinde de oldukça fazla girişim söz konusu ama şu sıralar ilgilendiği uzayda hayatı konu alan SpaceX hepsinden daha önemli ve daha heyecan verici.

SpaceX projesi birkaç saat önce Falcon Heavy adlı uzay mekiğini fırlattı ve gelin hep birlikte bu SpaceX tarafından üretilen şu anda işlev dünyanın en güçlü roketi hakkında bilgi edinelim.

Elon Musk'ın Falcon Heavy hakkında kurduğu ilk cümlenin "tam bir canavar" olduğunu belirterek konuya başlıyorum. SpaceX'in 2018'deki Mars görevlerinde kullanmayı plandığı roketin üç farklı itici kısmı bulunuyor ve Alçak Dünya Yörüngesine 54.400, yer eşzamanlı yörüngeye 22.200 ve son olarak Mars'a 13.600 kilogram yük taşıyabiliyor. roketin toplam itici kuvvetiyse 5.1 milyon pound seviyesinde ki bu gerçekten muazzam bir kuvvet.

 

Falcon Heavy'nin bu yük taşıma kapasiteleri tabiki de maksimum değerleri ifade ediyor ki bu da onu canavar yapan bir başka yanı. Yine kardeşi olarak adlandırabileceğimiz aynı serinin ürünlerinden biri olan "Falcon 9" gibi yeniden kullanılabilir ya da "reusable" bir roket olan Falcon Heavy tekrar kullanılmak istendiğinde bu değerler %30-%40 kadar düşüş gösteriyor.
 

Twitter adresi üzerinden bu güncelleme haberini veren Elon Musk da attığı tweetlerde roketler hakkında ekstra birkaç bilgiye yer verdi. Falcon Heavy için,"Şu anda işlevsel herhangi bir roketten iki kat daha güçlü...Tam bir canavar." ifadelerini kullanan Musk Falcon Heavy'nin kalkış anındaki itici kuvvetinin 5.1 milyon pound olduğunu belirtti. Roketlerin motorlarında herhangi bir güncelleme yapmadıklarını da ifade eden Elon Musk motorların sandıklarından daha güçlü olduğunu açıkladı.


Bu arada Falcon Heavy belki de şu anda en güçlü ama hala 50 yıllık Saturn V'yi konumundan edebildi diyemeyiz. NASA'nın Apollo görevlerinde kullandığı Saturn V hala tarihin en uzun en ağır ve en güçlü roketi. 2016 itibariyle hala tarihin en ağır, en uzun ve en güçlü roketi olan Saturn V'in alçak dünya yörüngesine taşıyabildiği yük kapasitesi tam 140.000 kilogramdı.

Falcon Heavy hakkında bir karşılaştırmada bulunan bilir kişiler, Falcon 9'a nazaran daha ağır ve daha büyük olması nedeniyle tekrar kullanılabilirlik anlamında da büyük zorluklar çıkarttığına değinmiş. Bu konuyla ilgili Twitter üzerinden kendisine yöneltilen "Falcon Heavy'nin 3 itici kısmını da aynı anda indirmek için ekstra uğraş verecek misiniz?" sorusuna Musk "Evet vereceğiz." şeklinde cevap verdi.

Biz bu satırları yazarken Falcon Heavy galaksiler arası seyahate devam ediyor, bakalım Mars'ta bizleri neler bekliyor, hep birlikte Falcon Heavy'yi bekleyip göreceğiz.

Ek bilgi de vermem gerekirse, fırlatma canlı yayınla herkese izletilirken bir butik reklam da söz konusu oldu ki Tesla'nın roadstar modeli de uzaya gönderilen ilk araba olmuş oldu. Arabayı artık kim kullanır orasını bilemeyiz.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..