Blog

Vegan

Vegan ve Vejeteryan aynı şey mi ?

İlk insanlardan bugüne kadar hayatta kalmak için atalarımız bir şekilde gıda takviyesi sayesinde enerjik olmayı ve hayatta kalmayı başarmıştır. Kimileri avcılığı tercih ederken kimileri de bitkilere yönelmiş gibi alışılagelmiş bir giriş yapmak elbette istemezdim ama oldu bir kere affedin. 

Birçok jenerasyon etobur mu ? otobur mu ? tartışması verirken günün birinde kabuğunu kırıp sadece belirli bir kitlenin fikri olmaktan çıkıp herkese yeni bir tüketim tercihi olan Veganlık sunuldu. Neydi bu vegan olma durumu işte onu tam olarak kestiremiyorduk çünkü matematikte yaptığımız küme işlemlerinde bazı şeyler dışarda kalıyordu derken aslında durumun çok basit olduğunu izah etmeye geldim. Vegan, hayvan ve hayvana dair hiçbir şeyi tüketmeyenlere deniyor arkadaşlar. 

Bir vegan hayvanın etini budunu yememekle birlikte, hayvandan gelen hiçbir şeyi de hayatına katmaz (yumurta , süt , kürk , deri,bal vb.). Hayatına katmaz dediğimde tabiki de sadece tüketmekle kalmayıp hayvanlardan elde edilen ne varsa hepsine karşı çıktıklarını gösterirler ki insanların hakkı olduğu kadar hayvanların da haklarının olduğunun vurgusunu oldukça fazla yaparlar. 

Şimdi gelelim vejeteryanlara. Bu arkadaşlar sadece hayvan yemiyorlar ve hayvandan gelen her gıdayı tüketip moda deyip üzerlerine de giyebiliyorlar dersek sizi yanıltmış olmam. Yani hayvanın sütünü de içerler, yumurtasını da yerler yeri geldiğinde kürkünü de giyerler gibi.

Buradan çıkartabileceğimiz sonuç sizleri veganlar sadece ot tüketire çıkartmasın çünkü günümüzde artık bu akıma dahil olanların sayısı oldukça fazla olduğundan yeni yeni ürünlerin türediğini çok fazla görebilirsiniz. En basitinden süt eskiden sadece sağmal hayvanlardan sağlanırdı şimdi bademden soyaya kadar süt tercihine rastlayabilirsiniz. Süte rastlayan insanların süt ürünlerine de rastlaması mümkün olacağından çikolata, peynir, yoğurt gibi ürünler tüketebildiğini de yine sizlere söyleyebilirim.Kısaca vegan olmak vejeteryanlığın bir üst seviyesidir diyebiliriz arkadaşlar ve ek olarak da veganlığın birtakım hastalıklara davetiye çıkarttığı da araştırmalar arasında yerini alıyormuş ki bu hastalıkların en sıkça rastlananı tüberküloz olarak biliniyor. Tabi burada bahsetmiş olduğum hastalık davetiyesi sadece uygulama ile ilgilidir felsefesi ile ilgili değildir.

Bir gün olur da yemek konusunda tercihlerinizi belirlemek isterseniz ve üniversite öğreniminizde bu işte daha da bilinçli olma amacındaysanız Gastronomi eğitimi veren üniversitelere göz gezdirebilirsiniz.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..