Blog

Veri Analisti Ne İş Yapar? Veri Analisti Nasıl Olunur?

Veri Analisti Ne İş Yapar? Veri Analisti Nasıl Olunur?

Yapay zeka çalışmalarının da hızlandığı günümüzde verinin önemi gittikçe artmış durumda. Anlamlı veri elde etmek oldukça değerlidir. Bu değer yazılım sektöründen reklam sektörüne , bahisten sigortacılığa kadar her alanda iş olanağı anlamı da taşır.

Veri analisti; kayıtlara bulunan verileri, bilgisayar aracılığıyla analiz eden, yorumlayan ve daha sonra bu verileri raporlayan kişiye verilen addır. İstatistik , tespit etme, veri işleme ve analiz etme veri analistlerinin işidir.
 Veri Analisti Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?
veri analisti ne iş yapar?

Veri analisti bölümü üniversitelerde bulunmamaktadır. Veri analisti olmak isteyen bireyler, üniversitelerin ilgili fakültelerinde bulunan Yazılım mühendisliği, Matematik Bölümü, Bilgisayar Bilimi Bölümü, İstatistik Bölümü, Ekonomi Bölümü gibi alanlardan mezun olup bu mesleği icra edilebilir.

Veriyi analiz etmek , anlamlı sonuçlar çıkartıp bu verileri gerekli yerlere iletirken çözümler konusunda da fikir üretmesi gereken kişilerdir veri analistleri, bu yüzden analitik düşünmek bu mesleğin kaçınılmazıdır.
 veri analisti görev ve sorumlulukları nelerdir?
Veri analisti, çalıştığı firmaya hem stratejik hem de taktiksel destek verir. Bağlı oldukları kuruluşlara katma değeri olan işler yaparlar. Özel sektör ve kamu sektöründe çalışmasıyla firmaya avantaj kazandıran veri analistlerinin başlıca nitelikleri şunlardır:

  • MS Office programlarını iyi bilmek,
  • İyi derecede hem sözlü hem de yazılı İngilizce bilgiye sahip olmak,
  • Yeterli teknik bilgiye sahip olmak,
  • SPSS gibi analitik programlara yatkın olmak,
     


veri analisti
Tabi ki bu maddelerin haricinde adayların kendilerini sürekli olarak geliştirmeleri gerekir. Teknoloji ilerlerken bazı işlemlerin gerçekleştirilebilme ihtimali daha farklı yöntemlere evrilebilir ya da anlamlarda değişimler de söz konusu olabilir bu yüzden güncel kalmakta fayda var.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..