Blog

Pomodoro teknigi ile ders calismak

Verimli Çalışmaya İlaç Gibi Gelen Pomodoro Tekniği

Aslında hepimiz çok severiz “Masaya bir oturdum aralıksız 5 saat ders çalıştım.” demeyi. Ne kadar verimli bir çalışmadır orası muamma. Özellikle kısa zamanı olup tam performans çalışması gerekenlere ilaç niyetinde bir teknik, Pomodoro tekniği. Neymiş, nasıl işlermiş bu teknik hadi inceleyelim.

Francesco Cirillo tarafından 1980’lerde geliştirilmiştir. Adını Cirillo’nun öğrencilik döneminde kullandığı domates şeklindeki bir zamanlayıcıdan almıştır. (İtalyanca’da pomodoro domates demek) O günden bu güne çalışmakta sıkıntı çeken insanlar tarafından kullanılır.

 

- Bu teknik kısa süreli ders çalışma seansları ve bu seansların bitiminde olan kısa süreli molalardan oluşuyor.- Bu seanslar 25 dakikadan oluşuyor ve ardından 5 dakika kısa bir mola veriliyor.-Bu toplamda oluşan 30 dakikalık bölüm 1 pomodoro oluyuyor.- 4 pomodoro sonunda 25-30 dakikalık uzun bir mola hakkınız oluyor.- Ama en önemli kısım 25 dakika içinde hiçbir şeyin dikkatinizi dağıtmasına izin vermemeniz gerekiyor. Mola zamanı olan 5 dakikalık zamanda da dersle ilgili bir şeyle uğraşmamanız gerekiyor.-8 ila 16 pomodoro günlük çalışma süresi olarak ideal sayılıyor.- Bunu programımıza nasıl uygulayacağız ?İlk olarak hangi derse çalışacağınızı ve konunuzu belirlemeniz gerekiyor. Sonra bunun için kendinize kaç pomodoro ayıracağınızı ayarlıyorsunuz. Atıyorum matematik dersinin basit eşitsizlik konusuna 2 pomodoro ayırıyorum gibi.

Planlarınızı gerçekçi bir şekilde hazırlamayı unutmayın.

Bu taktik için App Store’da ve Google Play’de uygulamalar vardır. İsterseniz o uygulamalardan da yardım alabilirsiniz.Ama bizim tavsiyemiz ise çalışırken telefonunuzu uzak tutmanız olacaktır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..