Blog

Verimliliği Arttırmak İçin Edinmeniz Gereken Alışkanlıklar!

Verimliliği Arttırmak İçin Edinmeniz Gereken Alışkanlıklar!

Günün her saati oturup çalışırız diye bir şey söylersek burada hataya düşmüş oluruz. Çünkü uykunun haricinde kişisel ihtiyaçları da giderdiğimiz andan itibaren ara ara da olsa kendi kendimize kaldığımız anlar olur. Ve bu boş anlarımızda neyi nasıl yapacağımızı pek bilmediğimizden kendimize bir şeyler katmayı erteleriz. Oysa birazdan sizlere önereceğimiz şeyleri hayatınıza katarsanız başarı kaçınılmazdır. Çünkü bu edineceğiniz alışkanlıkların meyvesini topladığınızda daha güçlü , daha kalifiye olursunuz.

verimlilik
Bilmiyorum bilenleriniz var mı ama 2011 yılında Justin Timberlake'in oynadığı "In Time" adlı bir film vardı ve orada tüm mücadele zaman kazanmak içindi. Yani zaman paradan daha önemliydi. Ne alaka diyebilirsiniz ama biz insanoğlu olarak günlük neredeyse 90 bin saniyeyi bomboş geçiriyoruz, oysa her saniyenin bir lira olarak hesap etmiş olsaydık 90 bin lirayı kimse elinin tersiyle itmezdi. Gelin o zaman tutumlu davranalım ve zamanı nasıl verimli kullanabiliriz onlara bakalım.

 


Günlük rutinlerinizi atlamayın!
rutinlerinizi atlamayın

Günlük olarak gerçekleştirme alışkanlığına sahip olduğunuz rutinlerinizden vazgeçmeyin , aksine çoğaltın. Yani uyandığınızda bir kahve içmek , ya da iyi bir şekilde beslenmek , toplu taşıma ya da kendi aracınızda sevdiğiniz müzikleri dinlemek ve daha bir sürü şey sizin zihninizi tazelemenizi ve bu sayede daha verimli çalışmanızı sağlar.

 Telefonu ulaşamayacağınız bir yere koyun!
telefonu bir kenara bırakınVerimliliğin en büyük dostu odaklanmaktır. Odaklanmak irade gücünüzü tetikler ve odaklanmanızı en kötü etkileyen şey de hiç şüphesiz sosyal medyadır. Sosyal medyadan uzak durmak için de telefonlarınızı bir şekilde uzaklaştırmanız gerekiyor. Acil bir durum ya da herhangi bir telefon beklentiniz yoksa akıllı cihazınızı çalışma süreniz boyunca uçak moduna dahi alabilirsiniz. Daha sonrasında dilediğiniz gibi davranıp kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

 Meraklı olun ve okuyun!
meraklı olun ve okuyunOkumak , okuduğunu anlamak ve yorumlamak oldukça önemlidir. Bu yüzden sizlere illa ki şunu okuyun bunu okuyun demem doğru değil. İster karikatür , ister çizgi roman okuyun, isterseniz de cinayet okuyun ama okuyun. Makale de okusanız düşünce farklılıkları sağlayacağından perspektifiniz genişler.Eğlenin

eğleninÇalışma ortamları çoğu zaman egonun egemenliğine boyun eğdiğinden kendinize zaman ayırdığınızda lütfen egonuzu kapının dışında bırakın. Dışarı çıkıyorsanız da evde kalsın ki omuzlarınız hafiflesin arkadaşlar. Emin olun onlardan arınmak , hamama gitmiş hissiyatı verecektir. 

Eğlenin arkadaşlar, bağra bağra şarkı söyleyin , arabanızla yol yapın , arkadaşlarınızla görüşün ama eğlenin. Burada asıl amaç sizin kendinizle tanışmanız olacaktır. Yani "beni ne mutlu ediyor?" , "Acaba doğru mu yapıyorum?" gibi soruları kendinize yöneltirseniz bir anda başka bir boyuta geçebilir ve kendi sınırlarınızı aşabilirsiniz.

Yaz Dostum!

yaz dostumUnutmayın arkadaşlar , tarih yazının icadıyla devrim yaşadı. İletişim aracı olmasının dışında , yazma alışkanlığı aynı zamanda bir meditasyon olarak da belirtilebillir. Kendini ifade etme, gördüğünü iyi tanımlama , bilgi aktarma ve aktif öğrenme gibi faydalar bizlere sağlar.

Hikaye, şiir, günlük, blog yazısı fark etmeksizin düzenli bir şekilde yazmanız, yaşamınıza büyük farklılık katacaktır. Yazma işi bana kişisel olarak çok fazla fayda sağlıyor ve sizlere de gerçekten tavsiye ederim. Yazamam demeyin , kendinizle konuştuğunuzu farz edin.


Soru sorun!
sorular sorunBilim tarihine yön veren isimler dahi soru sormanın önemine vurgu yapmış . Atomu parçalayan Albert Einstein bile "Bana göre zeki insan, doğru cevabı veren değil , doğru soruyu sorandır" diye bir söz söylemiştir ki bu aslında doğru sorularla en derinlere dahi inebileceğimizi bize gösteriyor. 

Merakınızın üzerine gidin, yeni şeyler keşfedin , tekdüze olmayın ve verimliliğiniz tavan yapsın. 

Not: Siz çok yönlü bir insan haline geldiğinizde çevreden size tuhaf tepkiler gelebilir ama aldırış etmeyin , onlar sadece üşengeç olan insanlardır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..