Blog

Veterinerlik

Veterinerlik Bölümü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Veteriner, baytar ya da hayvan doktoru diye hitap edilen yeryüzünde yaşayan tüm canlılara sağlık hizmeti vermeyi amaç bilmiş bir meslek grubu hakkında sizlerle bir araya gelmiş bulunuyoruz. 

Veterinerlik, oldukça kutsal bir meslek olarak sayılır özellikle çiftçiler ve doğal yaşamı destekleyenler tarafından. Çünkü hayatını hayvancılığa adamış ya da hayvan dostluğuna adamış herkesin mutlaka bir ya da daha fazlası veteriner ile bağlantısı olmak durumundadır. Netice itibari ile hayvana "Neyin var" sorusunu sorduğunuzda cevabı almak mümkün değil iken veterinerler bu konu hakkında bilgi sahibi olabiliyor. Onların dilinden konuşmadan onların dilinden anlayabiliyor ki bu da onları özel kılıyor.

İnsanoğlunun en yakın arkadaşları olan hayvanların sağlığı için göreve soyunmak istiyorsanız veterinerlik bölümü hakkında gerekli bilgiyi aşağıda bulmanız mümkün olacaktır.Veteriner fakülteleri
Veterinerlik fakültesinin öğrencilere vermek istediği temel amaç evcil hayvan nesillerinin;

iyileştirilmesi,
sağlıklarının korunması,
hastalıklarının tedavisi,
salgın hastalıkların önlenmesi,
hayvansal ürünlerin artırılması,
hayvansal besinlerin niteliğinin ve insan sağlığına uygunluğunun kontrolü konularında eğitim-öğretim,
uygulama ve araştırma adına çalışmalar yapmaktır.

Mezunlar, genel olarak kamuya hizmet veren kuruluşlarda iş bulabilirler ya da uzmanlık alanlarına göre, Sağlık Bakanlığına bağlı çeşitli enstitü ve labaratuvarlarda ilaç firmalarında çiftliklerde, gıda sanayi sektöründe, halk sağlığı ve çevre sağlığı ile ilgili bütün kamu kurum ve kuruluşlarda görev yapabilmektedirler. Ya da kendi özel hayvan kliniklerini açabilir ve özel sektörde de hizmet verebilirler.

Programın Amacı: Veteriner hekimlik programının amacı, evcil, küçük ve büyükbaş ile kümes hayvanlarının ırklarının ıslahı, üretimi, yetiştirilmesi, verimliliklerinin artırılması, hayvan sağlığının korunması, hastalıklarının tedavisi, salgın hastalıkların önlenmesi, hayvansal ürünlerin (su ürünleri dahil), insan sağlığına uygunluğunun kontrolü, hayvansal ürünlerde kirlenme ve çevre kirliliği konularında eğitim-öğretim ve uygulama yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Veteriner hekimlik programında eğitim süresi 5 yıldır. Öğretimin ilk yılında fizik, kimya, zooloji, botanik gibi dersler okutulur; ikinci yılında anatomi, histoloji ve embriyoloji, fizyoloji, biyokimya gibi alanlarda teorik ve pratik bilgiler verilir. Temel bilimler derslerini almış öğrencilere 3. ve 4. sınıflarda iç hastalıkları, cerrahi, farmakoloji, parazitoloji, bakteriyoloji, hayvan besleme, hayvan yetiştiriciliği, hayvan ırkları, bunların bakım metotları, hastalıkları ve yapağı, tiftik, deri gibi hayvan ürünlerinin üretimi, patoloji vb. alanlarda gerekli teorik dersler verilmekte, laboratuvar ve kliniklerde uygulamalar yaptırılmaktadır. Son sınıfa geçen öğrenciler ise et ve süt gibi hayvansal ürünlerin muayene ve teknolojisi, hayvanların suni ve tabii metotlarla çoğaltılması, dahiliye, cerrahi, doğum gibi hekimlik yönü ağır olan konuları kapsayan dersler alırlar ve kliniklerde hasta hayvan üzerinde uygulama yaparlar.

Gereken Nitelikler: Veterinerlik hekimlik alanında eğitim görmek isteyen bir kimsenin üstün bir akademik yeteneğe sahip, biyoloji ve kimya konularına ilgili ve bu alanlarda başarılı, hayvanlarla ilgilenmekten hoşlanan bir kimse olması gerekir. Ayrıca, kişinin sabırlı ve dikkatli bir gözlemci olması, düşüncelerini başkalarına aktarma(ikna) gücüne sahip bulunması da beklenir. Veteriner hekimlik, hizmetin ağırlığı nedeni ile daha çok erkeklere açık bir meslek görünüyorsa da son zamanlarda kız öğrenciler de veteriner fakültelerini tercih etmektedirler.

Eğer veteriner hekim olmak istiyorsanız bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda bulmuş olduğunuza emin olabilirsiniz.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..