Blog

Vincent Van Gogh'un En Ünlü 10 Resmi

Vincent Van Gogh'un En Ünlü 10 Resmi! Sanat 101!

Tüm zamanların en büyük ressamları arasında sayılan Vincent Van Gogh, Hollanda kökenli bir Post-Empresyonist sanatçıydı. Kaba güzelliği, duygusal dürüstlüğü ve cesur rengi ile dikkat çeken eserinin 20. yüzyıl sanatı üzerinde derin ve derin bir etkisi oldu. İşte Patates Yiyenler'den (1885) Dr.Gachet'in Portresi'ne kadar en ünlü tablolarından 10'u, Temmuz 1890'da ölümünden birkaç ay önce boyadı.


10- Badem Çiçeği

Vincent Van Gogh'un En Ünlü 10 Resmi 10
Yıl: 1890
1890'ın başlarında, Van Gogh’un kardeşi Theo'nun sanatçıdan sonra Vincent adında bir oğlu vardı. Van Gogh bebeğe bağlandı ve kayınbiraderi Jo'ya “Vincent Amca'nın resimlerine her zaman çok ilgi duyuyor” diye yazdı. Bu resim Van Gogh tarafından yeğeninin doğumunu kutlamak için yaratıldı. Vincent, özellikle tahta oymabaskı baskı türü Ukiyo-e'nin Japon sanatının bir hayranıydı ve sanatçı tarafından büyük saygı gören bu ünlü eserde Ukiyo-e'nin etkisi görülebilir.

 


9- Selvi ile Buğday Tarlası

Vincent Van Gogh'un En Ünlü 10 Resmi 9

Yıl: 1889
Selvili Buğday Tarlası, Van Gogh'un kompozisyonda çok benzer olan üç resminin başlığıdır. Yukarıdaki resim bu üçün birincisi ve Temmuz 1889'da tamamlandı. Selvi ve buğday tarlalarına düşkün olan Van Gogh, tabloyu en iyi manzara resimlerinden biri olarak gördü ve böylece iki benzer eser daha yarattı. Yukarıdaki resim New York'taki Metropolitan Sanat Müzesi'nde bulunan resimdir.


8- Sıradaki Yatak Odası

Vincent Van Gogh'un En Ünlü 10 Resmi 8
Yıl: 1888
Bu resim Arles'ta Yatak Odası olarak adlandırılan ve Vincent tarafından Yatak Odası olarak adlandırılan üç benzer resmin ilk versiyonudur. Üç resim, sağda duvarda asılı olan resimlerle ayırt edilebilir. Bu versiyonda, Van Gogh’un arkadaşlarının Eugene Boch ve Paul-Eugene Milliet'in resminin sağ duvarındaki portrelerinin minyatürleri var. Resmin konusu Van Gogh’un 2 numaralı yatak odası, Arles'taki Place Lamartine, Fransa, Bouches-du-Rhone, Sarı Evi olarak ünlü.


7- Patates Yiyenler
Vincent Van Gogh'un En Ünlü 10 Resmi 7

Yıl: 1885
Bu tablo Van Gogh’un ilk büyük eseriydi. Köylüleri olabildiğince gerçekçi bir şekilde tasvir etmek istedi ve “dünyayı yemeğe koydukları bu ellerle yuvarlamış gibi görünecek” iş için kasten kaba modeller seçti. İki yıl ve çok sayıda resimden sonra, Van Gogh hala Patates Yiyenleri en iyi işi olarak gördü ve kız kardeşine şöyle yazdı: “Kendi işim hakkında düşündüğüm, Nuenen'de yaptığım patates yiyen köylülerin resminin sonuçta yaptığım en iyi şey ”.


6- Sargılı Kulaklı Otoportre

Vincent Van Gogh'un En Ünlü 10 Resmi 6
Yıl: 1889
Vincent van Gogh kendi portreleriyle ünlüdür. Hayatı boyunca 30'dan fazlasını boyadı. Bu, arkasındaki hikaye ile ünlüdür. Zamanın önemli bir ressamı olan bir olaydan sonra, Paul Gouguin, Van Gogh kendi sol yılının bir kısmını jiletle kesti. Daha sonra genelevlere gitti ve Rachel adlı bir fahişeye 'bu nesneyi hayatınızla korumalarını' söyledi. Bu, olaydan sonra çizdiği iki otoportreden biri. Bandajlı olan sol kulağı olduğuna dikkat edilmelidir; Van Gogh'un portreyi boyamak için bir ayna kullandığı için doğru görünüyor.


5- KafeTeras Geceleri

Vincent Van Gogh'un En Ünlü 10 Resmi 5
Yıl: 1888
Place du Forum'da Cafe Terrace olarak da bilinen bu, sanatçının yıldızlı arka plan kullandığı ilk resimdi. Ziyaretçiler hala Place du Forum'un kuzeydoğu köşesinde durabilir ve Van Gogh'un tasvir ettiği sahneyi görebilirler. Cafe Terrace at Night, Van Gogh'un en çok analiz edilen resimlerinden biri olmaya devam ediyor ve Last Supper'in yenilikçi bir tasviri olup olmadığı tartışılıyor. Popüler kültürdeki tabloya birçok referans var ve Hırvatistan'daki bir kafe, tablodaki kafe gibi görünecek şekilde yeniden tasarlandı.


4- Dr.Gachet'in Portresi

Vincent Van Gogh'un En Ünlü 10 Resmi 4
Yıl: 1890
Paul-Ferdinand Gachet, hayatının son aylarında Van Gogh'u tedavi eden Fransız bir doktordu. Bu portresi Van Gogh'un en saygın resimlerinden biridir. Portrenin iki versiyonu var ve bu ilk versiyon. 15 Mayıs 1990'da 82.5 milyon dolara satıldı ve şimdiye kadar satılan en pahalı tablo oldu. Bugüne kadar bir kamu açık artırmasında sanat için ödenen en yüksek fiyat olmaya devam ediyor. Şimdiye kadar satılan en pahalı tabloların enflasyona göre ayarlanan listesinde Dr.Gachet'in Portresi bu gün altıncı sırada.


3- Süsen
Vincent Van Gogh'un En Ünlü 10 Resmi 3

Yıl: 1889
Van Gogh’un en ünlü eserleri arasında Iris'in resimleri ve baskıları var

es ve bu resim aralarında en ünlüsüdür. Vincent ölümünden bir yıl önce boyadı ve çalışmasının delirmeye karşı umudu olduğunu düşündüğü için “hastalığım için yıldırım iletkeni” olarak adlandırdı. Eylül 1987'de, Irises 53.9 milyon dolara satıldı ve bu şimdiye kadar satılan en pahalı tablo. Rekoru yaklaşık iki buçuk yıl duruyordu ve bugün enflasyona göre ayarladıysanız şimdiye kadar satılan en pahalı tablolar listesinde 15.


2- Ayçiçeği
Vincent Van Gogh'un En Ünlü 10 Resmi 2

Yıl: 1888
Onbeş Ayçiçekli Vazo (1888)
Vincent Van Gogh, natürmort resim sanatının ustası ve "ayçiçeği" üzerindeki resim dizisi, şimdiye kadar oluşturulan en ünlü natürmort resimler arasında yer alıyor. Resimler, çiçeklerin doğal güzelliğini ve canlı renkleri için iyi bilinir. Onbeş Ayçiçekli Vazo başlıklı yukarıdaki resim, Mart 1987'de bir Japon yatırımcıya yaklaşık 40 milyon dolara satıldığında bir resim için açık artırma rekorunu kırdı. Kayıt iki yıl sonra Van Gogh’un İrisleri tarafından kırıldı.


1- Yıldızlı Gece


Vincent Van Gogh'un En Ünlü 10 Resmi 1

De sterrennacht
Yıldızlı Gece (1889)
Hafızadan boyanmış olmasına rağmen, bu şaheser, Van Gogh’un Fransa'daki Saint-Remy-de-Provence'daki sanitarium oda penceresinin dışındaki görünümü tasvir ediyor. Çalışma, sanatçının astronomiye ilgisini gösteriyor ve Griffith Park Gözlemevi tarafından yapılan bir çalışma, Vincent'ın Ay'ı, Venüs'ü ve birkaç yıldızı o açık geceyi işgal ettikleri tam pozisyonda temsil ettiğini gösterdi. Resim batı sanatındaki en büyük eserler arasında kabul edilir ve kesinlikle Vincent Van Gogh'un en ünlü eseri.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..