Blog

Sınav haftası geldiğinde uzak durulması gerekenler

Vize ve final haftaları öncesinde uzak durulması gereken 8 şey!

Her üniversite öğrencisi için kara bulutların hava dolaştığı sürece sınav haftası denir. Sınav haftaları gelmese üniversite öğrenciliği bir öğrenci için tadından yenilemeyecek seviyede tatlı bir şeydir. Ama sayılı gün çabuk geçer ve siz üniversiteli arkadaşlar birazdan sayacağım maddelere bir kulak vermeniz sizlerin sınav haftalarının güzel geçmesi konusunda belki sizlere garanti vermez ama en azından içinizin rahatlamasını sağlar diyebilirim.

1- “Şimdi yatayım, sabah erken kalkıp çalışırım” demekGenelde o “sabah” hiç gelmez. Çalışma amacıyla belirlenen saate kurulan alarmın 7 kez ertelenmesi sonucu sınav saatine 1 saat kala kalkılır. Çalışma hayallerinin yerini sınav sorularının kolay olması umutları alır. 

2- Whatsapp’ta sınıf arkadaşlarının Çevrimiçi olup olmadıklarına bakmak.Çalışmak için gerekli ortamın bir türlü sağlanamadığı durumlarda kendini rahatlatma, çan eğrisi olan derslerde rakip analizi yapma ve sınavda arkasına oturulacak kişiyi belirleme gibi planlamalar yapmaya yarayan bir eylemdir. Bu eylem sonrası çalışmayı tamamen bırakıp, kendinizi “Tolga ile Batuhan çevrimiçi, demek onlar da çalışmıyor. Bu sınavda 45 alsam işimi görür.” ya da “Aslı 3 saattir whatsapp’a girmemiş, sınavda onun arkasına otursam iyi olacak” gibi stratejiler yürütürken bulabilirsiniz.

3- Sınava kalan süreyi hesaplamakVücuda aşırı doz stres yüklemeye yarayan bir eylemdir. Çalışılacak konunun çok, sınava kalan sürenin az olduğu durumlarda devreye girer. “Kızım sınava 3 saat kaldı, daha çalışmamız gereken 40 sayfa var” şeklinde söylenen cümleyi genelde “Keşke çalışmaya daha erken başlasaydık” gibi bir pişmanlık cümlesi izler. Bu esnada sınıf arkadaşından gelen “Son üniteden soru çıkmayacakmış” mesajı evde sevinç naralarıyla karşılanır.

4- Playstation & Bilgisayar OyunlarıÖzellikle erkek egemen çalışma gruplarında, çalışmanın verimli devam edebilmesinin karşısındaki en büyük tehdit unsuru playstation ve bilgisayar oyunlarıdır. Bir süre çalıştıktan sonra grup üyelerinden birinin ortaya attığı “Bir maç yapıp kafayı mı dağıtsak?” fikri oda içindeki kısa bakışmalar sonrası anında eyleme geçirilir. Sonrasında da sınav saatine kadar devam eden turnuvaların bir parçası olabilir veya sınav öncesi yapılan kısa kestirme sırasında kendinizi menajerlik oyununun arama motorunda hava toplarında etkili bir Antik Çağ filozofu aratırken bulabilirsiniz.

5- İndirimlere göz atmakErkek egemen çalışma ortamları için bilgisayar oyunları neyse kız egemen çalışma ortamları için indirimlere göz atmak da odur. Sayfalar arası yapılan gezintileri “Kanki Gratis’te inanılmaz indirim varmış, istediğim çizmenin fiyatı 250 Lira’ya düşmüş” gibi mesajlaşmalar izler. Saatler süren inceleme ve mesajlaşmaların ardından kendinizi bir sitede kredi kartı bilgilerinizi girerken buluverirsiniz. Siz siz olun sınav öncesi çalışma dönemlerinde alışveriş sitelerinden veya mağazalardan gelen mesajları sakın açmayın!

6- 
Sosyal medyada gezinmekHele bir de bu çalışma Cuma, Cumartesi akşamları yapılıyorsa kesinlikle uzak durulması gereken eylemdir. Çalışmaya verilen kısa mola arasında girilen Instagram’da, arkadaşlarınızın paylaştığı eğlence aktiviteleri sizi derin bir duygu yoğunluğuna sürükleyebilir. Hatta arkadaşınızın Twitter’da “Akşam halısahaya adam lazım. Gelebilecek olan bana ulaşsın” paylaşımını görüp kendinizi bir anda gece 10.00-11.00 arası rövaşataya yeltenirken bile bulabilirsiniz.

7- Sevgilisiyle kavgalı bir çalışma arkadaşıÇalışma ortamını zehir eden tiptir. Bir türlü çalışmaya odaklanamaz ve kimsenin de odaklanmasına izin vermez. Bir gözü mütemadiyen telefondadır. Çalışmanın ortasında “Bak bir mesaj bile atmadı görüyor musun?” şeklinde lafa girip teselli bekler. Hele bir de telefonla konuşmaya başladı mı, o ortamdan yavaşça uzaklaşmanın ve kendinize çalışmak için için sessiz bir yer aramanın vakti geldi demektir.

8- Sevdiğin dizinin son bölümüne göz atmak

İzlediğiniz dizi popüler bir diziyse bu eylem asla dizinin son bölümünü izlemekle kalmaz. Bölüm sonrası diziyi izleyen arkadaşlarla bölüm değerlendirmesi yapılır, forumlarda gelecekte olacaklarla ilgili yapılan tüm teoriler tek tek okunur. Sonra da kendinizi sınavda uykulu gözlerle, Ak gezenler gibi bulursunuz.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..