Blog

Work And Travel

Work And Travel Nedir ? Toplam Maliyeti Ne Kadardır?

Amerika, izlenilen filmlerden midir ya da anlatılanlardan dolayı mıdır bilinmez ama her zaman insanın aklının bir köşesinde gidip görülesi bir kıta olarak yer alır. Amerika Birleşik Devletleri'nde bir süreliğine dahi olsa yaşama fırsatı bulabilmenin en basit yolu ise kesinlikle hem gezmenizi hem de çalışıp para kazanmanızı sağlayan "Work and Travel" adlı programdan geçer.
 

Work and Travel üniversite öğrencilerinin Amerika’da hem çalışmasını hem de seyahat etmesini sağladığı gibi, öğrenciler yaz aylarında ortalama 3-4 ay boyunca Amerikada yaşama deneyimine sahip olurlar. Elbette bu çalışma programına katılmak için belirli bir ücret ödenmesi gerekir.  Fakat bu ücret sizi ürkütmesin, çünkü oraya gittiğinizde emin olun bu paradan çok fazlasını kazanacaksınız, yaşadığınız tecrübeler ise bonusudur diyebiliriz.


Work and Travel ücretleri ve toplam MaaliyetiWaT’ da, kazanacağınız para miktarı çalışacağınız işe, söz konusu işin bulunacağı konuma, tip olarak adlandırılan bahşişe ve söz konusu işin overtime (fazla mesai) sistem uygulayıp uygulamamasına göre farklılıklar gösterecektir. Maaş sistemi saat başı ücretlendirme şeklindedir. Ortalama olarak saat başı ücret 7.50-12.00 dolar (tabi güncel rakamlar 2020 yılında daha fazla olacaktır) arasındadır. Yani ortalama 5 ila 12 bin arası bir kazanç sağlama ihtimalinden bahsedebiliriz.

 


Overtime (fazla mesai) 

Dilimizdeki tam karşılığı fazla mesai olan, çalışma süresi haftalık 40 saat üzerinde olan durumlarda, 40 saat üzerinde her saat için belirlenen saatlik ücretin 1,5 katının ödenmesidir. Örneğin saatlik ücreti 9.00 dolar olan bir işletmede bir hafta içerisinde 45 saat çalıştığınızı varsayalım, 40 saatiniz 9.00 dolar olarak hesaplanacak, 5 saatiniz 13.5 dolardan hesaplanacak ve toplamda 427.5 dolar kazanç elde edeceksiniz.

Dikkat:Bazı işverenler, yerel yönetimlerle anlaşma içerisine girerek, fazla mesai ödemeyen kategoride yer alabilir. İş seçimi yaparken çalışacağınız kurumun fazla mesai verip vermediğini WaT için başvuru yaptığınız danışmanlarınızdan öğrenebilir ve önlemini alabilirsiniz.

 


Work and Travel konaklama


Work and Travel’ da sizin için konaklamayı doğrudan ayarlayan iş yeri sayısı oldukça azdır. Fakat yine de konaklama için bütçenize uygun bir yer bulmak çok zor değil. İstisnalar mutlaka olacaktır lakin genellikle evden ziyade oda kiralama (hostel) usulü yaygındır. Tuvalet ve banyo ne yazık ki çoğunlukla ortak kullanım alanı içerisindedir; fakat kendisine ait banyosu ve tuvaleti olan odalar da bulabilirsiniz.  Haftalık kira bedeli 55-150 dolar arasında değişiklik gösterir.

WaT programında kiralar aslına bakarsanız ülkemizde olduğu gibi lokasyona göre oldukça fazla değişkenlik göstermektedir.Utah, Colorado, Wyoming, Montana, Arizona gibi milli park işleri sunan bölgelerde konaklama çok ucuz ve nadiren de olsa ücretsiz iken, Maine, New Hampshire, New Jersey, Maryland, Deleware, Virginia, Maryland, North Carolina, South Carolina gibi okyanus kıyısında olan bölgelerde haftalık kiralar 150 doları bulabilmektedir.”

Her şeyden önce konaklama yapacağınız yer ile ilgili somut bir bilgi istiyorsanız oraya ilk adım atacağınız gün ile orada bulunacağınız zaman zarfı oldukça önemlidir. Ne kadar erken vakitlerde orada yerinizi alırsanız, o kadar uygun fiyatlara konaklamanızı sağlayabilirsiniz.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..